/nginx/o/2018/07/14/8981432t1hf37b.jpg)
Katra plaisa jebkurā ķermeņa daļā ir ne vien fiziski nepatīkama parādība, bet arī atvērti vārti dažādām baktērijām, mikrobiem un slimību ierosinātājiem. Skaidrs ir viens – ar saplaisājušiem lūpu kaktiņiem skūpstīties caurvējā un ar sasprēgājušām rokām bez cimdiem strādāt dārza darbus nav prāta darbs.
Kā dziļās, tā virspusējās ādas plaisas vispirms ir jāārstē, tad jāuzsāk intensīva ādas mitrināšanas un kopšanas programma. Vispirms tā zaudē mitrumu un elastību, kļūst sausa, un tad parādās sīki, bet ļoti sāpīgi plīsumiņi. Konsultējusi “Veselības centra 4” Estētiskās dermatoloģijas klīnikas dermatoloģe Linda Kapteine
Virspusējās plaisas Dermatoloģijā tās tiek liktas sekundāro ādas izsitumu “plauktiņā”. Tas nozīmē, ka plaisa ir sekas, kas parādās pēc kāda ādas iekaisuma (ekzēma, zvīņēde, hroniskās iekaisuma slimības). Dažkārt par iemeslu var būt hroniskas ādas slimības. Lai gan virspusējās plaisas salīdzinoši viegli pakļaujas ārstēšanai un sadzīstot neatstāj rētas, tās rada diskomforta sajūtu. Kādu no virspusējām plaisām ādā vismaz reizi dzīvē ir piedzīvojis katrs.
Krūtsgali.Pie virspusējām plaisām pieskaita arī māmiņu krūtsgalu iekaisumu. Šādos gadījumos vispirms iesaka mainīt zīdīšanas pozu. Ja bērns krūti uztver kā māneklīti un negrib atlaist krūtsgalu, nevajag krūti mēģināt atraut no bērna mutes. Labāk uzmanīgi ielikt pirkstu zīdaiņa mutītē un atsvabināt krūtsgalu. Lai process nebūtu tik sāpīgs, pirms zīdīšanas krūtsgalam var uzlikt siltu kompresi. Dažām māmiņām palīdz, ja sāpīgos krūtsgalus iesmērē ar medu, kā arī ļauj krūtīm baudīt gaisa peldes, nevis tūlīt pēc barošanas atkal uzvelk krūšturi. Vari aptiekāram apjautāties par pretiekaisuma un dziedējošiem līdzekļiem, ko varētu lietot, lai plaisas drīzāk novērstu. Ja nejūti uzlabojumus pēc nedēļas, dodies pie ārsta, lai neiedzīvotos hroniskā iekaisumā.
Lūpu kaktiņi. Ne vairs pabučoties, ne pažāvāties, ne sirsnīgi pasmieties vai nokost ābolu. Lūpu kaktiņu plaisāšana visbiežāk parādās, kad ārā ir krasas laikapstākļu maiņas vai organismā ir izteikts A grupas vitamīnu trūkums. Dažkārt lūpu kaktiņi mēdz iekaist un plaisāt arī pēc slimošanas, ja lietotas antibiotikas. Lai ar nepatīkamajām plaisām cīnītos, ieteicams izmantot kādu ziedi, kas veicina ādas sadzīšanu, kā arī lietot A vitamīnu saturošus preparātus. No tautas metodēm iesaka lūpas mitrināt, apziežot tās ar sviestu vai saldu krējumu.
Anālās atveres fisūras jeb plaisas. Āda ap anālo atveri ir ļoti jutīga un viegli ievainojama. Ja no anālās atveres novēro nelielu asiņošanu, vainīgie ne vienmēr būs hemoroīdi. Iespējams šajā apvidū sākusies anālā ekzēma, kas radījusi plaisas. Šajā ķermeņa apvidū ādas plaisas ir vienas no sāpīgākajām, un lielākoties tās rodas hroniska iekaisuma dēļ. Anālās atveres plaisu gadījumos, iespējams, būs nepieciešams noteikt diētu, lai ārstēšanās laikā maksimāli izvairītos no vēdera aizcietējumiem, kas apgrūtina plaisu dzīšanu. Rūpējoties par personisko higiēnu, nepieciešams apmazgāties divreiz dienā.
