Ērci vajag noņemt pareizi

Ryan Wick's photostream FOTO: www.flickr.com

Pareiza un pēc iespējas ātrāka rīcība, ērci noņemot, var palīdzēt izvairīties no saslimšanas – to nedrīkst saspiest, aizliegts izmantot eļļu vai sviestu.

Vispirms ērcei uzliek spirtā, degvīnā vai smaržās samitrinātu vati, kas atslābina kukaiņa muskulatūru. Pēc dažām minūtēm ērci satver ar pinceti pēc iespējas tuvāk snuķītim un, ceļot uz augšu, izvelk.

Ja nav pincetes, var izmantot diegu, to apsienot ap snuķīti un velkot aiz abiem galiem. Ja tas palicis ādā, jādodas pēc palīdzības uz tuvāko medicīnas iestādi. Ērces koduma vietu apsmērē ar dezinficējošu šķidrumu un nomazgā rokas. Rokas jāmazgā arī pēc ērces noņemšanas sunim vai kaķim.

Izņemot ērci, nedrīkst: * ērci spiest, griezt vai raut, jo tā var atvemt vēdera saturu; * ērci piededzināt ar sērkociņu vai cigareti; * ērces noņemšanai lietot benzīnu, eļļu, sviestu un tamlīdzīgas vielas.

Svarīgi atcerēties, ka ogošana, sēņošana vai atpūta brīvā dabā pakļauj ērču piesūkšanās un inficēšanās riskam ne tikai ar ērču encefalītu, bet arī ar Laimas boreliozi. Pret Laimas boreliozi vēl nav izgudrota vakcīna. Visefektīvākā aizsardzība pret ērču encefalītu ir vakcinēšanās. Ja neesat vakcinējies, bet ērce tomēr piesūkusies, jāatceras, ka pareiza un ātra ērces noņemšana samazina inficēšanās risku.

Uz augšu
Back