Iedzīvotāji: Ķekavas novadā notiek kaut kas līdzīgs revolūcijai

TVNET
CopyLinkedIn Draugiem X
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: Edijs Pālens/LETA

«Ķekavas novada dome klaji ignorē Pļavniekkalna skolas sabiedriskās apspriešanas rezultātus, vecāku padomes iebildumus un domes plānošanas daļas darbinieku ieteikumus un turpina virzīt apstiprināšanai Pļavniekkalna skolas ēkas nojaukšanas projektu,» TVNET informē skolas padomes priekšsēdētājs Neils Kalniņš. Savukārt pašvaldība skaidroja, ka esošā skolas ēka ir fiziski un morāli novecojusi, tāpēc tās vietā plānots būvēt jaunu.

Pievienots pašvaldības vadītāja viedoklis

Viņš rakstīja, ka Ķekavas novadā pēdējo mēnešu laikā notiek kaut kas līdzīgs mazai un ļoti pretrunīgi vērtētai «revolūcijai».

Tās iemesls – Ķekavas domes iecere Katlakalnā nojaukt esošo skolu, kurā pašlaik mācās 205 skolēni, un vietā par 3,5 miljoniem eiro būvēt jaunu skolu 288 skolēnu vietām.

«Iecere, protams, ir ļoti slavējama, taču netiek ņemts vērā, ka jaunās skolas projekts paredz tikai 80 papildu skolēnu vietu radīšanu, lai gan jau šobrīd ir skaidrs, ka mazo skolēnu Katlakalnā būs krietni vairāk un

vairākiem simtiem vecāku nāksies domāt par savu atvašu sūtīšanu uz kādu no Rīgas skolām.

Jau 2019. gada 1. septembrī Katlakalnā un tuvējā apkaimē būs 513 bērni, kam nepieciešama skola no 1. līdz 6. klasei. Tādēļ Pļavniekkalna skolas vecāku padome vēlas pievērst novada domes uzmanību visnotaļ neracionālajam 3,5 miljonu eiro nodokļu naudas izlietojumam un aicina izvērtēt vēl citas alternatīvas jaunas un lielākas skolas būvniecībai, turklāt nezaudējot esošās skolas ēku,» Kalniņš norādīja.

Viņš apgalvoja, ka daudzi novada iedzīvotāji sabiedriskajā apspriešanā iebilda gan pret tik mazas skolas būvniecību, gan jau esošās skolas nojaukšanu. Problēmas risināšanā iesaistījās Pļavniekkalna skolas padomes vecāki un, kopā ar domes darbiniekiem pētot visus apstākļus, konstatēja, ka nepieciešama lielāka skola jaunā vietā.

Diemžēl projekts, kura īstenošanu patlaban visiem spēkiem cenšas panākt Ķekavas novada dome, nekādi neatrisina trūkstošo skolēnu vietu problēmu,

ar kuru nāksies saskarties vēlākais pēc pāris gadiem. Tādēļ, izpētot vairākus iespējamos variantus jaunās skolas celtniecībai, vecāku un domes deputātu darba grupa secināja, ka viens no labākajiem risinājumiem būtu jaunas, lielākas skolas būvniecība jaunā vietā uz cita pašvaldībai piederoša zemesgabala blakus bērnudārzam Bitīte. Tur būtu iespējams uzbūvēt daudz lielāku un mūsdienu prasībām krietni piemērotāku skolu, kura kalpotu novada iedzīvotāju vajadzībām vēl daudzus gadus.

Diemžēl šie apsvērumi nesakrīt ar domes vadības viedokli un šobrīd izskatās, ka atbilstoša lieluma skolas projekts ir pazudis no domes dienas kārtības. Kalniņš stāsta: «Domes priekšsēdētājs Andis Damlics skolotāju konferencē pat izteicās, ka skolēnu vecāki nedrīkst lemt par novada skolu celtniecību, jo vecāki ir tikai īslaicīgi ciemiņi šajās skolās, kamēr tur mācās viņu bērni. Laikam pirms iepriekšējām vēlēšanām skaļi postulētā apņēmība veicināt domes un novada iedzīvotāju sadarbību dažādu jautājumu risināšanā ir bijusi vien skaļi vārdi...»

