Kad padomju laika daudzstāvu namu dzīvokļa plānojumu gribējās uzlabot, tad tika nojaukta virtuves un dzīvojamās istabas starpsiena. Tagad tas ir modernais studijas tipa mājoklis un tādu var pārdot ievērojami dārgāk nekā pirms pārbūves. Tomēr pircējiem jāuzmanās, lai vēlāk nesanāk papildu tēriņi un nepatikšanas.
Pērkot mājokli, svarīgi pārliecināties, vai tajā viss, kas kādreiz pārbūvēts, noticis atbilstoši normatīviem – saskaņojot ar apsaimniekotāju, būvvaldi u.c. Ja tā nebūs, var pienākt brīdis, kad patvaļīgais veikums atklāsies. Piemēram, kaimiņi pasūdzēsies būvinspektoriem vai jaunajam īpašniekam vajadzēs aktualizēt mītnes inventarizācijas lietu. Atkarībā no pārveidojumu nopietnības to legalizēšana var būt laikietilpīga un prasīt zināmus papildizdevumus.
Jāsadzīvo ar kaimiņiem...
Agrāk nesaskaņoti pārveidojumi dzīvokļos vai mājās biežāk atklājās tad, kad jaunais īpašnieks devās uz Zemesgrāmatu nodaļu reģistrēt īpašumtiesības. Tad vajadzēja arī aktualizētu mājokļa inventarizācijas lietu. To var sagatavot Valsts Zemes dienesta (VZD) speciālisti, kuriem objektu vajag arī apskatīt. Viņi secina, ka šis tas ir pārveidots – telpas vairs nav tieši tādas kā iepriekš inventarizācijas lietā. Tātad notikusi patvaļīga būvniecība. Un tad jau iesaistās būvinspektori, administratīvā komisija... Ja pārveidojumi ir pieļaujami, jaunajam īpašniekam jākārto vai nu to legalizēšana, vai arī jāpārbūvē telpas atkal tādas, kādas tās bija iepriekš. Viņam var piemērot arī naudassodu.
Tagad īpašumtiesību reģistrēšanai zemesgrāmatā inventarizācijas lietu vajag, bet tā var būt sagatavota kaut pirms daudziem gadiem. Lietai vairs nav noteikta derīguma termiņa, tāpēc veicot darījumus, var izrādīties, ka inventarizācijas lieta vairs neatbilst faktiskajai situācijai. To aktualizēt var ievajadzēties citos gadījumos. Piemēram, to var prasīt banka, kurā mājokļa īpašnieks grib saņemt aizdevumu remontam u.c.
Par nesaskaņotām pārbūvēm mājokļos apsaimniekotājam, mājas īpašniekam, būvinspekcijai mēdz ziņot ar troksni, putekļiem un citām darbu laikā vai pēc to pabeigšanas radītajām neērtībām neapmierinātie kaimiņi. Būvinspektori dodas noskaidrot, kas tur notiek, un, ja izrādās, ka iesāktais nav akceptēts, tad seko administratīvā pārkāpuma protokols un sods.
Jāpēta inventarizācijas lieta
Lai nepiedzīvotu nepatīkamus pārsteigumus un neparedzētus izdevumus iepriekšējā saimnieka veiktu pārveidojumu dēļ, īpašumu pērkot, jāpalūdz tā inventarizācijas lieta. Jāsalīdzina, vai telpu plānojums atbilst lietā esošajam. Ja ne, tad darījums jāatliek un jāprasa pārdevējam pārveidojumus legalizēt vai arī jāvienojas par zemāku cenu un pircējam pašam jāuzņemas legalizēšanas kārtošana. Ja pārbūve ir plaša, iespējams, ka būvvaldē nemaz nevarēs saskaņot visu tieši tā, kā izdarīts. Pirms pāris gadiem Rīgas būvvaldes padome nolēma, ka kāda Maskavas ielas nama dzīvokļa nelikumīgā pārbūve nav akceptējama un tagadējam īpašniekam telpas jāpārveido atkal tādas, kā bija agrāk. Tur veikti lieli pārveidojumi, piemēram, vannasistaba pārvietota agrākās dzīvojamās telpas vietā. Īpašnieks apgalvoja, ka visu izdarījis iepriekšējais saimnieks, bet no tā vieglāk nekļūst apakšējā stāva iemītniekiem, kas žēlojas par ūdens šļakstiem virs griestiem, ūdensapgādes traucējumiem utt. Pagaidām pašvaldība nav atradusi veidu, kā šo īpašnieku piespiest nelikumības izlabot.
