Šodienas redaktors:
Jānis Tereško
Iesūti ziņu!

Kuņģa čūla (7)

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Kā ārstē kuņģa čūlu? Vai to vispār var izārstēt? Vai ir kāds saudzīgāks diagnostikas veids, nevis tikai kobra?

Atšķirībā no virspusējiem kuņģa gļotādas bojājumiem (erozijām) čūlas ir dziļākas un bīstamākas, jo var izraisīt asiņošanu (par to liecina piķa melna vēdera izeja ar vai bez svaigām asinīm). Savukārt pēkšņas asas sāpes var liecināt par čūlas plīšanu. Abos gadījumos nepieciešama neatliekamā medicīniskā palīdzība. Turklāt čūlas rētas var traucēt barības plūsmai uz zarnām (par to signalizē slikta dūša, vemšana no rīta ar barības atliekām). Čūlas kuņģī var būt arī ļaundabīgas.

Galvenokārt čūlu veidošanos veicina helikobaktērijas klātbūtne kuņģī un nesteroīdo pretiekaisuma līdzekļu (piemēram, aspirīna, diklofenaka) lietošana plus vēl nelabvēlīgie faktori – iedzimtība, rupji diētas pārkāpumi, fiziska un garīga pārslodze, smagi pārdzīvojumi (slimība, darba zaudēšana, tuvinieka zaudējums). Ļoti bieži cilvēkiem ar kuņģa čūlu vispār nav sūdzību, tikai katram piektajam slimniekam raksturīgas sāpes pakrūtē, kas parādās pirms vai pēc ēšanas.

Visprecīzāk čūlu var diagnosticēt ar barības vada endoskopiju (kobru). Agrāk plaši izmantotais rentgena izmeklējums ar bāriju nesniedz tik objektīvu ainu par to, kas norisinās kuņģa iekšienē. Daudzas patoloģijas tā nevar atklāt.

Bieži vien dzirdēti šausmu stāsti par to, cik nepatīkami un grūti ir norīt tā saukto kobru. Patiesībā šis izmeklējums vairs nav tik mokošs. Lai novērstu nepatīkamās sajūtas, var ārstam palūgt kādu speciālu atsāpinošu un atslābinošu medikamentu, kuru iesmidzina kaklā vai injicē vēnā. Izmeklēšanas sākumā ir nedaudz nepatīkamas izjūtas, bet tās ātri izzūd un netraucē elpošanai. Svarīgi endoskopijas laikā justies brīvi, mēģināt atslābināties un elpot mierīgi.

Latvijā šovasar sāka gremošanas trakta izmeklējumus ar videokapsulu. Tā ir neliela (26mm gara, 11 mm diametrā), vienreiz lietojama ovāla, gluda kapsula, kuru caur gremošanas traktu ievada pacienta vēderā. Ārpusē piestiprina divus elektrodus. Ar šo kapsulu veic gremošanas trakta fotografēšanu (divus zibspuldzes apgaismojumus sekundē). Attēla elektronisko pierakstu uztver viens no elektrodiem (tuvākais) un ieraksta procesora atmiņā. Ārsts vai māsa, pieslēdzoties procesoram, jebkurā laikā var pārbaudīt kapsulas darbību. Izmeklējumu ar videokapsulu iesaka veikt neskaidras asiņošanas gadījumos, lai precizētu iespējamos nesteroidālo pretiekaisuma līdzekļu bojājumus tievajās zarnās, tur diagnosticētu Krona slimības izpausmes, celiakiju, kā arī lai atklātu tievo zarnu audzējus. Šī izmeklēšana pieejama P. Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Gastroenteroloģijas centrā.

Mūsdienās kuņģa čūlas var precīzi diagnosticēt un gandrīz pilnīgi izārstēt. Ja ir pierādīta helikobaktērijas klātbūtne, tās likvidēšanai tagad pietiek ar nedēļas ārstēšanās kursu, kas 80 % gadījumu palīdz uzveikt arī čūlu. Svarīga ir nesteroīdo pretiekaisuma līdzekļu izvēle un lietošanas nepieciešamības izvērtēšana (ir medikamenti, kam nav tik agresīvas iedarbības uz kuņģa gļotādu). Ārsti bieži vien papildus izraksta līdzekļus, kas samazina kuņģa skābes izdalīšanos.

Komentāri (7)
Redaktors iesaka
Nepalaid garām!
Uz augšu