Ārstniecības tauksakne

Symphytum officinale jeb tauksakne Latvijas savvaļā nav bieži sastopams augs. Parasti tauksakne aug mitrās vietās, ūdeņu tuvumā, grāvjos, pļavās. To bieži audzē dārzos kā krāšņumaugu un ārstniecības augu. Tas ir daudzgadīgs augs, kas zied no jūnija līdz augustam. Tautas dziedniecībā no tauksaknes izmanto lakstus, kurus ievāc līdz ziedēšanai vai ziedēšanas laikā, un saknes, kuras ievāc pavasarī pirms veģetācijas sākumā vai rudenī pēc veģetācijas beigām.

Saknēs atrodami alkaloīdi – cinoglosīns, miecvielas, gļotvielas, seskviterpēnlaktons alantoīns, litospermskābe, holīni, saponīni, laziokarpīns.

Lakstos – cinoglosīns, glikoalkaloīds konsolidīns, asteroīdi saponīni, galluskābe, karotinoīdi, fitoncīdi.

Tauksaknes sastāvvielu kompleksam piemīt vērtīgas īpašības:

antibakteriālas;

pretsāpju;

savelkošas;

mīkstinoša iedarbība;

veicina audu, īpaši kaulaudu atjaunošanos;

pazemina cukura līmeni asinīs;

kavē dzimumdziedzeru darbību;

pazemina asinsspiedienu;

pretaudzēju aktivitāte;

pretiekaisuma;

pretkrampju;

pastiprina dzemdes muskulatūras kontrakcijas.

Uzmanību! Svaigu sakņu sula var radīt ādas iekaisumu. Iekšķīgi lietojot, stingri jāievēro norādītās devas. To nedrīkst izmantot kā audzēju ārstēšanas pamatmetodi! Tauksakni nedrīkst lietot bez pārtraukuma ilgāk par vienu mēnesi.

Tautas medicīnā lieto:

pret audzējiem;

pret čūlas slimībām;

pret hronisku bronhītu;

pret tuberkulozi;

kā vispārēju spēcinošu tonizējošu līdzekli;

gremošanas veicināšanai;

pret sāpīgām urinācijām;

pret nieru slimībām;

audu reģenerācijai;

pret dažādām ādas slimībām;

pret reimatismu, podagru;

pret rīkles un mutes gļotādas iekaisumiem;

brūču un čūlu dziedināšanai;

pret kaulu lūzumiem, sasitumiem;

pret amputācijas rētu sāpēm;

pret tromboflebītiem;

pret sarkomu.

Virspusēju audzēju gadījumos - 2 ēd. k. svaigu sasmalcinātu sakņu sajauc ar 2 ēd. k. cūku iekšu taukiem un silda maisot ½ stundu ūdens peldē. Nedaudz atdzesē un pievieno 1 tējkaroti kampareļļas un samaisa. Liek ar pārsēju uz slimajām vietām.

Tromboflebītu gadījumā (arī sarkomai) sajauc vienādās daļās sasmalcinātas saknes ar cūku iekšu taukiem. Liek vakarā uz vēnu problēmvietām, fiksējot ar pārsēju.

Lai apturētu brūces asiņošanu, uzber uz brūces tauksaknes sakņu pulveri un fiksē ar pārsēju. Pārsējus maina reizi dienā.

Lūzumu un furunkulozes gadījumos 2 ēd. k. sasmalcinātas svaigas saknes pārlej ar glāzi verdoša ūdens, vāra uz lēnas uguns 10 min. Tad nokāš un atdzesē. Liek kā kompresi pie slimajām vietām.

Kuņģa un zarnu trakta iekaisuma gadījumos, kuņģa čūlai, stipram klepum:

1 ēd. k. sasmalcinātu sakņu termosā pārlej ar glāzi verdoša ūdens un atstāj uz 4-6 stundām. Atdzesē un nokāš. Lieto pa 2 ēdamkarotēm pirms ēšanas.

Pret poliartrītu - 10 g kaltētu sakņu pulvera termosā pārlej ar 200 g verdoša ūdens. Iztur 2 stundas. Lieto pa ēdamkarotei 3 reizes dienā.

Bērnu centrālās nervu sistēmas bojājumu gadījumos bērnu peldina 3-5% tauksakņu lakstu novārījumā.

Trofisko čūlu dziedināšanai gatavo ziedi no:

1 daļa sausu sakņu pulvera;

2 daļas kastaņziedu pulvera.

Labi samaisa un viegli samitrina ar degvīnu un patur ½ stundu siltumā. Tad pārlej ar 3 daļām izkausētu cūku iekšu taukiem un ieliek cepeškrāsnī uz 2 stundām. Maisījums nedrīkst vārīties. Tad 5 minūtes vāra. Maisījumu nokāš caur kokvilnas vai linu drēbi un salej burciņās. Ar šo ziedi vakarā bagātīgi ieziež čūlu vietas, uzliekot pārsēju. Vienlaikus iekšķīgi lieto sakņu tinktūru.

Reimatisma, podagras, asinsrites traucējumiem izmanto tauksakņu lakstu vannas.

Mugurkaula skriemeļu nobīdes gadījumos izmanto tauksakņu lapas, veicot speciālas pirts procedūras.

Saišu sastiepumiem, sasitumiem, mežģījumiem izmanto plaucētu tauksakņu lapu kompreses. Šādas kompreses var izmantot arī kāju kauliņu sāpju gadījumā.

Tauksaknes dziedinošās īpašības var arī pārnest uz vīnu. 2-3 tauksaknes smalki sagriež un pārlej ar 1l baltvīna, iztur 5-6 nedēļas. Lieto pa 25-30 g reizi dienā no rīta.

No dziednieka Ziedoņa Kārkliņa semināru materiāliem

Uz augšu