TVNET noslēdz akciju, kuras laikā bija iespēja iesūtīt jautājumus SWEDBANK ekspertam Aināram Balceram. Eksperts izskatījis katru jautājumu un mēģinājis ieteikt, kā kopā ar banku meklēt individuāli labāko risinājumu, kas palīdzētu pildīt saistības un vienoties par turpmākajām darbībām.
Vai galvojuma līgums ir jāparaksta pirms vai pēc kredīta piešķiršanas? Paldies par atbildi.
Eksperta atbilde: Viss ir atkarīgs no vienošanās starp aizdevēju un aizņēmēju pie kādiem nosacījumiem var tikt izsniegts konkrētais aizdevums. Aizdevuma līgumā šie nosacījumi ir atrunāti rakstiskā veidā. Parasti galvojuma līgumi tiek parakstīti pirms aizdevuma izsniegšanas, taču pastāv iespēja, ka aizdevuma līgumā ir atrunāti citi aizdevuma izsniegšanas noteikumi.
Sveiki! Man ir auto Swedbank Līzingā uz 7gadiem un 2gadi jau ir nomaksāti, maksāju visu noteiktajā laikā 15.datumā, bet tagad zaudēju darbu. Ko Jūs man iesakāt vai var samazināt mazāku maksājumu, vai var ņemti nost to naudas summu par Kasko ko vēl plusā maksāju ikmēneša maksājumā, tad es varētu varbūt pavilkt. Mēneša maksa ir 150Ls, ja noņemtu to Kasko 30Ls tad tos 120ls vēl varētu kaut kā maksāt, vai ko citu. Jo jūtu, ka drīz būs grūtības. Un jau laikus domāju ko darīti. Paldies.
Eksperta atbilde: Ja automašīna nav vecāka par 2000. gadu, tad ir iespējams pagarināt atmaksas periodu par 2 gadiem, kas varētu dod klientam vēlamo ikmēneša maksājuma samazinājumu. Pēc līzinga līguma nosacījumiem no apdrošināšanas var atteikties, ja līzinga atlikums ir mazāks par 3000lvl. Pieteikties restrukturizācijai varat jebkurā Swedbank filiālē, internetbankā vai zvanot uz 67444445.
Vai Jūs uzskatāt par loģisku bankas rīcību lauzt overdrafta līgumu ar klientu un likt viņam samaksāt visu kredīta summu, brīdī kad viņam nav ienākumu pat kredīta procentu nomaksai. Manuprāt banka ar šādu rīcību atvadās no klienta uz visiem laikiem un faktiski arī no iespējas, ka kredīts tiks jebkad atmaksāts. Ar cieņu SIA ABMC Valdes priekšsēdētājs Andrejs Treikals
Eksperta atbilde: Katra klienta situāciju izvērtējam individuāli. Visos gadījumos, ja klients laicīgi vēršas bankā ar lūgumu savus kredītus strukturēt vai arī pēc sarunas ar klientu banka secina, ka klients ir spējīgs sastādot grafiku veikt overdrāfta atmaksu, klientam tiek piedāvāts veikt līguma grozījumus un kredītu strukturēt.
Savukārt, ja aizņēmējs nav spējīgs veikt aizņemto līdzekļu atmaksu, saskaņā ar sastādīto grafiku, vai ir kādi citi apstākļi (piemēram, ir vērsta trešo personu piedziņa), bankai nav ekonomiska pamatojuma turpināt sadarbību un banka ir spiesta atkāpties no līguma.
Labdien! Man ir hipotekārais kredīts bankā kopš 2003.g. Aizdevuma līgums paredz iespēju pārskatīt procentu likmi. Izmantojot šo iespēju es kopš 2003.g. es pakāpeniski panācu samazinājumu no 3% līdz 0,9%. Nesen saņēmu Bankas paziņojumu kā Banka vēlas pārskatīt fiksēto procentu likni un noteikt to lielāku nekā bija noteikta pat sākotnējā aizdevuma līgumā, proti tagad Banka vēlas 5%. Vai tas ir samērīgi un kādi ir samērīguma kritēriji? Kādi normatīvie akti to regulē? Jo nevar izslēgt kā nākošreiz Banka vēlēsies palielināt to līdz 10% , 20% vai 50 %?
Kā uztvert Swedbank vēstuli par bankas vēlmi pārskatīt līguma nosacījumus ar pamatojumu, ka banka vairs neesot ekonomiska pamatojuma turpināt sadarboties uz esošajiem līguma nosacījumiem. Maksāju laikā. Bankas piebilde, ka konta apgrozījums vairs nav tāds, kā bija uz līguma slēgšanas brīdi man liekas nepamatots, jo, ņemot vērā Swedbank jaunos cenrāžus, izdevīgāk ir izmantot citu banku pakalpojumus. Swedbank kontā tiek nodrošināta summa, kas nepieciešama hipokredīta automātiskajam maksājumam. Uzskatu, ka banka lielā mērā pati rada sev ekonomisko neizdevīgumu, paceļot cenas bankas pakalpojumiem...
Eksperta atbilde: Banku pienākums ir sekot savu kredītportfeļu kvalitātei. Tāpēc ikviena banka seko savu kredītņēmēju svarīgākajiem parametriem, kā, piemēram, ikmēneša maksājumu veikšana, saistības citās bankās, ienākumu attiecība pret kredītsaistībām konkrētajā bankā, ēkas nodošana ekspluatācijā, ja finansēta ir celtniecība, utt. Ja kredītņēmējs saņēmis šādu vēstuli, tas nozīmē, ka pie regulāras kredītportfeļa analīzes banka ir konstatējusi izmaiņas vai neatbilstība kādā kredīta parametrā. Ja klientam tiek konstatētas izmaiņas kādā no riska parametriem, tad kredītņēmējs tiek aicināts uz banku, lai kopīgā sarunā izanalizētu radušos situāciju un to risinātu. Sarunas un risinājuma atrašanas atlikšana nav situācijas risināšana. Ja problēma netiek risināta, tā padziļinās, un novēloti risinājumi parasti ir sāpīgāki. Iespējams, ka papildu risinājums nebūt nav nepieciešams, bet pietiek tikai ar sarunu, noskaidrojot nianses, kas bankai nav zināmas. Savlaicīga kopīga un abpusēji optimālāka risinājuma atrašana sevišķi svarīga ir ilgtermiņa sadarbības gadījumos, kā hipotekārajos kredītos, kur sadarbība ir 20 un vairāk gadu garumā.
Vai galvojuma līgumā ar galvotāju bankai ir jāuzrāda kredīta ņēmēja summa?
Eksperta atbilde: Civillikums nosaka, ka galvojumam ir jābūt izteiktam rakstveidā. Likums nosaka, ka galvotājs var galvot par visu saistību apmēru vai tā daļu. Līdz ar ko nav pateikts, ka tas ir obligāti, tomēr uzskatu, ka ir vēlams galvojuma līgumā konkrēti atrunāt galvojuma summu un apmēru.
Man ir patēriņa un hipotekārais kredīts Swedbankā. Maksāju regulāri un bez kavējumiem. Summas nebūt ne briesmīgas. Novembrī saņēmu vēstuli no Swedbank, ka man esot paaugstināts kredītrisks un tāpēc jāpārskata manas procentu likmes. Jautājums 1: ja es godprātīgi pildu visas savā līgumā noteiktās saistības, nekavējot maksājumus ne par vienu dienu, kāpēc bankai ir jāizjauc ierastais ritms un principā, vienpusēji jāuzspiež grozīt līguma noteikumi? 2. Vai jūs tiešām uzskatat, ka šajā situācijā, kad jūsuprāt maksātājam ir pieaudzis risks, pareizais solis ir paaugstināt viņa ikmēneša maksājumu? Vai jūsu politika ir "mēs redzam, ka šim klientam varētu būt problēmas, tāpēc tūlīt iejaucāmies, lai šīs problēmas būtu garantētas un tūlīt pat"? 3. Vai jūs uzskatāt, ka labāk ir tiesas procesā iegūt pusizremontētu dzīvokli, kuru šajos apstākļos var nopārdot labi ja par 1/4 reālās vērtības un nekad neatgūt aizdoto naudu nekā ļaut klientam mierīgi turpināt veikt maksājumus un neko nekustināt?
Kā cīnīties ar banku ja esošajos ekonomiskajos apstākļos tā palielina procentu likmi? Pie kam uzdodot jautājumu vai man kā kārtīgam maksātājam jāpiesedz bankas risks, kas saistīts ar "sliktajiem"maksātājiem saņemu kautrīgu,pozitīvu atbildi.
Man ir hipotekārais kredīts eiro ar fiksēto % likmi Swedbank, es maksāju regulāri-tomēr saņēmu vēstuli, kurā teikts ka jāmaina procentu likme un t.t.bankā man skaidroja, ka ekonomikas situācija ir mainijusies un man jāpiekrīt izmaiņām līgumā, arī % likme tiks mainīta katrus 12 mēnešus un kad man būs kritiska situācija un es nevarēšu maksāt - banka nāks man pretī un samazinās %,bet ja es nepiekritīšu mainīt tagad % likmi-gadījumā ja man radīsies problēmas banka nenāks pretī un kad pienāks laiks mainit % likmi man tiks piemērota visaugstākā-bankas darbiniecei pašai trīcēja rokas ,viņa pati ir cilvēks un saprot ka tā ir īsta melošana un šantāža-kā jūs varētu to komentēt-tad kad cilēkiem tā jau nav viegli pildīt savas kredītsaistības -banka vēl vairāk grib visu sarežģīt?
Eksperta atbilde: Banku pienākums ir sekot savu kredītportfeļu kvalitātei. Tāpēc ikviena banka seko savu kredītņēmēju svarīgākajiem parametriem, kā, piemēram, ikmēneša maksājumu veikšana, saistības citās bankās, ienākumu attiecība pret kredītsaistībām konkrētajā bankā, ēkas nodošana ekspluatācijā, ja finansēta ir celtniecība, utt.
Gadījumos, kad kāds no parametriem neatbilst uzstādījumiem, bankai ir pienākums runāt ar klientu, lai meklētu risinājumus, kā padarīt sadarbības nosacījumus adekvātus riskam vai mazinātu riska faktorus. Pat, ja kāds no riska parametriem nav atbilstošs, banka sazinās ar klientu individuāli , lai izprastu situāciju un vienotos par turpmākajiem sadarbības nosacījumiem
Ko darīt, ja hipotēku kura maksājumu lalbajos laikos esmu palielinājis, bet tagad tas aprij visus manus resursus, bet banka nevēlas piekāpties? Esmu sprukās jo drīz visas savas saistības pildīt nespēšu.
Labdien. Mēs ar māti 3 gadus atpakaļ paņēmām hipotekāro kredītu, es kā galvotāja-māte maksātāja. Tagad pēc bērna kopšanas atvaļinājuma esmu palikusi bez darba, dzīvokli godīgi turpinām maksāt. Pie esošās situācijas valstī, nolēmām bankā pajautāt par kredīta brīvdienām, bet diemžēl tagad vajadzīgs cits galvotājs. Kā tagad rīkoties,lai mēs nenonāktu parādnieku sarakstos, jo cita galvotāja nav, kā samazināt mēneša maksu, jo ,tā kā esmu palikusi bez darba, ir grūti nomaksāt ikmēneša maksājumu.
Eksperta atbilde: Bankas ir atvērtas konstruktīvai diskusijai ar godprātīgiem aizņēmējiem. Pieņemu, ka jebkurš aizdevējs, tāpat kā Swedbank, būtu gatavs piemērot kādu no risinājumiem, kas uz laiku samazina vai pilnībā atliek maksājumus, ja klients ir gatavs sadarboties un pats saredz atrisinājuma iespējas, nāk uz banku ar konkrētiem saviem priekšlikumiem. Ja kreditors ir atteicies veikt izmaiņas aizdevuma līgumā, tad vispirms būtu jānoskaidro, kas tam ir par iemeslu.
