Iesūti ziņu!

Kas jāzina darba intervijās? (7)

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Raksta foto

Kā izpētījusi personāla atlases firma "WorkingDay Latvia", darba intervijās pretendentam vajadzētu bez aplinkiem nosaukt vēlamo algas apjomu. Tomēr atalgojumu nav ieteicams minēt kā galveno motivāciju, pretendējot amata konkursā: šāds izteikums ir viena no izteiktākajām kļūdām, ko cilvēks pieļauj pārrunu laikā ar potenciālo darba devēju.

Tāpat nevajadzētu atsaukties uz atalgojumu iepriekšējā vai pašreizējā darbavietā, jo tas jauno darba devēju neinteresē, iesaka firmas pārstāvji. Jaunais darba devējs personai maksās algu nevis tāpēc, ka tādu maksājis iepriekšējais darba devējs, bet gan tāpēc, ka darba ņēmējs ar savu sniegumu būs uzņēmumam rentabls un ar uzviju atpelnīs savu darba algu. Nosaucot vēlamo atalgojumu, labāk atsaukties uz savām pozitīvajām īpašībām un uz atbilstību vakantajai pozīcijai, uz to, ko uzņēmums iegūs, pieņemot darbā tieši konkrēto cilvēku.

Tiek ieteikts, ka jau pirms darba intervijas jāsameklē informācija no visiem iespējamiem avotiem par atalgojuma līmeni konkrētajā darbavietā vai jomā. Te noderēs jebkuri dati, arī tie, kas iegūti, aprunājoties ar draugiem un paziņām. Novilcināt atbildi par algas apjomu nevajadzētu. Uz šo jautājumu būs jāatbild agrāk vai vēlāk. Novilcinot atbildi, darba devējam var rasties iespaids, ka kandidāts nav pārliecināts par savu atbilstību vakancei.

Ir vairāki būtiski aspekti, kas jāpārdomā pirms darba intervijas. Arī tas, kādā apģērbā ierasties uz pārrunām, jo apģērbs ir viens no svarīgākajiem faktoriem, kas par cilvēku rada pirmo un bieži vien paliekošu iespaidu. Darba intervijā kandidāta apģērbs tiek vērtēts atkarībā no vakances, uz kuru notiek atlase. Piemēram, radošu profesiju pārstāvjiem ir pieņemams arī ne tik lietišķs ģērbšanās stils kā uzvalks. Bet pats galvenais, kas jāņem vērā apģērba izvēlē, ir tas, lai drēbes būtu tīras un nesaburzītas.

Nevajadzētu aizmirst arī par pārējo, kas veido pirmo iespaidu, – acu kontaktu, rokas spiedienu, smaidu. Bez tam, ierodoties uz darba pārrunām, cilvēkam būtu ieteicams paņemt līdzi pildspalvu un piezīmju grāmatiņu. Tas liecinās par personas nopietno attieksmi un konstruktīvo pieeju. Vēl uz darba interviju varētu paņemt līdzi izdrukātu darba piedāvājuma tekstu. Tas intervijas laikā var noderēt, lai uzdotu intervētājam papildu jautājumus par veicamajiem pienākumiem un izvirzītajām prasībām par kandidāta pieredzi un zināšanām.

Iespējamie trīs galvenie jautājumi, ko darba devējs var uzdot intervijā.

– Kāda ir jūsu motivācija mainīt esošo darbu? Šis jautājums ir kā zemūdens akmens. Nevajadzētu sākt stāstīt neko sliktu par iepriekšējo darba devēju vai kolēģiem. Tas varētu radīt aizdomas, ka arī jaunajā darbavietā varētu veidoties līdzīgas nesaskaņas ar vadītājiem vai kolēģiem.

– Kādi ir jūsu nākotnes plāni? Šis jautājums darba devējam atklāj to, cik lielā mērā jūsu plāni sakrīt ar uzņēmuma interesēm un mērķiem, kāda loma jūsu dzīvē ir jūsu profesionālajai darbībai.

– Pastāstiet, lūdzu, par saviem līdzšinējiem profesionālajiem sasniegumiem. Te vajadzētu sagatavoties īpaši rūpīgi, jo tas palīdzēs jums sevi prezentēt. Ja jūsu profesionālajā darbībā līdz šim nav bijis īpašu sasniegumu, jūs varat aprakstīt jebkuru vadības atzinību par kvalitatīvi paveiktu darbu, apbalvojumus vai prēmijas. Ja jūsu darba pieredze sākusies pavisam nesen, varat minēt arī īpašos sasniegumus studiju laikā – labas sekmes vai sabiedriskās aktivitātes un īpašus sasniegumus darba praksē.

Komentāri (7)
Svarīgākais
Uz augšu