Pēdas un papēži. Lai gan pastaigām basām kājām ir virkne pozitīvu iedarbību, plaisas pēdās visbiežāk parādās tieši vasarā, kad baso kāju dēļ pēdu ādas aizsargkārtiņa kļūst plānāka. Kamēr pēda ir “iesaiņota” zeķē un apavos, mitruma līmenis saglabājas pietiekami liels un āda tiek vairāk aizsargāta. Ja āda uz pēdām plaisā bez iemesla, vaina jāmeklē kontekstā ar kāju tūskām, vēnu darbību, limfātisko atteci un pat lieko svaru. Ja tev raksturīga papēžu plaisāšana, tad kosmētikas sortimentā jābūt mīkstinošiem krēmiem, kā arī kādam aptiekas līdzeklim brūču dziedēšanai. Priekšroku dod līdzekļiem, kas satur pēc iespējas mazāk aromātvielu. Ja tu pati veic sev pedikīru, pēdu plaisāšana var liecināt par neprasmi tās pareizi kopt.
Lielās nepatikšanas mēdz slēpties Tās ir dziļās plaisas, kas iesniedzas dermā – ādas vidējā slānī. Tās biežāk novērojamas hronisku ādas slimību gadījumos. Kad āda ir pilna ar iekaisuma šūnām, ar laiku tā zaudē tvirtumu, kļūst sausāka, sāk sprēgāt un plaisāt. Visbiežāk tas novērojams locītavu vietās, ādas dziļākās krokās. Plaisas var veidoties arī ādas uzslāņojumu dēļ. Šajā gadījumā klasisks piemērs ir plaukstu vai pēdu keratoze, kas ir ģenētiski noteikta slimība un izpaužas kā biezs raga slānis uz plaukstām un pēdām, kur drīz vien parādās arī ādas plaisas Dziļo plaisu dēļ tiek apgrūtināta ikdienas dzīve. Ja saplaisājušas pēdas, ir grūti staigāt, sportot, bet, ja plaisas izveidojušās uz plaukstām, sāpīgs šķiet katrs darbs, kas jāveic ar rokām. Dziļākas plaisas mēdz asiņot, tādējādi vēl vairāk palielinot infekciju risku. Nevelc garumā un dodies pie dermatologa! Jo dziļākas būs plaisas, jo ilgāku laiku vajadzēs, lai ādu ārstētu un sadziedētu, lai gan paliek risks, ka sadzīstot uz ādas paliks gaišas līnijveida rētas.
Citi ierosinātāji ·Paaugstināts cukura līmenis asinīs, kura dēļ āda ātri zaudē mitrumu, vitamīnus, minerālvielas, tāpēc sāk sprēgāt, plaisāt. ·Sēnīšinfekcijas, kas rada ādas lobīšanos un mikroplaisas. ·Cukura diabēts. Pacientiem parasti āda ir viegli ievainojama, bet brūces un plaisas sadzīst ļoti lēni. Ir liels risks iedzīvoties infekcijās. ·Streptokoku ierosinātās ādas infekcijas maziem bērniem. Bieži vien rodas ādas izsutumu vai māneklīšu lietošanas dēļ.
Plaisu “lāpīšanas” plāns 1.Jākonsultējas ar ārstu un jānoskaidro īstais plaisu rašanās iemesls un iekaisuma ierosinātājs. Vispirms jāizārstē iekaisums, tad jāuzsāk ādas kopšana. 2.Ja āda ir saplaisājusi, jāatsakās no karsēšanās pirtī. Arī ar mājas skaistumkopšanas procedūrām ieteicams piebremzēt. 3.Izvēlies ādas kopšanas līdzekļus ar linolskābi. Vannās, kur ūdenim pielieta eļļiņa, kas satur linolskābi, var vannot mazuļus, lai nebūtu jāizmanto ziepes. 4.Ēd ķiplokus, sīpolus, olas, sparģeļus, kas ir bagāti ar sēru un palīdz ādai izskatīties gludai un jaunai. 5.Neaizmirsti par pietiekamu šķidruma uzņemšanu. 6.Jebkuru krēmu drīkst ziest tikai uz tīras ādas. Ja ziepes vai citi ādas kopšanas līdzekļi šķiet pārāk kairinoši, vari iekaisušo, saplaisājušo ādu uzmanīgi apmazgāt ar kumelīšu tējas novārījumu. 7.Dziļo plaisu ārstēšanai dažkārt nepieciešams lietot spēcīgākas iedarbības pretiekaisuma līdzekļus. Uzticies ārstam!