Esmu dzirdējis, ja klients vēlas mainīt procentu likme mainīgo daļu no 60 mēn Euribor uz 3 ''mēn Euribor ir jāsedz zaudējumi. Kā Jūs izskaidrotu, kā veidojas šie zaudējumi.
Eksperta atbilde: Gadījumos, kad tiek mainīts procentu likmes tips, arī finanšu resursiem, kurus banka ir aizņēmusies, lai varētu izsniegt katru konkrēto aizdevumu, ir nepieciešams mainīt procentu likmi, pie tam šādām izmaiņām finanšu resursam, kas jāmaksā bankai, tiek piemērota esošā cena (procentu likme), kas šobrīd tirgū ir pieejama. Gadījumos, kad klients vēlas mainīt aizdevuma likmes tipu, bankas pievienotajai procentu likmei ir jābūt adekvātai – tas ir tādai, lai spētu segt izdevumus, kas rodas bankai saistībā ar jaunās finansējuma cenas piemērošanu. Finanšu resursu pašreizējā cena ir vairākas reizes augstāka, nekā tā bija pirms 2 vai 3 gadiem.
Labdien. Man ir hipotekārais kredīts latos bankā, ieķīlāts zemes īpašums. Maksājam bez kavējumiem. Vai ir iespējams pārkreditēties uz Swedbank? Ja var, tad cik izmaksā šāda procedūra? Jāpiebilst, ka esmu Swedbank klients, visi ienākumi, kas nebūt nav samazinājušies, tiek skaitīti Swedbank kontā. Kad pirms 3 gadiem vēlējos ņemt šo kredītu Swedbank, man to atteica, jo kā ķīlu varu piedāvāt tikai zemi Kā ir pašreiz? Paldies.
Swedbank atbilde: Izsniedzot kredītu, bankas izvērtē klienta maksātspēju, ienākumu stabilitāti, kredītsaistību apmērus, kā arī, hipotekārā kredīta gadījumā, nodrošinājumu. Konkrētajā situācijā, kad kā nodrošinājums tiek piedāvāta zeme, visticamākais Swedbank neakceptēs pārkreditēt šīs saistības.
Ir iegādāta līzingā automašīna, vēlos ātrāk nomaksāt un tāpēc veikt lielāku maksājumu, vai tādā gadījumā man bankai jāmaksā par līguma izmaiņu? Ārija
Swedbank atbilde: Ja automašīna ir iegādāta izmantojot Swedbank Līzings, tad par daļējas pamatsummas dzēšanu vai lielāka ikmēneša maksājuma veikšanu netiek piemērota papildu komisijas maksa.
Labdien! Būtu jauki, ja Swedbank beidzot atļautu ne tikai palielināt kredītlīniju, pēc procentu paaugstināšanas no 19% uz 23%, bet to varētu arī samazināt bez komisijas, citādi izskatās, ka Swedbank ir tikai ieinteresēta, lai cilvēks tikai iegrābtos lielākos parādos un maksātu bankai lielākus procentus, nevis atdotu pamata parāda summu!
Swedbank atbilde: Veicot izmaiņas kredīta līgumā, tajā skaitā daļēji sedzot kredītlīnijas pamatsummu, tiek ieturēta komisijas maksa saskaņā ar Swedbank cenrādi. Lai klienti varētu samazināt savas kredītsaistības un sākt atmaksāt Kredītlīnijas pamatsummu, Swedbank piedāvā pārfinansēt kredītlīniju uz patēriņa kredītu ar noteiktu ikmēneša maksājumu.
Man ir parāds par nenokārtotu pēdējo maksājumu par televizoru no 2000 gada. Tagad vairs nedzīvoju Latvijā un man arī nav deklarētas dzīves vietas Latvijā. Parādu piedzinēji mani sameklēja caur Draugiem.lv. Prasīja pārskaitīt naudu uz parādu piedzinēju kontu. Ko man darīt? Bija 30 lati, tagad kaut kur ap 350.
Swedbank atbilde: Bankai ir tiesības vienpusēji atkāpties no līguma, ja aizņēmējs pienācīgi nepilda līguma noteikumus, tajā skaitā konkrētā līgumā noteiktos saistību izpildes termiņus (ikmēneša maksājumi - netiek veikti līgumā noteiktajā apmērā un kārtībā). Vienlaicīgi līgumā paredzētajā kārtībā, bankai ir tiesības uzsākt saistību piespiedu izpildi, vēršot piedziņu pret klientu (nodot klienta saistības parādu piedziņas kompānijai). Situācijā, kad nepienācīgas saistību izpildes rezultātā, saistības ir nodotas parādu piedziņas kompānijai, sarunas par saistību izpildi turpmāk notiek ar attiecīgo parādu piedzinēju kompāniju.
Ja jautājums ir par neizpildītām saistībām Swedbank, iesaku klientam elektroniski rakstīt iesniegumu/pretenziju, izmantojot Swedbank internetbanku vai zvanot pa tālr. 67444823 - tādejādi saņemot konkrētu situācijas skaidrojumu attiecīgi rakstiskā veidā vai telefoniski.
2008. gadā iedevu graudus citam zemniekam piederošā kaltē – glabāt tos un veikt graudu pirmapstrādi. Diemžēl zemnieks izrādijās lielos parādos un tafad Swedbank aiztur tos, apgalvojot, ka visi grauda glabātāja aktīvi pieder bankai. Graudus neesmu pārdevusi, banka uz vēstulēm neatbild. Pagājis gads, kam pieder graudi? Un ko darīt man?
Swedbank atbilde: Ar šo jautātajam ir jāvēršas pie kaltes īpašnieka, kuram graudi tika uzticēti, savukārt, ja pēdējais kaut kādu iemeslu dēļ tos nevar atdot (piemērām, iztērējis savām vajadzībām) graudu novietotajam ir pamats prasīt glabātājam, lai tas atlīdzina zaudējumus.
Man ir vairākas kredītkartes dažādās bankās, kuras vairs nespēju nomaksāt. Vai pastāv iespēja šīs kredītsaistības apvienot vienā patēriņa kredītā kādā konkrētā bankā (kopsumma ap 5000 Ls)?
Klientam ir tiesības pārkreditēt savas saistības uz jebkuru banku, taču jāņem vērā, ka izsniedzot kredītu būtiskākais ko bankas izvērtē ir klienta maksātspēja un ienākumu stabilitāte, tāpēc ņemot vērā faktu, ka ir grūtības šobrīd pildīt uzņemtās saistības – izredzes saņemt jaunu aizdevumu kādā no bankām ir nelielas. Swedbank neatbalsta praksi, kad tiek ņemts kredīts, lai segtu saistības citās kredītiestādēs. Tas ko varu ieteikt, turpmāk izvēlēties vienu kredītiestādi, kurā pārvaldīt savus līdzekļus un saistības, tādējādi izvairoties no līdzīgām situācijām nākotnē.
Man bija Hansa Līzingā iegādāts auto. Samazinoties ikmēneša ienākumiem, nespēju vairs laikus norēķināties ar līzinga kompāniju, kā rezultātā saņēmu vēstuli, ka līgums esot lauzts un auto esot jāatdod. Sazvanīju speciālistu pa norādīto tālruni, informēju, ka pēc pāris dienām būs iespēja nodzēst visu kavējumu, kā arī daļu no līzinga atlikuma, viņš savukārt uzstāja uz to, ka auto esot jānovieto norādītajā adresē un tikai tad varam turpināt sarunu, kam es piekritu un jau nākamajā dienā aizdzinu auto uz norādīto adresi (auto placi). Pēc pāris dienām zvanīju šim pašam speciālistam, lai informētu par to, ka man ir iespēja nomaksāt visu kavējumu un daļu līzinga atlikuma uz ko viņš atbildēja, ja nevari nodzēst visu līzinga atlikumu, tad nav par ko runāt. Mēģināju atrast dažādos reklāmas portālos, tai skaitā www.lizings.lv cenu par cik tiek tirgots mans auto, noskaidrot man neizdevās, jo sludinājums ar manu auto tā arī netika publicēts... Pēc aptuveni 1,5 mēn uzzvanīju uz auto placi, kurā atstāju auto, lai painteresētos, kā veicas ar mana auto pārdošanu uz ko man atbildēja, ka mašīna jau sen esot pārdota. Aptuveni pēc 8 mēnešiem saņēmu vēstuli no līzinga kompānijas par to, ka realizējot manu auto esot radušies izdevumi aptuveni 900 EUR un, ka lai es labprātīgi tos samaksājot. Rodas jautājums no kurienes šie 900 EUR ja mašīnu uz auto placi, kurā tā tika tirgota aizdzinu es pats, un summa par kādu tik ātri pārdeva arī apmierināja līzinga kompāniju. Vēl tikai gribētos piebilst, ka auto tā brīža tirgus vērtība ievērojami pārsniedza līzinga atlikumu...
Swedbank atbilde: Lai saņemtu sīkāku informāciju par to, kā radušies izdevumi (šajā gadījumā 900 EUR apmērā) klientam vajadzētu vērsties "Swedbank līzings" SIA ar iesniegumu par vēlēšanos saņemt precīzu zaudējumu izklāstu un lūgumu uzrādīti visus ar transportlīdzekļa pārdošanu saistītos dokumentus.
Pēc automašīnas pārņemšanas no klienta, "Swedbank Līzings" SIA veic automašīnas novērtēšanu pie sertificēta vērtētāja un tad atkarībā no vērtējuma uzsāk automašīnas pārdošanu. Klients un "Swedbank līzings" SIA līgumā visticamāk nav vienojušies par konkrētu automašīnas pārdošanas veidu, līdz ar to, iespējams, ka sludinājums nav ticis publicēts mājas lapā www.līzings.lv vai citos portālos.
Labdien. Man ir hipotekārais kredīts Swedbank. Jau labu laiciņu atpakaļ mani ienākumi krietni samazinājās, kā rezultātā nav iespējas turpināt maksāt kredītu. Lieta tika nodota Jūsu bankas aizdevumu atgūšanas nodaļai konkrētam speciālistam ar ko arī komunicēju, informēju par plānoto situācijas atrisinājumu. Šobrīd ieķīlātajam dzīvoklim man ir izdevies atrast pircēju, ar pierādāmiem ienākumiem, kurš būtu gatavs pārņemt kredītsaistības, turpināt maksāt izsniegto kredītu. Kad informēju savu kontaktpersonu par risinājumu, viņš bez īpašas domāšanas, apspriešanas noraidīja manis piedāvāto risinājumu. Man tas šķiet absurds lēmums, jo kredīta atlikums ir par vairākiem tūkstošiem lielāks nekā šī brīža tirgus cena. Kā rīkoties, kur vērsties? Un kas par iemeslu nepiekrist šāda veida situācijas risinājumam?
Swedbank atbilde: Parasti šādiem atteikumiem ir kāds objektīvs iemesls. Gadījumos, kad nav saprotams konkrētais lēmums, kas paziņots telefoniski, klientam ir tiesības uzrakstīt iesniegumu ar lūgumu bankas lēmumu izskaidrot rakstiskā veidā.
Man ir patēriņa kredīts, kuram ikmēneša maksājums ir 60 Ls. Vai es pati drīkstu vērsties pie tiesas izpildītāja, lai man no algas atvilktu katru mēnesi kaut vai pa 30 Ls, jo nevaru nomaksāt 60 Ls katru mēnesi. Ja pagarināšu kredīta atgriešanas termiņu, sanāk liela pārmaksa.
