Iesūti ziņu!

Dzimumzīmju izmeklēšanas metodes (2)

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Ikvienam cilvēkam uz ādas ir vismaz dažas dzimumzīmes. Ja to ir maz vai dzimumzīmes nelielā izmēra dēļ acīm grūti pamanāmas, parasti tām netiek pievērsta uzmanība. Tomēr drošības labad ir jābūt pārliecībai, ka visas uz ādas esošās dzimumzīmes ir labdabīgas un ar laiku neradīs nopietnas veselības problēmas, turklāt izmeklēt dzimumzīmes šobrīd nebūt nav sarežģīti.

Uzmanīgi ar "aktīvām" dzimumzīmēm

Pēc Pasaules veselības organizācijas datiem, cilvēkam uz ādas ir vidēji 50 dzimumzīmes, bet ir arī tādi cilvēki, kuriem dzimumzīmju skaits pārsniedz pat simtu, uzsver "Veselības centra 4" dermatologs Raimonds Karls. Ir trīs veidu dzimumzīmes:

labdabīgās, kas cilvēkam nerada nekādas problēmas. Tām var būt dažāda krāsa: pigmenta brūnas, ādas krāsā, pelēkas, dažreiz pat zilas;

ļaundabīgs veidojums - tās var būt kā melanoma (ādas vēzis) vai bazolioma (plakano šūnu vēzis);

aktīvās jeb displastiskās dzimumzīmes - pēc savas struktūras, uzbūves tās vairs nav labdabīgas, bet nav arī ļaundabīgas.

Vislielākā uzmanība jāpievērš ļaundabīgajām dzimumzīmēm, kopīgi ar ārstu onkologu vienojoties par to likvidēšanu. Taču uzmanīgiem jābūt arī ar aktīvajām dzimumzīmēm, lai nepieļautu brīdi, kad tās sāk pārvērsties ļaundabīgās. Jo agrāk tiks "noķerts" bīstamais brīdis, jo lielākas izredzes, ka neattīstīsies melanoma.

Var pārveidoties arī kopš dzimšanas esošās

Bieži dzirdēts cilvēkus sakām: jābūt uzmanīgiem tikai ar tām dzimumzīmēm, kas parādījušās dzīves gaitā. Tomēr mediķu viedoklis ir pretējs: dzimumzīmju parādīšanās laiks nav kritērijs ļaundabīgumam vai labdabīgumam. Arī no dzimšanas esošās, tāpat kā dzīves laikā parādījušās dzimumzīmes, var pārvērsties ļaundabīgās.

Pats savas veselības kalējs

Katra dzimumzīme ir jāuzmana, pievēršot uzmanību tam, vai tā neizmainās un nepārveidojas. Pārbaudīt savas dzimumzīmes cilvēks var pats, vizuāli ar aci tās apskatot. Ja dzimumzīme ir tajā ķermeņa daļā, ko cilvēks pats nevar saredzēt, jāizmanto divu spoguļu princips. Dzimumzīmes jānovērtē pēc šādiem kritērijiem:

dzimumzīmes veidojums - tam jābūt simetriskam, nevis asimetriskam;

veidojumam pa visu perifēriju jābūt vienādām robežām, nav labi, ja viena mala izteikta, bet otra kaut kur "pazūd";

labdabīga dzimumzīme ir vienā vai, augstākais, divās krāsās. Ja ir vairāk nekā divas krāsas, šādai dzimumzīmei jāpievērš pastiprināta uzmanība;

dzimumzīmes virmai jābūt gludai. Ja tā sāk mainīties (uz tās sāk veidoties kreveles, zvīņas, tā mitro, asiņo), nevajag gaidīt, bet jāvēršas pie ārsta;

uzmanība jāpievērš tām dzimumzīmēm, kuru diametrs lielāks par sešiem milimetriem.

Izmeklēšana

Ir vairākas dzimumzīmju izmeklēšanas metodes. Viena no vienkāršākajām ir dermaskopija - dzimumzīmes un ādas virskārta tiek aplūkota ar palielināmam stikliņam līdzīgu aparatūru. Tajā ir speciāla polarizētā gaisma, kas padara redzamas daudzas ādas struktūras.

Laba diagnostikas metode ir siaskopija - ar kompjūtera palīdzību un lāzera skeneri tiek apskatīts katrs veidojums un noteikts tā virspusējais pigments, dziļais pigments, kā arī audu apasiņošana un kolagēna (ādas saistaudu) stāvoklis.

Vēl viena izmeklēšanas metode ir ādas ultrasonogrāfija, ar kuras palīdzību var redzēt, cik dziļš ir veidojums. Ja nepieciešams, jāveic arī histoloģiska izmeklēšana.

Dzimumzīmju izmeklēšana noteikti jāveic:

ja ir bijis ādas vēzis;

ja kādam rados ir ādas vēzis;

kad uz ķermeņa daudz dzimumzīmju;

gadījumos, kad cilvēks daudz laika pavada saulē. Dzimumzīmes uz ādas visbiežāk parādās tieši saules ultravioleto staru ietekmē, īpaši pēc vasaras sauļošanās sezonas vai intensīvi apmeklējot solāriju. Vislielākais dzimumzīmju skaits parasti ir golfa spēlētājiem, kā arī tiem, kas nodarbojas ar ūdens sporta veidiem, piemēram, sērfingu, un bieži uzturas saulē;

gaišādainiem cilvēkiem, kuriem ir vasarraibumi, rudi mati un uz ādas neveidojas iedegums.

Ārstēšanas vietā - izņemšana

Ja dzimumzīme ir aktīva, to nevis ārstē, bet izņem. Procedūra tiek veikta vietējā anestēzijā, turpretī, ja ir aizdomas, ka dzimumzīme ir ļaundabīga, var tikt lietota arī vispārējā narkoze. Dzimumzīmes izņemšana notiek ķirurģiski vai ar lāzera palīdzību.

Komentāri (2)
Redaktors iesaka
Nepalaid garām!
Uz augšu