Iesūti ziņu!

Depilācija, epilācija vai skūšana? (10)

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Ar kosmētisko procedūru palīdzību teorētiski iespējams atbrīvoties no visu veidu matiņiem uz ķermeņa, taču praktiski visbiežāk noņem garos matiņus un pūkas.

Balināšana – viena no senāk pazīstamajām metodēm, kuru biežāk lieto virslūpas matiņu apstrādāšanai, lai tie kļūtu mazāk pamanāmi un trauslāki. Uzskata: jo mazāk matiņus traucē, jo mazāka iespēja provocēt jaunu matiņu augšanu. Balināšanu var pieņemt kā kompromisa variantu starp vēlēšanos pavisam atbrīvoties no virslūpas matiņiem un nevēlēšanos iedzīvoties pamatīgās ūsās. Balināšanai piemēroti speciāli kosmētikas līdzekļi. Lai izvairītos no ādas apdedzināšanas, drošāk to veikt kosmētikas salonā.

Depilācija – matiņa likvidēšana ādas virspusē, neiznīcinot tā saknīti. Ķīmiskajā depilācijā ar lāpstiņu krēmu uzklāj uz ādas matiņu augšanas virzienā, pēc 5–10 minūtēm to noņem. Matiņus ķīmiski šķīdina, tas ir visnesāpīgāk, ātri, toties efekts īslaicīgs (3–5 dienas). Atsevišķos gadījumos var veidoties alerģija.

Epilācija – matiņa likvidēšana arī zemādas slānī. Pie epilācijas pieder vaksācija, epilācija ar elektroepilatoru (princips – matiņu izraušana), elektroepilācija, fotoepilācija, lāzerepilācija (princips – mata sīpoliņa iznīcināšana).

Fotoepilācija – ir selektīvā fototermolīze – mata sīpolā esošās melanīna šūnas absorbē gaismas enerģiju, kura, pārvēršoties siltumā, noārda mata sīpolu, un tas iet bojā.

Ar fotoepilāciju iespējams likvidēt tikai tos matus, kuri procedūras brīdī atrodas anagēnajā jeb augšanas fāzē. Matu daudzums, kas atrodas šajā fāzē, ir atkarīgs gan no ķermeņa zonas (piemēram, uz augšlūpas ir 65% anagēno matu, uz kājām un rokām – 20%), gan individuālajām īpašībām.

Nav iespējams likvidēt visus matus vienā reizē. Procedūru skaits un periodiskums atkarīgs no apstrādājamās zonas, matu augšanas ātruma un to kvalitātes: krāsas, resnuma, cietuma. Redzamu efektu parasti sasniedz pēc otrās vai trešās procedūras. Pārtraukums starp seansiem parasti ir 5–12 nedēļas. Ne pirms, ne pēc procedūras, ja tā vēl jāatkārto, nav ieteicams sauļoties, jo citādi tiek jaukta galva gaismas impulsam, kas iedarbojas uz tumšo pigmentu. Iegūtais efekts pēc fotoepilācijas kursa saglabājas vairākus gadus, ataugušie matiņi ir retāki un trauslāki.

Lāzerepilācija – ar īpašas tehnoloģijas lāzera aparātu, kas darbojas ar datorprogrammas palīdzību, iespējams veikt lāzerepilāciju, ņemot vērā katra cilvēka individuālas īpatnības un matu krāsu. Procedūrā izmanto atšķirīgus lāzerstara viļņu garumus, kas nepieciešami dažādas struktūras matu apstrādāšanai. Procedūra piemērota visiem ādas tipiem, arī cilvēkiem ar tumsnēju ādas krāsu. Jārēķinās, ka rudos vai ļoti gaišos matiņos melanīna ir mazāk.

Vislabāk lāzerepilācija iedarbojas uz matiņiem to augšanas fāzē. Šā iemesla dēļ procedūru nepieciešams veikt atkārtoti, ne mazāk kā 3–4 reizes ar 2–3 mēnešu intervālu. Salīdzinot ar līdzīgo metodi – fotoepilāciju, lāzera staru iedarbība ir spēcīgāka un arī sāpīga, apstrādā katru matiņu, tāpēc metode ir laikietilpīga. Iegūtais efekts pēc lāzerepilācijas kursa saglabājas vairākus gadus, ataugušie matiņi ir retāki un trauslāki.