Swedbank atbilde: Pie tiesu izpildītāja pats klients ar šāda veida lūgumu doties nevar, jo tiesu izpildītāja uzdevums nav veikt izmaiņas/grozījumus līgumā, tādējādi samazinot ikmēneša maksājumus, bet gan tiesu izpildītājs veic noteiktās darbības, kuras reglamentē Civilprocesa likums. Viņa tiešais uzdevums ir vērst piedziņu vai noteiktās likumiskās darbības pēc izpildu dokumentu (lēmuma noraksta) saņemšanas. Ja Jums ir samazinājušies ikmēneša maksājumi un klients ir gatavs veikt maksājumus mazākā apmērā, aicinām sazināties ar banku elektroniski, rakstot Swedbank internetbankā bankas ziņojumu, vai pa tālr. 67444823, lai izvērtētu Jūsu gadījumu individuāli. Swedbank mājas lapā atradīsiet plašu informāciju gan par risinājumiem, gan par soļiem, kas jāsper, lai saņemtu risinājumus.
Vai man kā hipotekārā kredīta ņēmējai ir tiesības uz kredīta brīvdienām, ja esmu zaudējusi darbu, un cik garas tās var būt? Ko darīt ja banka atsaka?
Kā rīkoties, ja esmu bez darba un banka man atsaka hipotekārā kredīta atvieglojumus (nepiekrīt ne kredīta brīvdienām, ne ikmēneša maksājamās summas samazinājumam)? Kā izglābt savu vienīgo 1-istabas dzīvokli un nepalikt uz ielas?!
Swedbank atbilde: Kopumā bankas ir atvērtas konstruktīvai diskusijai ar godprātīgiem aizņēmējiem. Pieņemu, ka jebkurš aizdevējs, tāpat kā Swedbank, būtu gatavs piemērot kādu no risinājumiem, kas uz laiku samazina vai pilnībā atliek maksājumus, ja klients ir gatavs sadarboties un pats saredz atrisinājuma iespējas, nāk uz banku ar konkrētiem saviem priekšlikumiem.
Tomēr katra uzņēmuma ziņā ir noteikt tā sadarbības modeli ar saviem klientiem. Jebkuras uzņemtās saistības saskaņā ar pušu parakstītu līgumu ir jāpilda līgumā noteiktā kārtībā un termiņos. Kreditoram nav pienākuma piekrist veikt izmaiņas aizdevuma līgumā. Ja kreditors ir atteicies veikt izmaiņas aizdevuma līgumā, tad vispirms būtu jānoskaidro, kāds tam ir iemesls.
Kāpēc banka šajā ārkārtas situācijā nevēlas pārskatīt fiksēto procentu likmi un to kaut nedaudz samazināt?
Izsniedzot aizdevumu banka aprēķinot (nosakot) pievienoto procentu likmi ņem vērā vairākus parametrus: naudas cena finanšu tirgos, kapitāla izmaksas, riska pakāpe, nodrošinājums, klienta iepriekšējā kredīta vēsture, noteiktās normas uzkrājumu veidošanai, u.c.
Ņemot vērā faktu, ka vairākos likmes noteikšanas parametros ir notikušas būtiskas izmaiņas, bankai nav ekonomiska pamatojuma samazināt pievienoto (noteikto) procentu likmi.
Studiju kredītu, kas ņemts latos, gribēju pārvērst eiro, lai vismaz saprātīgi procenti-nevis 16 un vēl lielāki, un ko domājat - nē, mēs studiju kredītus nekonvertējam. Televīzijā gan melot mēs varam, tas pats sakāms par šķīrējtiesām privātpersonām.
Swedbank atbilde: Studiju kredītu priekšrocība ir tā, ka to atmaksa sākas pēc studiju pabeigšanas. Turklāt ikmēneša maksājumi šādiem kredītiem ir relatīvi nelieli. Ņemot vērā, ka RIGIBOR vērtība ir kritusies, procentu likmes starpība starp Eiro un latu kredītiem vairs nav tik iespaidīga, lai būtiski ietekmētu kopējo ikmēneša maksājumu. Piemēram, pieņemot vidējo studiju kredīta limitu 1500 LVL un termiņu 7 gadi, ikmēneša maksājums ir aptuveni 34 Ls, salīdzinot ikmēneša maksājumu, pēc kredīta valūtas maiņas, tas varētu samazināties par aptuveni 2.50 Ls.
Ņemot vērā, ka šis efekts ir tik neliels, šobrīd šādu valūtas maiņas iespēju tieši studentu kredītiem nepiedāvājam.
Aizdevuma valūtas maiņa, joprojām ir ļoti efektīvs risinājums hipotekāro kredītu gadījumā, kur ir būtiski lielākas aizdevuma summas un mēneša maksājumu starpība ir daudz ievērojamāka.
Pirmā kursā tika nokārtots mācību kredīts uz vienu gadu, kur galvotājs ir viens no vecākiem. Otrajā kursā students tika budžetu grupā. Kredīta procentus sāku maksāt no līguma noslēgšanas brīža. Procentu summa, kuru maksāju katru mēnesi neatbilst norādītajam līgumā, ļoti strauji aug uz augšu. Uzdodot jautājumu speciālistam Saldus filiālē par kredīta pamatsummas segšanu, tika paskaidrots, ka var sākt atmaksāt kredītu, bet vienā reizē ir jāiemaksā summa ne mazāk kā 100ls. Kā likumīgi ir pareizi jāatmaksā mācību kredīts?
Swedbank atbilde: Izsniedzot studentu kredītus latos, banka piemēro procentu likmi, kura sastāv no starpbanku likmes un pašas bankas pievienotās likmes.
Latu kredītiem starpbanku likme ir Rigibor indekss, kuru aprēķina Latvijas Banka uz zināmu termiņu, piemēram, 3 mēneši, 6 mēneši, utt., un tā atspoguļo objektīvu naudas cenu tirgū. Studentu kredīta mainīgā likme tiek pārskatīta reizi sešos mēnešos. Atkarībā no tā, kā attiecīgajā periodā mainījusies starpbanku likme mainās arī kopējā kredīta procentu likme.
Vai tas ir likumīgi, ka banka uzliek % maksājumus dubultā par aizņemto summu?
Swedbank atbilde: Tas ir likumīgi, jo saskaņā ar aizdevuma līgumu (kuru aizņēmējs ir parakstījis), aizņēmējs atmaksā aizdevējam aizdevumu un maksā aizdevējam procentus no aizdevuma par visu faktisko aizdevuma izmantošanas laiku saskaņā ar aizdevuma līguma nosacījumiem un grafiku. Minētā situācija ir raksturīga ilgtermiņa aizdevumiem ar grafiku, kuru klients ir izvēlējies, lai kopējais ikmēneša maksājums, uzreiz pēc aizdevuma saņemšanas, būtu pēc iespējas mazāks, tāpēc pamatsummas maksājumam tiek novirzīta mazākā ikmēneša maksājuma daļa, tādejādi ļoti minimāli amortizējot aizdevuma pamatsummas atlikumu, savukārt par izmantoto un neatmaksāto aizdevuma summas daļu ir jāmaksā atlīdzība (procenti), saskaņā ar līgumu.
Man ir kredīts EUR ar fiksēto likmi. Aizgāju uz banku, jo gribēju nomainīt likmi uz mainīgo. Saņēmu bankas atbildi – mums tas nav izdevīgi, vajadzēs maksāt lielus procentus. Maniem argumentiem, ka man ir laba kredītvēsture un ka neesmu nevienu maksājumu kavējusi un ka esmu bankas kliente jau vairākus gadus saņēmu vienu atbildi – neizdevīgi. Pasakiet kā man rīkoties.
Swedbank atbilde: Gadījumos, kad tiek mainīts procentu likmes tips, ir nepieciešams mainīt procentu likmes tipu, arī finanšu resursiem, kurus banka ir aizņēmusies, lai varētu izsniegt katru konkrēto aizdevumu, ir nepieciešams mainīt procentu likmi, pie tam pie šādām izmaiņām finanšu resursam, kas jāmaksā bankai, tiek piemērota esošā cena (procentu likme), kas šobrīd tirgū ir pieejama. Ņemot vērā iepriekšminēto, gadījumos kad klients vēlas mainīt aizdevuma valūtu, bankas pievienotajai procentu likmei ir jābūt adekvātai – tas ir tādai, lai spētu segt izdevumus, kas rodas bankai saistībā ar jaunās finansējuma cenas piemērošanu. Finanšu resursu pašreizējā cena ir vairākas reizes augstāka, nekā tā bija pirms 2 vai 3 gadiem. Parasti šādos gadījumos šobrīd ir nepieciešams iesniegt arī nekustamā īpašuma vērtējumu, jo nepieciešams arī novērtēt katra konkrētā klienta risku, ko ietekmē arī aizdevuma nodrošinājuma pašreizējā vērtība.
Apzinoties, ka lielai daļai klientu šobrīd maksāt par aizdevumu to finanšu resursu cenu, kas būtu nepieciešama, lai segtu bankas izmaksas, varētu būt ļoti apgrūtinoši, piedāvājam klientiem atvieglotu procentu likmes tipa maiņas iespēju – neveicot jaunu nekustamā īpašuma vērtējumu un pilnībā neierēķinot visas nepieciešamās izmaksas, lai procentu likme spētu segt pašreizējos Bankas izdevumus.
Apzinoties, ka šobrīd varētu būt grūtības maksāt par aizdevumu to finanšu resursu cenu, kas būtu nepieciešama, lai segtu bankas izmaksas, bankas parasti atvieglotu procentu likmes tipa maiņas iespēju –pilnībā neierēķinot visas nepieciešamās izmaksas, lai procentu likme spētu segt pašreizējos bankas izdevumus, tādējādi darot visu iespējamo, lai veiktās izmaiņas atvieglotu.
Labdien, Man ir hipotekārais kredīts jūsu bankā un būtu šādi jautājumi: 1) Kāpēc procentu likmes maiņas izskatīšanai no fiksētās uz mainīgo ir vajadzīgs 1 mēnesis. 2) Kāpēc, ja es pāreju uz mainīgo, tad mainīgās likmes fiksētā daļa tiek paaugstināta no kādiem 0,9 līdz ~ 5%, ņemot vērā, ka kavējumi nav bijuši, ienākumi ir stabili un ir pierādāmi? Vai risks, ka nemaksāšu ir pieaudzis 5x? 3) Un vēl kāpēc, ja pāreju uz mainīgo likmi, tad tas tiek piedāvāts vienīgi ar nosacījumu, ka mainīgās likmes fiksēto daļu pēc gada bankā var mainīt pēc saviem ieskatiem, respektīvi, pēc gada banka to nosaka kādu grib? Vai tas viss ir tikai tāpēc, ka es esmu normāls klients?
Swedbank atbilde: Klienta iepriekšējā kredītvēsture ir tikai viens no parametriem, kas tiek ņemts vērā aprēķinot (nosakot) pievienoto procentu likmi. Izsniedzot aizdevumu, bankai obligāti ir jāņem vērā arī citi būtiski parametri: naudas cena finanšu tirgos, kapitāla izmaksas, riska pakāpe, nodrošinājums, noteiktās normas uzkrājumu veidošanai, u.c. Ņemot vērā faktu, ka gandrīz visos likmes noteikšanas parametros ir notikušas būtiskas izmaiņas, bankas, no jauna, noteiktajai pievienotajai procentu likmei ir ekonomisks pamatojums.
Līgumā nav noteikts, ka ik gadu banka mainīs likmes, bet gan, ka bankai ir šādas tiesības. Bankas uzdevums ir sekot līdzi tam, lai kredītņēmējs pildītu visas ar līgumu uzņemtās saistības, pienākumus un tiktu segti zaudējumi, ja tādi radīsies kredītņēmēja nepienācīgas līguma nosacījumu izpildes gadījumā, tāpēc līgumos tiek iekļauts punkts, ka bankai ir tiesības vienu reizi 12 mēnešos pārskatīt procentu likmi.
Sveiki. Nupat pie Swedbank Varakindlustus atjaunoju apdrošināšanas polisi ieķīlātajam dzīvoklim, precīzāk, izmantoju bankas pakalpojumu veikt apdrošināšanu. Aile ''Apdrošināšanas objekti un apdrošinājuma summas'' ir cipars 23 250 LVL. Lūgums komentēt šo summu. Vai tā ir ieķīlātā dzīvokļa vērtība, kā to šobrīd novērtē banka (kā apdrošinātājs)? Vismaz tā tam vajadzētu būt, ka īpašuma 100% bojāejas gadījumā tiek adekvāti segti mani zaudējumi. Ja tas tā nav, tad kāda ir attiecīgās summas izcelsme un kā tā ietekmē manu apdrošināšanas prēmijas lielumu?
Swedbank atbilde: Konkrētajā gadījumā, par pamatu atjaunošanas vērtības aprēķinam tiek pieņemts, ka minimālās atjaunošanas izmaksas ir sākot no 750 LVL/m2. Tātad, ja nekustamais īpašums ir apdrošināts tā atjaunošanas vērtībā, tad apdrošinātāja izmaksātajai apdrošināšanas atlīdzībai ir jābūt pietiekamai, lai nekustamais īpašums tiktu atjaunots tādā stāvoklī kāds tas bija pirms apdrošināšanas gadījuma.
Dzīvokļa tirgus vērtībai un atjaunošanas vērtībai nav tiešas, kopīgas saistības, jo, ja īpašums ir apdrošināts pareizi - tas ir atjaunošanas vērtībā, tad iestājoties apdrošināšanas gadījumam, tiks atlīdzināti reālie zaudējumi saskaņā ar atjaunošanas darbu tāmi, mīnus pašrisks.
Kad ņēmu kredītu Hansabankā - smaidoša meitene teica, ja es vēlos es reizi gadā vienu mēnesi varu ņemt kredītbrīvdienas, tagad kad vēlos izmantot kredītbrīvdienas man nelaipni atbild - kāpēc, un ja es gribot ņemt kredītbrīvdienas, tad banka vēl cenšas pabāzt līgumu, kur mainās man kredītprocenti. Kāpēc banka tā izturas pret saviem klientiem? Kāpēc banka ar viltu vēlas iegāzt tā jau problēmas nokļuvušos kredītņēmējus? Un kāpēc banka neļauj ņemt kredītbrīvdienas, kā to dara Nordea? Vai bankai nerūp reputācija?
Swedbank atbilde: Swedbank piedāvā kredītbrīvdienas jeb pamatsummas atmaksāšanas atlikšanu, kā arī citus risinājumus, piemēram, aizdevuma valūtas maiņu, kredīta atmaksas grafika vai termiņa pagarināšanu. Katram klientam mēģinām piedāvāt individuālu risinājumu, lai rastu labāko risinājumu un nodrošinātu klienta finanšu stabilitāti ilgtermiņā. Jāatzīmē, ka jebkuras izmaiņas līgumā, kas paredz samazināt aizdevuma pamatsummas atmaksas apmēru vai termiņu ir papildus risks aizdevējam, kas var būtiski ietekmēt kopējo procentu likmi.
Labdien! Sakiet, lūdzu, kādas ir manas tiesības zemāk aprakstītajā Situācija: biju paņēmusi līzingā automašīnu, bet līdz ar krīzes sākumu nevarēju vairs turpināt maksāt par automašīnu, gribēju to pārdot, bet banka man aizliedza to darīt un pieprasīja, lai automašīnu atdodu bankai, viņi to pārdos par ātrās realizācijas cenu un tad piestādīs rēķinu par atlikušo summu, jo skaidra lieta, ka automašīna vairs nemaksā tik, cik maksāja tad, kad pirku to. Taču pirms atdot bankai automašīnu, es griezos autosalonā, kur to iegādājos un piedāvāju viņiem to nopirkt no manis. Viņi bija gatavi nodot automašīnu realizācijai par 15 tūkst. EUR, kas, pēc viņu vārdiem ir ātri realizējama cena manai automašīnai. Savukārt, banka manu mašīnu pārdeva par atpirkuma maksu, kas noteikta līgumā, t.i., 10 tūkst. EUR, tādā veidā radot man zaudējumus 5 tūkst EUR, jo ka iepriekš teicu, manu auto bija reāli pārdot par 15 tūkst. EUR. Kādas ir manas tiesības aprakstītajā situācijā? Es uzskatu, ka banka ir ļaunprātīgi ar nolūku izdarījusi man zaudējumus 5 tūkst. EUR apmērā, kurus attiecīgi es nepiekrītu segt no savas kabatas. Iepriekš, paldies!
Swedbank atbilde: Bankas apstiprinājums par pārdošanu ir nepieciešams tādā gadījumā, ja paredzēts pārdot automašīnu par cenu, kura nesedz tā brīža līzinga līguma atlikumu. Jebkuram klientam ir tiesības piemeklēt pircēju patstāvīgi. Ja klientam ir operatīvais līzings, kreditors pat iesaka sākotnēji vērsties pie autosalona. Gadījumos, ka klients automašīnu ir nodevis kreditoram, automašīnai tiek veikts vērtējums, nosakot tā brīža tirgus cenu (balstoties uz automašīnas tehnisko stāvokli), ja ilgstoši automašīna nav tikusi realizēta, tad pārdošanas cena var tikt samazināta.
Vai ir jēga atdot bankai atpakaļ īpašumu, pliku zemi, ja ķīla ir pati zeme un galvotājam nekas cits nepieder? Kādas ir sankcijas?
Swedbank atbilde: Aizdevuma nodrošinājums (zeme) var tikt atsavināta tikai Latvijas likumdošanas paredzētajā kārtībā. Ja atsavināšanas rezultātā netiek pilnībā apmierināti kreditora prasījums, kreditoram ir tiesības pieprasīt aizņēmējam, konkrētā termiņā, izpildīt visas uzņemtās saistības, vai arī vienoties par parāda atmaksas kārtību.
Galvotājs, tāpat kā aizņēmējs - uzņemas saistības pilnā apmērā un atbild par tām ar saviem ienākumiem un visu savu mantu. Gadījumā, ja aizņēmējs ir pārstājis pildīt savas saistības pilnā apmērā kreditoram ir tiesības ieturēt maksājumu no jebkura galvotāja konta vai vērst piedziņu pret galvotāju, viņa naudas līdzekļiem un viņa mantu.
Ja hipotekārais kredīts ir EUR, vai var pāriet uz $ un cik tas maksā? Paldies.
Swedbank atbilde: Izmaksas, kas saistītas ar aizdevuma valūtas maiņu ir noteiktas katras bankas cenrādī. Swedbank cenrādis atrodams mājas lapā www.swedbank.lv
Sveicināti! Man ir paņemti vairāki kredīti, t.i. vairākās bankās, ieskaitot Swedbank kredītlīnija. Esmu interesējusies par kredītu apvienošanu vienā bankā, bet atbilde ir negatīva. Sakiet lūdzu, vai Swedbank šajos "grūtajos" laikos ir pretimnākoša saviem klientiem, jo arī mana ģimene ir starp tām, kurā apgādnieki ir palikuši bez darba un ir 2 nepilngadīgi apgadājamie.
Swedbank atbilde: Mēs esam noteikti gatavi sarunai par Swedbank esošo kredītsaistību strukturēšanu, lai risinātu radušos situāciju. Savukārt jauna finansējuma, piešķiršana, lai segtu saistības citās kredītiestādēs - nav atbalstāms risinājums. Mēs neatbalstām praksi, kad tiek ņemts kredīts, lai segtu saistības citās kredītiestādēs. Tas ko varu ieteikt, turpmāk izvēlēties vienu kredītiestādi, kurā pārvaldīt savus līdzekļus un saistības, tādējādi izvairoties no līdzīgām situācijām nākotnē.
Labdien, mans jautājums būtu šāds. Ja esmu nopirkusi māju kredītā uz 25 gadiem, vai varu šo īpašumu ar bankas palīdzību pārdot vai samainīt paliekot šīs pašas bankas klients. Kā būtu pareizāk rīkoties, vai banka nāktu pretī?
Swedbank atbilde: Bankas pamatdarbība ir saistīta ar finanšu pakalpojumu sniegšanu, tāpēc parasti šādi pakalpojumi netiek piedāvāti.
Labdien! Esmu Swedbank klients, bet finanšu līzings noformēts DnBNord bankā. Protams, arī man ir šobrīd zināmas grūtības ievērot maksāšanas grafiku dēļ darba algas spēcīgu pazemināšanu. Vienu maksājumu pat nevaru atmaksāt, jāgaida avanss, lai segtu maksājuma ik mēneša summu. Līdz ar to nākas nokavēt apmēram 5 dienas. Saprotu, ka varētu mainīt līguma nosacījumus sadaļā apmaksas termiņa maiņa, bet prasītos ari samazināt ikmēneša noteikto summu, kura, paldies dievam, jau %-tu maksājumi ir beigušies. Bet, vai varu samaksāt to nenormālīgi augsto pakalpojumu maksu, sakarā ar iepriekš teikto... Ls 50.. Tātad , ja mainu 2 punktus, kopā Ls 100? Tas taču ir pārāk dārgi. Mantu (mašīnu), protams, gribu paturēt, bankai, protams, negribu radīt liekas problēmas ar manu maksātnespēju vajadzīgos apmēros. Kā labāk rīkoties? Bigy
Swedbank atbilde: Izmaksas, kas saistītas ar līguma nosacījumu izmaiņām ir noteiktas attiecīgās kredītiestādes cenrādī. Ja runājam par Swedbank cenrādi, tad komisijas maksa par izmaiņām līgumos netiek summētas.
Esmu paņēmusi hipotekāro kredītu latos ar fiksēto likmi vēl uz diviem gadiem, patreiz esmu nedaudz iekavējusi maksājumu, konkrēti parāds ir Ls 130, banka it kā piedāvā dažādus risinājumus, lai gan reāls ir tikai viens - pārējie uz citu valūtu, jo grozot kaut ko tagad līgumā no saviem 5,6% gadā man jāpāriet uz 23,5% gadā, neesmu ļaunprātīgs nemaksātājs, vienkārši iekavēts viens mēnesis, cik ilgi varu tā "vilkt" no tekošā mēneša uz nākošo?
Swedbank atbilde: Pēdējo gadu laikā latu likme ir būtiski pieaugsi, turklāt jebkura veida restrukturizācija vai izmaiņas līgumos, ir saistīti ar korekcijām procentu likmē.
Noteikti jāatceras, ka regulāri kavējumi, būtiski ietekmē kredītvēsturi un var izrādīties nevēlams fakts nākotnē, kad atkal radīsies nepieciešamība aizņemties.
Racionālākais veids kā rīkoties šajā situācijā ir doties uz banku un uzrakstīt iesniegumu par aizdevuma valūtas maiņu: piemēram, no latiem uz eiro. Eiro procentu likmes ir zemākas, tādējādi būs iespējams atgriezt maksājumus grafikā un vajadzības gadījumā samazināt ikmēneša maksājumus.
Man ir hipotekārais kredīts. Šobrīd man ir krietni samazinājušies ienākumi. Vēlētos samazināt ikmēneša maksājumus. Vai mainot aizdevuma līguma nosacījumus, būtiski nepieaugs aizdevuma procenti? Līdz šim esmu maksājis bez kavējumiem.
Swedbank atbilde: Izsniedzot aizdevumu Banka aprēķinot (nosakot) pievienoto procentu likmi ņem vērā vairākus parametrus: naudas cena finanšu tirgos, kapitāla izmaksas, riska pakāpe, klienta iepriekšējā kredītvēsture, noteiktās normas uzkrājumu veidošanai, u.c.
Ņemot vērā faktu, ka vairākos likmes noteikšanas parametros ir notikušas būtiskas izmaiņas, bankas piedāvājumam ir ekonomisks pamatojums. Jāņem vērā, ka jebkuras izmaiņas līgumā, kas paredz samazināt aizdevuma pamatsummas atmaksas apmēru vai termiņu ir papildus risks aizdevējam, kas var būtiski ietekmēt kopējo procentu likmi.
Tomēr kredītu restrukturizācijas gadījumos, banka uz laiku piedāvā samazināt ikmēneša maksājumus, kas nozīmē, ka jebkuras likmes izmaiņas tiek veiktas nevis atbilstoši klienta riska profilam un tirgus līmenim, bet gan ierobežotā apmērā, kas ir zināms kompromiss esošajos ekonomiskajos apstākļos.