Jāatceras!
Ja pircējs ir gatavs uzņemties pārbūvju legalizēšanu, ieteicams vienlaikus ar darījuma slēgšanu rakstiski fiksēt situāciju: kas telpās neatbilst inventarizācijas lietai, ka pārdevējs apliecina – mājoklis tāds jau tiek pārdots. Ja pircējam vēlāk tiks uzrakstīts administratīvā pārkāpuma protokols, to izskatīs un par sodu lems administratīvā komisija. Tā var ņemt vērā minēto apliecinājumu un pircējam sodu nepiemērot vai samazināt.
Izplatītākie "nedarbi"
=Apvienota vannasistaba un tualete, izlaužot sienu starp tām.
=Izveidots studijas tipa dzīvoklis, nojaucot sienu starp virtuvi un istabu.
=Mainīta durvju atrašanās vieta.
=Vēsturiskās ēkās ielikti jauni logi, kas nav identiski kādreiz tur bijušajiem.
Jāatceras!
=Mainot dzīvokļa logus, jāsaņem apsaimniekotāja, ēkas īpašnieka akcepts, ka drīkst izmantot izvēlētos, jo logi ir fasādes sastāvdaļa.
=Lodžijas nesaskaņotu iestiklošanu vairs neuzskata par patvaļīgu būvniecību – tā teikts VZD vēstulē pašvaldībai. Tomēr arī lodžijas ir fasādes daļa, un tās izmaiņas ir jāsaskaņo. Tāpēc dzīvokļu saimniekiem pirms to stiklošanas jāsaskaņo savi plāni ar apsaimniekotāju, lai tas nepieļautu ēkā dažāda izskata lodžijas.
Nelieli darbi – bez projekta
Nelieliem pārveidojumiem dzīvokļos, kas neskar ēkas fasādi vai koplietošanas telpas un komunikācijas (kopīpašumu), tagad nevajag izstrādāt un saskaņot projektu. To uzskata par vienkāršotu renovāciju. Tāda ir, piemēram, nenesošu sienu nojaukšana, durvju pārveidošana u.c. nelieli darbi. Lai tos paveiktu likumīgi, jāatrod sertificēts arhitekts, kas var sagatavot pārbūves dokumentāciju (projektu nevajag), un jādodas uz Pilsētas attīstības departamenta Klientu apkalpošanas centru aizpildīt Apliecinājuma karti. Pēc 10 darbdienām jābūt atbildei?– minētajā kartē būs atzīme par ieceres akceptēšanu vai pamatots atteikums. Ja atbildes šajā termiņā nav, var uzskatīt, ka dots akcepts, un var sākt darbus. Tad ar pozitīvu atbildi Apliecinājuma kartē var doties uz VZD lūgt izgatavot aktualizētu inventarizācijas lietu.
Vienkāršotas renovācijas saskaņošanas procesā netiek prasītas nekādas pašvaldības nodevas, bet par arhitekta darbu, protams, jāmaksā – kā vienojas.
Ja pārveidojumi ir vērienīgāki un skar kopīpašumu, vajadzēs izstrādāt projektu un to saskaņot. Tas nebūs ātri, un jāmaksā nodeva par būvatļaujas izsniegšanu. Pēc darbu pabeigšanas objekts jānodod ekspluatācijā.
Konsultēja Rīgas domes Pilsētas attīstības departamenta Būvniecības uzraudzības padomes vadītājs Ilmārs Leikums un būvinspekcijas vadītāja p.i. Māris Volosovskis.
***
Sodi
Par patvaļīgu būvniecību:
privātpersonām līdz Ls 1000
juridiskām personām līdz Ls 5000
Par būves lietošanu, nenododot ekspluatācijā:
privātpersonām līdz Ls 3000
juridiskām personām līdz Ls 5000