Vaksācija – nevēlamā apmatojuma noņemšana ar bioloģisko materiālu palīdzību – dažādu veidu vaskiem un fitosveķiem. Tos uzklāj uz ādas matu augšanas virzienā un pēc nepieciešamības, lietojot speciālu papīra loksni, norauj pretēji matiņu augšanas virzienam. Vaksācijā izmanto trīs veidu procedūras: ar karsto vasku – maigāka procedūra, mazāk mehānisku bojājumu, to noņemot. Karsto vasku vairāk izmanto jutīgu zonu vaksēšanai. Trūkums – laikietilpīgāka metode, jo jānogaida, kamēr vasks atdziest un sacietē; ar siltu vasku – populārākā vaksācijas metode salonos, ātra, vidēji sāpīga procedūra; ar aukstu vasku – biežāk izmanto mājas apstākļos, sāpīgāka, prasa zināmas iemaņas.

Organisma reakcija

Lietojot ķīmiskās iedarbības depilācijas līdzekļus, atsevišķos gadījumos iespējama alerģiskas reakcijas veidošanās, dažkārt to var izsaukt arī vaska lietošana. Jārēķinās, ka atsevišķas metodes, piemēram, skūšana un vaksācija, var provocēt folikulītu (ieaugušu matiņu) veidošanos. Pēc lāzerepilācijas un fotoepilācijas (īpaši uz iedegušas ādas) iespējama ādas pigmentācija, kas pāriet dažu mēnešu laikā.

Sīku rētu rašanās iespējama, epilācijas vai depilācijas procesā mehāniski traumējot ādu – skūšanas, vaksācijas procesā, no matiņiem atbrīvojoties ar epilatoru. Rētas un citu veidu ādas bojājumi var gadīties, arī izmantojot citas metodes, piemēram, elektroepilāciju (rētas, asinsizplūdumi, apdegumi, pigmentācija).

Sāpīgas procedūras

Viena no sāpīgākajām metodēm ir elektroepilācija, kuras laikā uz mata folikulu tiek raidīts elektriskais impulss. Sāpīgas un vidēji sāpīgas metodes – apmatojuma noņemšana ar elektroepilatoru, vaksācija un lāzerepilācija. Mazliet sāpīgas vai nesāpīgas metodes – fotoepilācija, skūšana, balināšana, apmatojuma noņemšana ar depilācijas krēmu vai putām.

Mazāk populāra metode ir cukurepilācija – matiņu likvidēšana, izmantojot cukura sīrupa un citronu sulas maisījumu, kuru dažkārt mēdz dēvēt arī par bioepilāciju vai vaksāciju (ja līdzekļa sastāvā iekļauts vasks). Šī metode, kas pazīstama jau kopš senseniem laikiem, nereti tiek izmantota arī šodien. Metodes princips ļoti līdzinās vaksācijai. Plusi – lētas izmaksas, dabiskas izejvielas, pēc epilācijas viegli notīrīt līdzekļa paliekas; mīnusi – sāpīga metode, īslaicīgs rezultāts.

Zonas

Seja – maiga un jutīga ķermeņa zona, matiņi visātrāk nomainās uzacu rajonā, salīdzinoši ļoti lēni uz virslūpas un zoda. Piemērotākās metodes – vaksācija, elektroepilācija, fotoepilācija, lāzerepilācija, balināšana, izraustīšana ar pinceti.

Paduses – samērā jutīga zona, ja atbrīvošanos no matiņiem veic pašrocīgi, to sarežģī zonas neparocīgais izvietojums un reljefs. Piemērotākās metodes – skūšana, matiņu noņemšana ar depilācijas krēmu vai putām, vaksācija, fotoepilācija, lāzerepilācija.

Rokas un kājas – lielā laukuma dēļ ērti izmantojamas tādas metodes kā vaksācija, matiņu noņemšana ar depilācijas krēmu vai putām, arī skūšana vai epilēšana ar elektroepilatoru. Salonos apmatojuma likvidēšanai uz rokām un kājām biežāk izmanto fotoepilāciju un lāzerepilāciju.

Bikini zona – jutīga ķermeņa zona ar izteiktu apmatojumu. Tā noņemšanai piemēroti speciāli šim nolūkam paredzēti depilācijas krēmi vai putas, sāpīgāka, taču iedarbīga metode ir vaksācija. Matiņu iznīcināšanai šajā zonā efektīvas metodes ir lāzerepilācija un mazāk sāpīgā fotoepilācija.

***

DER ZINĀT

Pazīstamas šādas matiņu noņemšanas metodes:

• balināšana,

• skūšana,

• ķīmiskā apstrāde ar depilācijas krēmu vai putām,

• vaksācija,

• elektroepilācija,

• fotoepilācija,

• lāzerepilācija.

Komentāri (10)

Tēmas

Redaktors iesaka
Nepalaid garām!
Uz augšu