Swedbank ir divi līzingi un patēriņš un kredītlīnija, ko pēdējos divus esmu jau nomaksājis un līzingu ar. (Swedbank nesaprotamu iemeslu pēc pieprasīja momentā atdod.) Protams, summas tādas nebija 2500 latu tiku atdots parādu piedzinējiem, kur Swedbank bez jebkādiem sirdsapziņas pārmetumiem pieprasīja vēl soda procentus 6% apmērā par katru dienu un parādnieku birojs ar...!!! Rezultātā esmu jau atdevis 3000 latu, bet pēdējais līzings ir palicis 58.06 latu ar parādniekiem esmu vienojies, ka summa nepacelsies līdz novembra beigām, lai varu beidzot atdot parādus. Ko man darīt šajā situācijā?
Swedbank atbilde: Pieminētā situācija ir sekas, kas ir iestājušās, jo bankai ar klientu nav izdevies vienoties par sadarbību. Parādu piedzinējiem kredītņēmēja lieta tiek nodota tikai pēc vairākkārtēja bankas atgādinājuma kredītņēmējam par parādu. Jāatgādina, sadarbība ir iespējama, ja tajā ir ieinteresētas abas puses.
Vai varētu paskaidrot par kavējumu termiņiem, kad sāk zvanīties un brīdināt. Izklausās ,ka katram bankas darbiniekam tie ir savādāki. Liels man bija pārsteigums, kad pēc 16 dienu kavēta līzinga maksājuma, pienāca vēstule par auto nodošanu.
Swedbank atbilde: lūdzu skat. atbildi pie nākamā jautājuma.
Ir lieta tāda, ka mans tēvs nevar samaksāt visus rēķinus uzreiz, tāpēc daži rēķini iekavējās. Viņš mēģina izskaidrot, ka patreiz nevar samaksāt, bet to izdarīs, kad būs nauda. Bet kā gan bankas palīdz maksātajam, ja sūta viņu lietu uz "Credit Reform" (vai ka viņu tur sauc), kuri pieliek vēl papildus maksu. Tad jau sanāk, ka samaksājot tai "Credit Reform", tad atkal nesanāk nomaksāt visus rēķinus.
Swedbank atbilde: Ja klients ir vēsts uz sadarbību un mēģina pildīt savas saistības, tad banka to noteikti novērtēs. Banka var piedāvāt risinājumus, kā samazināt ikmēneša maksājumu atbilstoši kredītņēmēja ienākumiem. Vairāk par risinājumiem, kurus piedāvā Swedbank var lasīt Kā risināt kredīta atmaksas grūtības.
Savukārt klientam, ja tas nepilda savas saistības ir jāapzinās kādas sekas var iestāties: bankai ir tiesības vienpusēji atkāpties no līguma un pieprasīt aizņēmējam līguma saistību izpildi pirms termiņa, ja aizņēmējs pienācīgi nepilda līguma noteikumus, tajā skaitā, ja nokavē konkrētā līgumā noteiktos saistību izpildes termiņus. Tāpat līgumā paredzētajā kārtībā bankai ir tiesības uzsākt saistību piespiedu izpildi, vēršot piedziņu pret klientu (nodot klienta saistības parādu piedziņas kompānijām), kas pēc būtības ir sekas nepienācīgai savu uzņemto saistību izpildei. Ja nav izdevies vienoties ar banku par kādu no maksājumu restrukturizācijas risinājumiem un banka ir atkāpusies no līguma, tālākais dialogs notiek ar attiecīgo parādu piedziņas kompāniju.
Kas risina jūsu bankas pieļautās kļūdas? Šādu kļūdu rezultātā man ir lauzts studiju kredītlīgums.Vai ir iespējams dialogs ar jūsu banku? Pagaidām esmu ignorēta no Swedbank puses un sūtīt lietas kārtot ar kredīt piedzinēju firmu. Nav bijis nekāda iemesla,un arī brīdinājuma no Swedbank puses,ka viņi var lauzt līgumu par kredītprocentu nomaksas kavēšanu(visi nomaksāti). Neesmu dzirdējusi,ka cilvēkam, kurš katru mēnesi maksā procentus lauž līgumu,kas ir noslēgts uz 10.gadiem. Lūdzu dodiet kādu padomu.
Rekomendēju vērsties jebkurā Swedbank filiālē ar iesniegumu, vai arī elektroniski uzrakstīt bankas ziņojumu Swedbank internetbankā, lai atrisinātu radušos situāciju.
Banka pirms nodod kredītņēmēja lietu parādu piedzinējiem atkārtoti sazinās ar parādnieku, mudina izmantot risinājumus, kas atvieglotu aizdevuma atmaksu. Protams, banka brīdina klientus, gan par maksājumu kavējumiem, gan par iespēju atkāpties no līguma. Turklāt bankai ir tiesības vienpusēji atkāpties no līguma, ja aizņēmējs pienācīgi nepilda līguma noteikumus. Visbiežāk banka atkāpjas no līguma, ja aizņēmējs savlaicīgi nereaģē uz bankas brīdinājumiem. Gadījumi, kad aizņēmējs veic procentu samaksu, bet netiek atmaksāta pamatsumma saskaņā ar grafiku ir uzskatāmi par nepienācīgu saistību izpildi. Ja nav izdevies vienoties ar banku par kādu no maksājumu restrukturizācijas risinājumiem un banka ir atkāpusies no līguma, tālākais dialogs notiek ar attiecīgo parādu piedziņas kompāniju. Banku sauklis-ja ir radušās problēmas-nāciet risināsim-... bet tās ir tīrās muļķības. Man ir ņemts līzings Gi Mani bankā, uzrakstīju iesniegumu ar lūgumu-samazināt ikmēneša maksājumu-līdz ar to, lai būtu garāks atmaksas termiņš-bet banka nepiekrīt! Neesmu ļaunprātīgā nemaksātāja, bet algas ir uz pusi samazinātas-ko darīt šajā gadījumā???
Swedbank atbilde: Katra uzņēmuma ziņā ir noteikt tā sadarbības modeli ar saviem klientiem. Jebkuras uzņemtās saistības saskaņā ar pušu parakstītu līgumu ir jāpilda līgumā noteiktā kārtībā un termiņos. Jāatzīmē, ka kreditoram nav pienākuma piekrist veikt izmaiņas aizdevuma līgumā.
Labdien. Man uz līzingu ir paņemts televizors, pēdējos divus mēnešus nevaru nomaksāt, jo nesaņēmu nekādus ienākumus, beidzies ir arī bezdarbnieka pabalsts vai ir iespējams atlikt pēdējo divu mēnešu maksājumus bez liekiem soda procentiem.
Swedbank atbilde: Swedbank šādos gadījumos ir iespēja izskatīt pamatsummas maksājumu atlikšanu un līguma termiņa pagarināšanu. Atliekot pamatsummas maksājumus, būs jāveic ikmēneša procentu maksājumi, taču lai izvērtētu tieši konkrēto situāciju un maksājumu apmēru, iesaku vērsties pie attiecīgā kreditora.
Vai jautājumus var uzdot visu kredītiestāžu klienti vai tikai Swedbank Klienti.
Swedbank atbilde: Jautājumus var uzdot arī citu kredītiestāžu klienti. Tomēr iespējamos risinājumus un ieteikumus, precīzāk varu komentēt Swedbank klientiem.
Vai var atdot bankai dzīvokli, nesamaksājot kredīta atlikumu?
Swedbank atbilde: Nē, tas nav iespējams.
Man ir 61 000 EUR kredīts uz 20 gadiem, kuru es maksāju jau 3 gadus lielākoties tikai procentus. Pamatlikme samazinājusies tikai knapi par 1000. Vai tas ir godīgi, ka klients samaksā vispirms VISUS procentus un tikai tad pamatsummu? Un ja nu kādā 10.maksāšanas gadā es vēlos atmaksāt visu atlikušo summu uzreiz ? Iznāk, ka šajā gadījumā esmu pārmaksājusi procentus! Vai tā nav krāpšana?
Swedbank atbilde: Saskaņā ar aizdevuma līgumu (kuru aizņēmējs ir parakstījis), aizņēmējs atmaksā aizņemto summu un procentus par visu faktisko aizdevuma izmantošanas laiku saskaņā ar aizdevuma līguma nosacījumiem un grafiku. Minētā situācija ir raksturīga ilgtermiņa aizdevumiem ar grafiku, kas tiek veidots pēc anuitātes metodes*, kuru klients ir izvēlējies, lai kopējais ikmēneša maksājums, uzreiz pēc aizdevuma saņemšanas, būtu pēc iespējas mazāks, tāpēc pamatsummas maksājumam sākotnēji tiek novirzīta mazākā ikmēneša maksājuma daļa.
* Anuitātes metode – Aizdevuma atmaksas maksājumu un Procentu maksājumu kopsummas ir vienādas līdz nākamajam Procentu likmes izmaiņu datumam.
Swedbank saviem kredītņēmējiem un viņu galviniekiem pieprasa, lai visi viņu finanšu līdzekļi atrastos Swedbank kontos, kā ari uzskata tos par finanšu ķīlu un drīkst norakstīt kredīta dzēšanai līdz pēdējam santīmam. Tātad banka rezervē sev tiesības izģērbt kredīta ņēmēju, viņa galvinieku un viņu apgādībā esošos cilvēkus plikus šī vārda tiešā un pārnestā nozīmē, neatstājot pat bērnu uzturnaudas, kā arī līdzekļus paša kredītņēmēja un galvinieka dzīvības uzturēšanai nepieciešamos līdzekļus. Vai šāda Swedbank klienta izģērbšanas tiesību rezervācija nav pretrunā ar valsts likumdošanu un cilvēktiesību normām.
Swedbank atbilde: Mājsaimniecības ikmēneša ienākumu un kredīta maksājuma attiecība ir būtisks faktors, kas ietekmē klienta kredītrisku un attiecīgi arī bankas resursu, kapitāla u.c. izmaksas.
Bankas uzdevums ir sekot līdzi tam, lai tiktu pildītas visas ar līgumu uzņemtās saistības, un lai Aizņēmēja maksātspēja ir pietiekama uzņemto saistību izpildei. Ikmēneša ienākumu pārskaitīšana uz Bankas kontu, kas izsniegusi Aizdevumu, ir obligāta un saprotama prasība, kuru izvirza praktiski visas kredītiestādes. To, ka tiek ieturēta nauda no klienta konta, saskaņā ar maksājumu grafiku, reglamentē savstarpēji noslēgtais līgums. Turklāt ieturēta tiek tikai tā summa, kas nepieciešama ikmēneša maksājumu veikšanai par saistībām, kuras Aizņēmējs ir uzņēmies.
Problēma ir kā jau daudziem - kredīti, ko nav iespējams atmaksāt kreditoru pieprasītajos apjomos un "tūlīt un tagad". Ir kavēti maksājumi un ir pavisam kopā pieci kreditori. Ar četriem no tiem ir izdevies panākt vienošanos, bet ar piekto vienošanās nav iespējama. Varu minēt, ka tā ir SWEDBANK. Parādu piedzinēju kompānija Paus Konsuls draud gandrīz katru dienu un sola nobloķēt kontus ar visiem pieejamajiem līdzekļiem, ja parāds netiks nekavējoties atmaksāts. Vienīgais ienākums ir darba alga, kas ienāk uz bankas kontu. Nepieder arī nekustamie īpašumi vai auto, ko būtu iespējams nodot izsolei. Tātad pēc Civilprocesa likuma 594.panta ir skaidri pateikts, ka, ja ir vairāki kreditori, tad parāda piedziņu var vēsts uz 50% no NETO darba algas un nevar vērst pret sociālajiem pabalstiem. Mans jautājums ir šāds - kā saņemt likumā pienākošos 50% no darba algas, ja konts tiek bloķēts? Vai sanāk, ka izdevīgāk ir iestāties bezdarbniekos un saņemt sociālo pabalstu, tādējādi kreditoriem neatstājot nekādu iespēju piedzīt parādu? kas notiek pie šāda "ļaunākā" scenārija?