Saskārušies ar Pļavniekkalna skolas vecāku padomes aktīvi pausto nostāju, Ķekavas novada domes deputāti ķērās pie draudiem – tika solīts atlaist no darba gan direktori, gan visu skolotāju kolektīvu, bet uz skolas celtniecības laiku nepiekāpīgo vecāku bērnu mācības nodrošināt Ķekavas sākumskolā – otrajā maiņā.

Tiek klaji ignorēti vecāku un domes darbinieku kopīgi veidotās darba grupas secinājumi par alternatīvām nākamās skolas atrašanās vietām, kā arī sabiedriskās apspriešanas rezultāti – saskaņā ar tiem lielākā daļa novada iedzīvotāju iebilst pret domes virzīto projektu.

Tādēļ skolas vecāku padome ir nolēmusi rīkot piketu pret skolas nojaukšanu pie Ķekavas novada pašvaldības ēkas Uzvaras prospektā 1a, Baložos (Titurgā). «Piketa sākums plānots plkst. 9.30 - īsi pirms domes sēdes, kurā paredzēts pieņemt liktenīgo lēmumu,» stāstīja Kalniņš.

Ko atbild pašvaldībā?

TVNET lūdza arī pašvaldības viedokli par šo situāciju. Ķekavas novada domes priekšsēdētājs Andis Damlics TVNET sacīja, ka esošā skolas ēka ir ļoti veca - tā celta pirms aptuveni simts gadiem atbilstoši tā laika vajadzībām, tehnoloģijām un iespējām.

Esošā ēka vairs neatbilst mūsdienu prasībām ne fiziski, ne morāli.

Tā nav atbilstoša arī mūsdienu higiēnas un ugunsdrošības prasībām.

Turklāt, lai paplašinātu skolas kapacitāti, pēdējos gados izmantotas īrētas moduļu piebūves, jo skolas pamatēkā var mācīties tikai aptuveni simts bērnu.

Tāpēc pagājušajā gadā sākts domāt par citu variantu. Izsludinātajā konkursā no saņemtajiem četriem piedāvājumiem trīs piedāvāja nojaukt esošo ēku un būvēt jaunu. Par labāko konkursā tika atzīts viens no piedāvājumiem, kas paredzēja esošo ēku nojaukt.

Sabiedriskajā apspriešanā saņemts vairāk nekā 900 priekšlikumu un secināts, ka iedzīvotāju domas dalās aptuveni divās līdzīgās daļās.

Iedzīvotāju negatīvo viedokļu bija tikai nedaudz vairāk par atbalstošajiem.

Tad sāka strādāt darba grupa, kas izskatīja vairākus variantus. Secināts, ka nav iespējams būvēt jaunu skolu blakus bērnudārzam Bitīte, jo tur iedzīvotājiem solīts sporta un atpūtas laukums, turklāt tajā vietā ir neatbilstoša ceļu infrastruktūra. Pašvaldības izvēlētajā vietā ir daudz labāka situācija ar ceļu infrastruktūru un komunikācijām.

Damlics atzina, ka pašvaldībai ir domstarpības ar vecākiem, taču nolemts nākt viņiem pretī, jo esošajā vietā varētu mācīties bērni no 1. līdz 6. klasei.

Runājot par jaunās skolas ēkas kapacitāti, domes priekšsēdētājs norādīja, ka

skolas kapacitāte būs pietiekama, jo iedzīvotāji bērnu aprēķinā iekļāvuši pārāk plašu reģionu.

Lai gan dialogs ar bērnu vecākiem notiek kareivīgos toņos, pašvaldība vienmēr centusies viņos ieklausīties, bet iedzīvotājus neinteresējot pašvaldības viedoklis, Damlics sacīja.

KomentāriCopyLinkedIn Draugiem X
Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu