Iedomāsimies situāciju – cilvēks no vecvecākiem mantojumā saņem gleznas, jaukas skulptūriņas (varbūt pat rotaslietas). Autors un gada skaitlis ir neizburtojami. Kā uzzināt, vai esi kļuvis par miljonu bagātāks?
Eksperti šādā situācijā aicina neturēt sveci zem pūra un tik tiešām noskaidrot, kas tad ir mantots. Pirmais, kas iešaujas prātā, ja nolemts mantu pārdot, ir doties uz antikvariātu. Šo soli vajadzētu rūpīgi apsvērt, jo antikvariāts noteikti nebūs tā vieta, kur jums samaksās patieso vērtību. Tās noteikšana būtu jāuztic profesionāliem ekspertiem.
Ar mākslas darbu vērtēšanu Latvijā nodarbojas praktiski visas tās pašas firmas, kas vērtē nekustamos īpašumus, kā arī Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas Mākslas darbu ekspertīzes daļa.
Eksperte, gleznu restauratore Inese Sakne stāsta, ka konsultācijas ir bez maksas. Lai vērtētu pašu priekšmetu, nekādi dokumenti nav nepieciešami. Būtu labi, ja īpašnieki varētu pastāstīt, cik ilgi priekšmets pie viņiem glabājies, kā iegūts. Ekspertīzes ilgumu un samaksu par to esot grūti noteikt. Viss atkarīgs no tā, kādas analīzes nepieciešamas, kādi speciālisti jāpiesaista. Vidēji vienas gleznas autora un vecuma noteikšana var izmaksāt līdz 80 latiem.
Vai ir vērts stiept uz ekspertīzi visu seno, kas ir mājās? Inese Sakne uzskata?– noteikti, ja īpašniekam par to ir interese. Lūk, vēl viens aspekts – apdrošināšana! Ja cilvēks grib apdrošināt visu mantu, kurā ietilpst arī seni mākslas priekšmeti, tad bez vērtētāja izsniegta dokumenta viņš šo apdrošināšanu nesaņems. Ja priekšmetu ir daudz vai tie ir ļoti lieli, tad eksperti brauc pie īpašnieka uz mājām.
Ir gadījumi, kad speciālists nevar sevišķi daudz pateikt par priekšmetu, kas nonāk tā rokās. Piemēram, ja darbs nav tapis Latvijā. Kā atzīst restauratore Inese Sakne, var noteikt laika posmu, kad darbs radīts, arī skolu, bet nav iespējams nosaukt autoru.
Kā atklāt, vai priekšmets nav viltojums? Restauratore stāsta, ka nereti klienti ir saniknoti, uzzinot, ka slavena latviešu vecmeistara glezna izrādījusies vienkārši kopija vai pat viltojums. Šādu gadījumu esot daudz. Pēckara gados bijuši veikli un talantīgi jaunieši, kas radījuši izcilas gleznu kopijas.
Mākslas ekspertīzes daļā jums pateiks darba aptuveno vērtību šodienas tirgū. Ja īpašums būs izcils retums, tad valsts ar Kultūrkapitāla fonda starpniecību piedāvās to atpirkt. Ja šķiet, ka varēsiet saņemt vairāk, tad pašam nāksies meklēt kolekcionāru koordinātas vai likt internetā uz vairāksolīšanu. To gan vajadzētu darīt tikai tad, kad eksperti noteikuši darba patieso vērtību.
Internetā bieži tiek ievietoti sludinājumi: "Pērku latviešu autoru gleznas", "Pērku pagājušā gadsimta sākumā taisītas mēbeles" utt. "Rīgas Balss" piezvanīja pa vienu no ievietotajiem tālruņiem. Tur atbildēja vīrietis, kas nesaprata valsts valodu un darījuma veikšanu piedāvāja kādā dzīvoklī Ķengaragā. Uz jautājumu par ekspertīzes nepieciešamību tika atbildēts, ka eksperts būšot uz vietas. Ja nevēlaties palikt bez sava mantotā priekšmeta, naudas un, iespējams, vēl iemantot zilu aci, tad uz šādām tikšanās vietām neejiet.
***
Der zināt!
=Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas Mākslas darbu ekspertīzes daļa atrodas Vecrīgā, Pils ielā 22.
=Katra mēneša otrajā svētdienā Rīgas 6. vidusskolā notiek kolekcionāru saiets. Šeit jūs satiksiet daudzus interesantus un savā jomā profesionālus cilvēkus.
=Kolekcionāru pirmais bauslis: nekad nepārdodiet savu senlietu tam cilvēkam, kas to vērtējis.