Swedbank atbilde: Problēma ar savlaicīgu kredītu atmaksu pamatā ir tiem klientiem, kuri ir uzņēmušies nesamērīgas saistības un tagad nespēj veikt maksājumus saskaņā ar līgumiem, kurus ir parakstījuši.
To, ka tiek ieturēta nauda no klienta konta, saskaņā ar maksājumu grafiku, reglamentē savstarpēji noslēgtais līgums.
Klienta nosauktās Civilprocesa normas regulē tiesu izpildītāja darbības, vēršot piedziņu uz darba samaksu vai tam pielīdzināmajiem maksājumiem. Cik noprotams, pret klientu piespiedu tiesas nolēmuma izpilde pašlaik nav vērsta.
Labdien! Kāpēc banka nenāk pretī? Gribu nomainīt galvotāju, jo tas cilvēks nav saistīts ar kredītu. Kā jau visiem ņemot kredītus solīja, ka varēs nomainīt galvotājus, tādēļ arī gāja par galvotāju, šobrīd viņš grib no tā atteikties, bet banka to neļauj. Paskaidrojums ir tāds, ka tas cilvēks parakstījās un zināja uz ko parakstās. Kad es atbildēju, jā, bet Jūs apgalvojāt, ka galvotājus ir iespējams mainīt bez problēmām, kaut vai 100 reizes un tagad nav iespējams, kā man rīkoties, jo kā jau teicu galvotājs nav ne pie kā vainīgs, lai arī mēs maksājam un ir ļoti minimāli kavējumi. Cilvēkam ir pāris reizes atnācis brīdinājums un viņam ir bail zaudēt savu algu. Lai atrastu kopēju valodu ar galvotāju un banku piedāvāju esošo galvotāju nomainīt pret galvotāju ar 2 reizes lielāku algu, kā arī, ja nepieciešams tad vēl vienu galvotāju, no tā banka arī atteicāties. Banka tikai piedāvāja, ja es dabūšu klāt vēl vienu galvotāju, tad iedos 12 mēnešu atlikto maksājumu un atmaksās 3 nedēļu parādu, kā arī nākošo mēnesi, bet palielinās procentu likmi, gadu maksāšu tikai procentus un divus mēnešus arī būs jāmaksā vēl šie bankas dzēstie paradi, un no bankas, nāca piedāvājums, lai kredītmaksājums nepalielinās, ir nepieciešams palielināt termiņu no atlikušajiem 22 gadiem uz 25 gadi. Es lūdzu nomainīt tikai galvotāju, un pie reizes pajautāju par atliktajiem maksājumiem un, banka, lai justos droši viņi neiedziļinājās galvotāja maiņā, bet gan jaunā piesaistē. Tagad, kad ir krīze un bankām problēmas, tad nenotiek nekādas pārrunas, pareizāk sakot notiek, bet tikai 100% bankai par labu, vai tiešām nav iespējams vienoties, ja es veicu maksājumus, ja es iemaksāju bankā naudu, ja galvotājs ir labāks nekā esošais kāds ir tam pamatojums, ka nevar mainīt, galvotāju, vēlētos, no Jums dzirdēt atbildi. Jau iepriekš paldies.
Swedbank atbilde: Galvotājs, tāpat, kā aizņēmējs - uzņemas saistības pilnā apmērā un atbild par tām ar saviem ienākumiem un visu savu mantu, tāpēc no galvojuma ‘’vienkārši’’ atteikties nav iespējams. Abu pušu tiesības un pienākumi (kā arī izmaiņas esošajos līgumos) ir saistoši tikai tad, ja tie ir izteikti rakstveidā un puses tos ir parakstījušas. Tāpēc konkrētajā situācijā, ja saņemot aizdevumu bija tāda vienošanās, bet tā nav atrunāta aizdevuma līgumā, bankai nav pienākuma atbrīvot galvojumu, balstoties uz aizņēmēja uz aizdevēja mutisku vienošanos, kuru nav iespējams ne apstiprināt ne noliegt. Situācijā, kad banka ir atteikusi nomainīt galvotāju, tad tam ir bijuši kādi racionāli iemesli. Ja bankas darbinieka skaidrojums nav bijis pietiekams, ieteikti izmantot savas tiesības un lūgt bankai rakstisku lēmuma skaidrojumu.
Cik banka ņem par pakalpojumu, kad hipotekārais kredīts tiek pārformēts no eiro uz dolāriem? Pašlaik mšsu kredīts ir 34 tūkstoši eiro, atmaksas termiņš -16 gadi.
Swedbank atbilde: Komisijas maksa par aizdevuma valūtas maiņu noteikta saskaņā ar bankas cenrādi, kuru var skatīt www.swedbank.lv
Kredītlīnijas (Ls 400.00) atmaksas termiņš ir šī gada decembris. Vai pastāv iespēja vismaz pusi summas pagarināt uz nākamo gadu?
Swedbank atbilde: Ja kredītņēmējam ir samazinājušies ienākumi, tad banka piedāvā dažādus risinājumus ikmēneša maksājuma samazināšanai, tostarp arī kredīta termiņa pagarināšanu. Vairāk par Swedbank piedāvātajiem risinājumiem varat lasīt Swedbank mājas lapā sadaļā Kā risināt kredīta atmaksas grūtības. Lai varētu pagarināt kredīta atmaksas termiņu, no klienta nepieciešams saņemt pieteikumu. Pieteikt kredīta nosacījumu izmaiņas var jebkurā Swedbank filiālē vai rakstot elektroniski Swedbank internetbankā bankas ziņojumu.
Vai bankai ir tiesības par kredīta procentu kavējumiem lauzt līgumu ar kredītņēmēju, neņemot vērā, ka kredītņēmējs šos procentus ir samaksājis.
Swedbank atbilde: Bankai ir tiesības vienpusēji atkāpties no līguma un pieprasīt aizņēmējam līguma saistību izpildi pirms termiņa, ja aizņēmējs pienācīgi nepilda līguma noteikumus, tajā skaitā, ja nokavē konkrētā līgumā noteiktos saistību izpildes termiņus. Tādēļ, ja aizņēmējs ir kavējis kredītprocentu apmaksu, bankai ir tiesības atkāpties no līguma, saskaņā ar konkrētā līguma noteikumiem.
Kur vērsties kredītņēmējam, ja Swedbank datos ir kļūdas, uz kuru pamata Swedbank lauzusi līgumu un nodevusi lietu kredītpiedzinēju firmai? Banka atsakās noskaidrot situāciju.
Swedbank atbilde: Lai noskaidrotu, vai un kā radusies kļūda, klientam bankā nepieciešams iesniegt rakstisku iesniegumu. Saskaņā ar līguma noteikumiem - bankai ir tiesības vienpusēji atkāpties no līguma un pieprasīt aizņēmējam līguma saistību izpildi pirms termiņa, ja aizņēmējs pienācīgi nepilda līguma noteikumus, tajā skaitā konkrētā līgumā noteiktos saistību izpildes termiņus (ikmēneša maksājumi netiek veikti laikā, līgumā noteiktajā kārtībā u.tml.). Vienlaicīgi līgumā paredzētajā kārtībā Swedbank ir tiesības uzsākt saistību piespiedu izpildi, vēršot piedziņu pret klientu (nodot klienta saistības parādu piedziņas kompānijām).
Vai kredīta procenti var sasniegt 75 latus, un atmaksa ir tikai apmēram 2 lati? Kad ņēmu kredītu, maksājumi bija ap 27 latiem, bet nu pieaudzis uz 77 latiem. Prasot izdrukas par procentu aprēķinu, nesaņemu atbildes.
Swedbank atbilde: Pieminētā situācija ir raksturīga ilgtermiņa aizdevumiem, kas ņemti latos ar mainīgo procentu likmi. Strauji pieaugot latu - starpbanku likmei RIGIBOR, būtiski ir pieaugusi kopējā procentu likme un līdz ar to arī ikmēneša maksājums. Racionālākais veids, kā rīkoties šajā situācijā, ir doties uz savu banku, lai vienotos par aizdevuma valūtas maiņu, piemēram, no latiem uz eiro. Eiro procentu likmes šobrīd ir zemākas, tādējādi ikmēneša maksājumu būs iespējams samazināt.
Ņemot kredītu jaunajam dzīvoklim, būtisku kredīta daļu cerējām segt, pārdodot veco dzīvokli, kurā pašlaik turpinām dzīvot. Taču pārdot nepaspējām, jo nebija vairs pircēju. Kredītu arī vairs nevaram maksāt straujo ienākumu samazinājuma dēļ. Vai tiešām mums nav pat elementāru kredītņēmēja tiesību atdot Jūsu bankai kaut vai jauno dzīvokli (vēlams par puslīdz adekvātu cenu, jo vērtība tam drīz vien atkal celsies), kurš ir gandrīz izremontēts, stāv tukšs, tādējādi sedzot daļu kredīta?
Swedbank atbilde: Samazinoties ienākumiem, pareizākā rīcība būtu pārdot vienu no dzīvokļiem par tirgus cenu. Tas palīdzētu samazināt aizdevuma atlikumu un samazināt izdevumus par komunālajiem maksājumiem. Atlikušajai aizdevuma summai iespējams veikt restrukturizāciju, izmantojot bankas rīcībā esošos risinājumus - uz laiku samazināt ikmēneša maksājumus, kas atbilstu aizņēmēja ienākumiem.
Jāatzīmē, ka bankas pamatdarbība nav nekustamā īpašuma tirdzniecība un apsaimniekošana, bet gan ilgtermiņa finanšu sadarbība ar klientiem. Tāpēc banka nevar pārņemt vienu no īpašumiem par cenu, kas ir augstāka par pašreizējo tirgus vērtību. Īpašumi, kas kalpo kā nodrošinājums aizņemtajiem kredītlīdzekļiem, saistību neizpildīšanas gadījumā var tikt atsavināti tikai Latvijas likumdošanas paredzētajā kārtībā.
Kā vienu no problēmu risinājumiem banka piedāvā atpirkt īpašumu uz 3 gadiem. Kādai jābūt kredīta un ķīlas minimālajai attiecībai, lai banka piekristu šādam risinājumam?
Swedbank atbilde: Ja aizdevuma summa ir mazāka vai vienāda ar ķīlas vērtību, šādu risinājumu banka nepiedāvā. Aizņēmējam pašam ir iespēja pārdot šo īpašumu.
Vai galvotājs var pārņemt aizņēmēja saistības ar tiem pašiem aizdevuma līguma noteikumiem, kas ir aizdevuma līgumā ar aizņēmēju, vienlaikus pārrakstot īpašumu uz galvotāja vārda (tam piekrīt aizņēmējs)?
Swedbank atbilde: Galvotājs, tāpat kā aizņēmējs, uzņemas saistības pilnā apmērā un atbild par tām ar saviem ienākumiem un mantu, tāpēc formāla saistību pārlikšana uz galvotāju ar esošajiem līguma nosacījumiem neko nemaina. Savukārt, ja galvotāja ienākumi ir atbilstoši aizdevuma saņemšanai, viņš var pārņemt esošās saistības un nodrošinājumu ar jauniem aizdevuma līguma nosacījumiem.
Kad interesējos Jūsu bankā par termiņa pagarināšanu vai hipotekārā kredīta pamatsummas atlikšanu, man nosauca, ka komisijas maksa par līguma pārtaisīšanu un pakalpojumiem kopā ir 250 Ls. Kāpēc Jums tik lielas komisijas maksas par pakalpojumiem?
Swedbank atbilde: Visas komisijas tiek piemērotas saskaņā ar cenrādi. Jūsu nosauktā komisijas maksa Swedbank cenrādī nav atrodama. Cenrādis ir pieejams Swedbank mājas lapā www.swedbank.lv
Kāpēc bankas darbinieki neatbild uz rakstiskiem iesniegumiem? Piemēram, es pirms mēneša iesniedzu iesniegumu par auto realizācijas procesa izskaidrošanu, to saistītiem izdevumiem un citu man interesējošo informāciju. Bet darbinieks atbild, ka uz manu iesniegumu var atbildēt tikai pretenzijas izskatā, kur uzrādīsies zaudējumi, kas bankai radušies. Kā ar maniem zaudējumiem? Iespējams vajadzētu ievērot MK noteikumus un atbildēt uz konkrētiem jautājumiem? Kristīne
Swedbank atbilde: Banka uz iesniegumiem parasti sniedz atbildi divu nedēļu laikā. Bankas darbinieki izskata visus iesniegumus. Bieži uz rakstisku jautājumu atbildam, sazinoties ar klientu telefoniski un izrunājot neskaidro jautājumu mutiski. Nepieciešamo informāciju par automašīnas pārdošanas procesu klienti var iegūt, zvanot pa tālruni 67444445. Savukārt mājas lapā www.lizings.lv piedāvājam sekot līdzi auto pārdošanas procesam. Tiklīdz automašīna ir pārdošanā, mājas lapā tiek ievietota informācija par auto – gan tās cena, gan tehniskā stāvokļa apraksts. Pēc auto pārdošanas banka klientam nosūta vēstuli, norādot gan pārdošanas cenu, gan arī līzinga līguma atlikumu un pārējos izdevumus. Pirms transportlīdzekļa pārdošanas banka nevar aprēķināt zaudējumus.
Ko darīt, ja firma ir iegādājusies automašīnu operatīvajā līzingā, bet es kā privātpersona esmu galvotājs bankai, jo izmantoju šo mašīnu dienesta vajadzībām firmā? Tagad krīzes dēļ firma vairs nevar samaksāt līzingu un arī es kā galvotājs vairs to nevaru izdarīt, jo ienākumi ir nokrituši līdz zemākajam punktam, kas nozīmē tikai iztiku. Ko darīt?
Swedbank atbilde: Vispareizākais būtu vienoties ar banku par automašīnas labprātīgu nodošanu. Tad tiek apturēts līzinga līgums, netiek izrakstīti ikmēneša maksājuma rēķini un uzskaitīta soda nauda. Klientam nav jāveic maksājumi par līzingu, kamēr rit automašīnas pārdošanas process. Ja auto izdodas pārdot par mazāku summu nekā līzinga atlikums, klientam ir jāsedz aizdevuma summas atlikums. Pirms tam savstarpēji vienojoties, banka piedāvā klientam sastādīt parāda aizdevuma atmaksas grafiku.
2006. gadā līzingā iegādāta automašīna uz mana vārda, bet vīra vajadzībām. Izšķiroties vīrs automašīnu nav atdevis. Arī par līzingu ne es, ne viņš jau kādu gadu nav maksājis. Man nav iespēju auto atdot līzingam, jo nevaru to atrast. Policija saka, ka tas ir laulāto kopīpašums. Jautājums – vai var uztaisīt gala aprēķinu par summu, ko esmu parādā, lai varu vienoties par atmaksu. Esmu nolēmusi kredītu sākt atmaksāt, taču auto man nav ko atdot! Vai var līzinga firma sniegt prasību tiesā pret mani, ja nav tā auto?
Swedbank atbilde: Parakstot līgumu ar banku un vienojoties par maksājumiem, Jūs uzņematies saistības. Fakts, ka patiesībā auto lietoja Jūsu vīrs, atbildību nesamazina. Ja klients neveic ikmēneša maksājumus un banka lauzusi līgumu, tad tai ir tiesības pārņemt auto saskaņā ar līguma noteikumiem. Ja automašīnu nav iespējams atgūt vai tā nav atrodama, bankai ir tiesības vērsties pie klienta ar lūgumu atdot naudu. Ja auto ir ņemts Swedbank līzingā, tad rekomendētu zvanīt pa informatīvo tālruni 67444445, lai vienotos par galaaprēķinu, rēķina sagatavošanu un parāda atmaksas grafiku (ja nepieciešams). Banka nesniegs prasību tiesā, ja klients vēlas sadarboties un risināt radušos situāciju.
Mani ienākumi ir ap Ls 600 mēnesī, bet tikai % maksājums kredītam ir ap 1300 eiro mēnesī. Nevaru maksāt. Ko darīt? Tuvākā laikā nedomāju, ka ienākumi palielināsies. Būtībā esmu gatavs pārdot savus īpašumus, kas ir ieķīlāti, bet pašreizējā īpašumu cena varētu būt vidēji 1/3 daļa no kredīta summas. Cik saprotu, šo summu kreditors (banka) no manis mēģinās piedzīt, kamēr vien es būšu? Kādi ir risinājumi? Esmu dzirdējis, ka ir tāda fiz. personas maksātnespēja. Kas tas ir un vai manā gadījumā tas būtu risinājums? Kāda ir bankas nostāja maksātnespējas jautājumā?
Swedbank atbilde: Ja uzņemtās kredītsaistības ir pārāk lielas un tuvākajā laikā ienākumi nepalielināsies, pareizākais risinājums ir mēģināt pārdot īpašumus. Savukārt ar banku nepieciešams individuāli vienoties par atlikušā parāda nomaksas kārtību un piemērotākajiem risinājumiem.
Atbildot uz jautājuma otro daļu par maksātnespēju – tā ir ar tiesas spriedumu konstatēts maksātnespējas stāvoklis. Maksātnespējas likumā, sākot ar 149. pantu, ir atrunātas pazīmes, pamatnosacījumi, tiesības, pienākumi, kā arī daudzas citas procesuālas lietas par fiziskas personas maksātnespējas procesa ierosināšanu, pasludināšanu un sekām. Maksātnespējas likuma "E sadaļā", sākot ar 180. pantu noteiktas maksātnespējas procesa izmaksas. Jebkuram bankas klientam ir tiesības ierosināt maksātnespējas procesu, ja tas atbilst likumā noteiktajām maksātnespējas pazīmēm un palīdzēs atrisināt radušos situāciju.
Labdien, kā man, sievietei, aizsargāt sevi un savu bērnu no izlikšanas no divistabu dzīvokļa, ja: 1) civilvīrs paņēma kredītu uz mana vārda, ieķīlājot dzīvokli. Tas no iepriekšējiem īpašniekiem bija nopirkts par 10 000$, bet ieķīlāts par 42 000 eiro.Tagad bijušais vīrs ir bezdarbnieks, bet man ir alga pēc nodokļiem 122 lati, alimentus viņš brīvprātīgi nemaksā un citās bankās viņam ir virkne kredītsaistību par vairāk nekā 150 000 eiro. Manam kredītam viņš ir galvinieks. Ko darīt? Runājot par maksājumu restrukturizāciju, nevaru uz saviem pleciem uzlikt vēl šā kredīta atmaksu, jo esmu no pagājušā gada parādos par visu apkures sezonu un īres maksu, jo pašai alga bija apcirpta un no otrā darba, kas man bija, mani atlaida. Cik es esmu ar savu bērnu aizsargāta? Ko tālāk vajadzētu darīt? Sevi pieteikt par bankrotējušu bijušais nevar, jo tagad arī viņam nav naudas. Paldies. Gaidu jūsu atbildi.
Swedbank atbilde: Bankas mērķis nav atsavināt īpašumu un izlikt ģimeni no mājokļa, bet gan atklātā un konstruktīvā diskusijas ceļā atrast vispiemērotāko risinājumu tālākai sadarbībai.
Parakstot aizdevuma līgumu, aizņēmējs uzņemas saistības, kuras jāpilda. Šajā situācijā, ja klientes vienīgajām kredītsaistībām nodrošinājumā ir viņai piederošs dzīvoklis un viņa vēlas godprātīgi sadarboties ar banku, ir iespējams pilnībā vai daļēji uz laiku atlikt maksājumus.
Galvotājam savukārt nāksies pašam atbildēt par tām saistībām, kuras viņš ir uzņēmies citās kredītiestādēs, kā arī netiks atbrīvots no iepriekš pieminētajām saistībām.
Klientam noteikti iesaku doties uz banku, izklāstīt situāciju un vienoties par risinājumu.
Nu jau kādu laiciņu dzīvoju Apvienotajā Karalistē (Anglijā). Man ir Swedbank automašīnas līzings. Gribēju atrast cilvēku, kurš būtu ar mieru pārņemt saistības ar šo mašīnu, jo bankas pārstāvis teica, ka tas ir iespējams. Tikai vai banka var palīdzēt nokārtot papīrus, ja tādu cilvēku atradīšu, jo ir gandrīz neiespējami to visu sakārtot ātri un varu apmeklēt Latviju tikai uz īsiem laikiem un tikai tad, ja kādus pāris mēnešus iepriekš vienojamies. Tātad, vai banka var palīdzēt pārrakstīt to līzingu?
Swedbank atbilde: Jā, protams, banka var palīdzēt. Lai vienotos par konkrētām darbībām, termiņiem un iespējamajiem risinājumiem, lūdzu, sazinieties ar banku pa tālruni 67444823.
Labdien, man bija SIA un es biju aizņēmies no bankas 200 Ls (kredītkarte). Tagad es SIA pārdevu ar visām saistībām, bet banka mani grib piespiest atdot uz SIA ņemto kredītkartes atlikumu ar visiem soda procentiem. Vai tas ir likumīgi?
Swedbank atbilde: Situācijā, kad īpašnieks (privātpersona) ir galvojis par uzņēmumu, līdz ar to galvojuma līguma ietvaros privātpersona ir atbildīga par uzņēmuma saistībām. Ja uzņēmums vairs nespēj tās pildīt, bankai ir tiesības pieprasīt galvotājam pamatsummas, procentu un līgumsoda atmaksu (pat ja viņš vairs nav uzņēmuma īpašnieks). Tas ir saskaņā ar līgumu un ir likumīgi. Tāpēc svarīgi būtu pirms uzņēmuma īpašnieku maiņas paziņot par to bankai un mainīt galvotāju.
Man ir kredītkartes nomaksas grūtības. Kontaktējos ar banku, kura piedāvāja izveidot atmaksas grafiku. Summu 20 Ls mēnesī, ko varētu atmaksāt, piedāvāja slēgt uz trim mēnešiem. Piekritu. Vai nevar slēgt uz ilgāku laiku? Esmu bez darba un 3. gr. invalīds. To summu varētu maksāt, līdz nomaksātu visu parāda summu 1500 Ls. Ar iesniegumu noformēts ir 600 Ls, pārējos 700 Ls banka dāsni ieskaitīja manā kontā bez manas piekrišanas. Esmu ar mieru visu maksāt, bet tikai 20 Ls mēnesī, līdz nomaksāšu visu summu. Ja būs iespēja, varēšu maksāt vairāk. Bet atmaksas grafiku par lielāku summu nevarēšu parakstīt, vai man ir tiesības uz to?
Swedbank atbilde: Klientiem, kuri ir nonākuši maksāšanas grūtībās un vēršas ar lūgumu samazināt ikmēneša kredītu maksājumus, Swedbank piedāvā vairākus risinājumus:
1) Pārstrukturēt kredītsaistības EUR valūtā uz maksimālo termiņu 60 mēneši un atlikt pamatsummas maksājumus līdz pat 6 mēnešiem vai 2) Pārstrukturēt kredītsaistības LVL valūtā uz maksimālo termiņu 36 mēneši un atlikt pamatsummas maksājumus līdz pat 6 mēnešiem, kamēr klienta situācija stabilizējas.
Atliekot pamatsummas maksājumus, būs jāveic ikmēneša procentu maksājumi, taču, lai izvērtētu tieši Jūsu konkrēto situāciju un minimālo maksājumu apmēru, lūdzam vērsties jebkurā Swedbank filiālē.
Kāpēc tad, kad es godprātīgi esmu devusies uz banku, lai noregulētu savu ikmēneša maksājumu nekavējoties, kad man ir identificējušās problēmas ar tā samaksu (nevis gaidot, kad tās mistiski pašas nokārtosies), es saņemu pretī to, ka banka man noņem visas kredītkartes, pievienojot neatmaksātās summas pie hipotekārā kredīta summas, savukārt līdzekļus, lai iegādātos domājamās zemes daļas, kas nāk līdzi dzīvoklim, par kuru ir ņemts HK, kad tas beidzot ir iespējams (iemesls ilgai "neiespēšanai" - atsavināšanas jautājums, ko attīstītājs nevarēja nokārtot ar RD) neviens netaisās dot, savukārt līguma grozījumos paredz, ka ķīla par šādas zemes iegādi ir jāreģistrē nez kāpēc uz bankas vārda! Un neargumentējiet, ka bankai nepieciešams viss īpašums, par ko ir izsniegts kredīts!!! Banka nedod attiecīgo daļu, kas īpaši paredzēta kāda mērķa sasniegšanai, tad arī nesaņem pretī nodrošinājumu! Cik ļoti augsta matemātika šeit ir jāpiemēro?
Swedbank atbilde: Pārmērīgas kredītsaistības (t.sk. kredītkartes un patēriņa kredīti) pret esošajiem ienākumiem ir viens no iemesliem, kāpēc rodas grūtības veikt kredīta maksājumus pilnā apmērā. Viens no bankas piedāvātajiem risinājumiem ikmēneša maksājumu samazināšanai ir īstermiņa saistību pievienošana hipotekārajam kredītam, ļaujot klientam tos atmaksāt ilgtermiņā. Banka šādu lēmumu nepieņem vienpusīgi, bet gan vienojas ar klientu par iespējamo risinājumu. Jebkuras izmaiņas aizdevuma līgumā stājas spēkā tikai pēc abu pušu apstiprināšanas ar parakstu.
Ja banka ir izsniegusi aizdevumu, kuram nodrošinājums ir dzīvoklis un pie tā piederošās domājamās daļas no zemes, tad nozīmē, ka abas puses ir vienojušās, savstarpēji parakstot līgumu. Neatkarīgi no tā, kādā secībā tiek reģistrētas hipotēkas, aizņēmējam ir pienākums izpildīt saistības, par kurām iepriekš vienojās savstarpējā līgumā. Savukārt bankai ir tiesības prasīt hipotēkas reģistrāciju uz zemes domājamām daļām.
Laikā, kad banka veica parādsaistību restrukturizāciju, lai samazinātu ikmēneša maksājumu (tā kā sarukusi klienta maksātspēja), bankai ir pamats neizsniegt jaunu kredītu, tādējādi palielinot ikmēneša parādsaistību dzēšanai nepieciešamo summu.
Kā labāk rīkoties, ja vairāk nevar atļauties noteikto summu samaksāt (kredītlīnija)? Vai varu samazināt ikmēneša maksājuma summu? vai tas attiecas tikai uz privātpersonām?
Swedbank atbilde: Samazināt ikmēneša maksājumu apmēru ir iespējams arī juridisko personu kredītiem. Tiklīdz rodas problēmas ar saistību izpildi, rekomendēju uzreiz doties uz banku. Jo ātrāk tiks sākts problēmu risināšanas process, jo labākus nosacījumus mēs varēsim Jums piedāvāt. Bankas speciālists, izvērtējot uzņēmumu, piedāvās piemērotāko risinājumu. Ikmēneša pamatsummas maksājuma samazinājums vai saistību pārlikšana uz privātpersonu ir tikai viens no iespējamiem variantiem.
Man ir Swedbank līzings. Ja vēlos kādu noteiktu summu ātrāk iemaksāt, piemēram, ko es gadā maksāju - samaksāt vienā dienā. Vai man būs soda procenti? Un turpināt atkal tālāk maksāt kā iepriekš to noteikto mēneša summu. Paldies.
SWEDBANK atbilde Nē. Par līzinga pamatsummas pilnīgu vai daļēju pirmstermiņa atmaksu Swedbank soda nauda netiek iekasēta. Vēlos noskaidrot, vai man nav tiesību pāriet no latu kredīta uz eiro kredītu tajā pašā bankā? Banka nepiekrīt.
SWEDBANK atbilde Swedbank kredītņēmējam ir iespējas nomainīt izsniegtā aizdevuma valūtu no latiem uz eiro, ja vien nav kādi citi apstākļi, kas var ietekmēt bankas lēmumu.
Labdien! Jaunieši ņēma kredītu, lai mācītos. 2008.gadā % maksājumi bija ~11 %, bet 2009.gadā 24% gadā. Ko darīt, ja % maksājumus viņi vairs nevarēs maksāt? Kāpēc nevar studentiem mācību maksai dot fiksētu % likmi? Vai ir "griesti", līdz kuriem bankai ir tiesības palielināt % likmi?
Izsniedzot studentu kredītus latos, banka piemēro procentu likmi, kas sastāv no starpbanku likmes un pašas bankas pievienotās likmes. Latu kredītiem starpbanku likme ir Rigibor indekss, kuru aprēķina Latvijas Banka uz zināmu termiņu, piemēram, 3 mēneši, 6 mēneši utt., un tā atspoguļo objektīvu naudas cenu tirgū.
Studentu kredīta mainīgā likme tiek pārskatīta reizi sešos mēnešos. Atkarībā no tā, kā attiecīgajā periodā mainījusies starpbanku likme, mainās arī kopējā kredīta procentu likme. Tā kā 2009. gadā starpbanku likme (RIGIBOR indekss) ir krietni augstāka, salīdzinot ar 2008. gadu, arī kopējā studentu kredīta likme ir augstāka.
Labdien! Vai ir iespējams ko darīt, ja ir šķīrējtiesas spriedums un lieta nodota tiesu izpildītājam?! - piem., vienoties ar banku par piespriesto procentu samazinājumu vai kā citādi mīkstināt piespriesto lēmumu?! Paldies!
SWEDBANK atbilde: Banka ir atvērta sadarbībai ar godprātīgiem klientiem. Vienmēr var un vajag runāt – konstruktīvs uz risinājumu orientēts dialogs vienmēr dod labāku rezultātu, nekā risinājuma meklēšana tikai tiesas ceļā. Tas, ka ir spriedums, neliedz pusēm turpināt sarunas un atrast izdevīgāku risinājumu. Piemēram, noslēgt izlīgumu starp pusēm, kurā paredzēt, kā klients turpmāk pildīs saistības, kā tiks veikta parāda atmaksa, vienošanās ietvaros, protams, ir iespējams atteikties no soda naudām.
Ko man darīt, ja man ir kredītsaistības (hipotekārais) uz zemi 350 000 eiro, firma izputēja, ienākumi ir ar mīnuszīmi???
SWEDBANK atbilde: Gan privātpersonu, gan uzņēmumu gadījumā vispirms būtu jānošķir divi gadījumi situācijām, kad aizņēmējam ‘’nav ne santīma’’.
a) nespēj maksāt īslaicīgi un ir skaidri zināms termiņš un apstākļi, kuros maksātspēja pilnībā vai daļēji tiks atjaunota. Šādā situācijā bankai ir risinājumi: atlikt pilnīgi vai daļēji ikmēneša maksājumus – uz aizdevuma restrukturizācijas laiku samazinot ikmēneša maksājumus.
b) nespēj maksāt pašreiz un nav skaidri apstākļi, kad maksātspēja varētu tikt atjaunota. Klasiskākie piemēri ir tādās nozarēs, kurās ienākumu līmenis ir bijis nesamērīgi augsts. Rezultātā šajās nozarēs iepriekš nodarbinātie cilvēki bija iegādājušies aktīvus, pret kuriem izsniegto aizdevuma apmēru viņi vairs nav spējīgi un, visticamākais, arī nekad nespēs apkalpot. Šādās situācijās ir tikai viens risinājums - atbrīvoties no šādiem aktīviem, tos realizējot tirgū (ja tas ir iespējams), vai arī vienoties ar banku par īpašuma pārņemšanu procesa kārtību un tālāku parāda atmaksas grafika sastādīšanu.
Ko darīt, ja es nepiekrītu atmaksas grafikam? Ikmēneša maksājums man ir 265 LVL, no kuriem pamatsummas dzēšanai tiek maksāts 10 LVL, bet pārējais aizdevuma procenti. Paldies!
SWEDBANK atbilde: Procentu un pamatsummas attiecība maksājuma grafikā ir ļoti atkarīga no: aizdevuma summas, atmaksas termiņa, procentu likmes, atmaksas grafika veida. Pieminētā situācija ir ļoti raksturīga ilgtermiņa aizdevumiem, kas ņemti latos ar mainīgo procentu likmi un atmaksas grafiks ir veidots pēc anuitātes metodes*. Pieaugot latu - starpbanku likmei RIGIBOR, būtiski ir pieaugusi kopējā procentu likme. Racionālākais veids, kā rīkoties šajā situācijā, ir doties uz banku un uzrakstīt iesniegumu par aizdevuma valūtas maiņu: piemēram, no latiem uz eiro. Eiro procentu likmes patlaban ir zemākas, tādējādi, nemainoties kopējam ikmēneša maksājumam, pamatsummas dzēšanai ik mēnesi būs iespējams novirzīt lielāku summas daļu.
* Anuitātes metode – aizdevuma atmaksas maksājumu un procentu maksājumu kopsummas ir vienādas līdz nākamajam procentu likmes izmaiņu datumam.
Ja man Swedbanka nenāks pretī un neiesaldēs kredītu, es turpmākos gadus to vien darīšu, kā aģitēšu cilvēkus ar jums nepīties.
SWEDBANK atbilde: Ja runa ir par tiem kredītņēmējiem, kas ir ņēmuši kredītu sava vienīgā mājokļa iegādei vai remontam, kas ir godprātīgi un gatavi sadarboties ar banku, tad šajos gadījumos banka ir pretimnākoša un vienojas ar klientiem par kādu no risinājumiem, uz laiku pilnīgi vai daļēji atliekot maksājumus par aizdevumu.
1. Nesen man samazināja algu un vīram vairs nav darba, bet man ir gan patēriņa kredīts, gan hipotekārais. Vai ir iespējams, ka es kādu laiku maksāju hipotekāro kredītu, bet patēriņa kredītu ne?
Eksperts: Jāmaksā ir abi kredīti, jo kavējumi ne tikai ietekmē kredītvēsturi, kas nākotnē var liegt saņemt aizdevumu, bet arī parādsaistības pēc atkārtotiem atgādinājumiem var tikt nodotas parādu piedziņas kompānijai. Saprotot situāciju, Swedbank ir izstrādājusi vairākus risinājumus, kas atvieglos aizdevumu atmaksu. Jūsu gadījumā banka varētu pievienot patēriņa kredītu hipotekārajam kredītam, kā arī iespējams pagarināt atmaksas termiņu. Līdz ar to kopējais mēneša maksājums par kredītiem samazinātos. Ja Jums ir kredīts Swedbank, sazinieties ar banku elektroniski, rakstot Swedbank internetbankā bankas ziņojumu, vai pa tālr. 67444823, lai izvērtētu Jūsu gadījumu individuāli.
2. Man ir kredīts Jūsu bankā, bet pēdējā gada laikā mana alga tiek skaitīta dažas dienas vēlāk nekā iepriekš. Tāpēc regulāri nākas kavēt, es saņemu regulāri ziņu no bankas, bet īstenībā maksāju regulāri. Vai ir iespējams nomainīt atmaksas datumu?
Eksperts: Jūsu gadījumā Jums jāsazinās ar banku un jāinformē, ka vēlaties mainīt aizdevuma atmaksas datumu. Ja Jums ir kredīts Swedbank, sazinieties ar banku elektroniski, rakstot internetbankā bankas ziņojumu vai zvanot pa tālr. 67444823, lai izvērtētu Jūsu gadījumu individuāli.