Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Šodien - Pasaules priekšlaicīgi dzimušo bērnu diena

Ilustratīvs attēls FOTO: PantherMedia/Scanpix

17.novembrī visā pasaulē tiek atzīmēta Pasaules Priekšlaicīgi dzimušo bērnu diena. Priekšlaicīgi dzimis bērns ir bērniņš, kurš piedzimis laikā no 22. līdz 36. grūtniecības nedēļai. Priekšlaicīgas dzemdības pasaulē sasniedz vidēji 5 – 10% no visām dzemdībām, bet Latvijā – aptuveni 6%. Latvijā ik gadu priekšlaicīgi dzimst apmēram 1000 bērnu un par tiem rūpējas speciālisti Perinatālās aprūpes centros Rīgā, Liepājā, Valmierā, Jēkabpilī.

Šodien, Pasaules Priekšlaicīgi dzimušo bērnu dienas ietvaros, pulksten 14:00 – 17:00 notiks «Satikšanās svētki» priekšlaicīgi dzimušo bērnu vecākiem, pašiem bērniem, kā arī ārstiem un māsām, kas neatlaidīgi rūpējas par bērnu dzīvību un veselību viņu dzīves pirmajās dienās, nedēļās, mēnešos. «Satikšanās svētki» notiks Bērnu klīniskās universitātes slimnīcā (BKUS), Rīgas Centrālās bibliotēkas «Saulaino dienu bibliotēkā» Rīgā, Vienības gatvē 45.

Pasākuma laikā būs iespēja baudīt dažādus priekšnesumus, uzzināt par mediķu jaunākajiem veikumiem priekšlaikus dzimušu bērniņu aprūpē un pauzēs baudīt svētku kliņģeri, kā arī iepazīties ar citiem bērnu vecākiem un, iespējams, pat atrast jaunus draugus.

Sanākušos uzrunās BKUS Neonatoloģijas klīnikas ārste, doc. Daiga Kviļūna, Dinamiskās novērošanas programmas vadītāja, neonatoloģe Ilona Vārpa un BKUS Neonatoloģijas klīnikas māsa Olita Lase. Savukārt muzikālus pārsteigumus sagādās Evita Zālīte, sniedzot akustisku koncertu ģitāras pavadījumā, un Inga Karpiča, kas sanākušos priecēs ar šūpuļdziesmām un spēka tautasdziesmām.

Pasākuma laikā bērni varēs rotaļāties īpaši šim nolūkam ierīkotā telpā un izmēģināt spēkus radošajās darbnīcās. Tāpat mazos apciemos dakteris Klauns, lapsiņa un vilks. Ko viņi darīs? Nāc ciemos un apskaties!

Ja zināt, ka bērniņam 3 stundu pasākums būs par garu, aicinām pievienoties pasākumam uz mazāku brīdi, nākot uz plkst. 14.00, 15.00 vai 16.00 (pilnās stundās), kad klātesošos priecēs priekšnesumi. Laikā starp priekšnesumiem būs pauzes, kad satikties, aprunāties, pateikt paldies ārstiem un māsām.

Dr. Amanda Smildzere, neonatoloģe, Latvijas Neonatologu asociācijas prezidente: «Priekšlaikus dzimušo bērnu dienas atzīmēšana mums ir svarīga (tāpat kā pārējā pasaulē) vairāku iemeslu dēļ – pirmkārt, sabiedrībai ir jāzina, ka visapkārt ir daudzi mazuļi, kas piedzimuši priekšlaicīgi, un vairums šo bērniņu aug un attīstībā panāk savus laikā dzimušos vienaudžus. Parasti tūlīt pēc mazuļa nākšanas pasaulē ģimenei ir ļoti daudz uztraukuma, stresa, baiļu un vēl daudzas citas emocijas, un apkārtējo cilvēku atbalsts un izpratne ir ļoti svarīgi.

Otrkārt, šajā dienā ir lieliska iespēja ģimenēm ar priekšlaikus dzimušajiem bērniņiem satikties, aprunāties, dalīties pieredzē, kā arī nedaudz atpūsties, kopīgi paklausoties sirsnīgu, emocionālu tieši šīm ģimenēm veltītu koncertu. Tikšanās reizēs vienmēr klāt ir arī māsiņas, ārsti un vecākiem ir iespēja neformālā gaisotnē uzdot jautājumus un saņemt atbildes. Šādas tikšanās vienmēr dod daudz pozitīvas emocijas.»

Elita Svareniece, Neonataloģijas māsu apvienības prezidente: «Pats svarīgākais, kas cilvēkam dots un ko visvieglāk zaudēt, ir veselība. Pats grūtākais, ko cilvēkam nākas piedzīvot, ir redzēt bērna ciešanas. Apmēram 15 milj. bērnu pasaulē dzimst priekšlaicīgi. Lai veicinātu sabiedrības izpratni par priekšlaikus dzimušo bērnu īpašo aprūpi, 17. novembris ir diena, kas daudzās pasaules valstīs jau no 2008. gada tiek atzīmēta kā Pasaules Priekšlaicīgi dzimušo bērnu diena. Jau trešo gadu arī Latvijā 17.novembrī ir iespēja tikties vecākiem un mediķiem, kuri ir tikuši pāri dažādiem pārbaudījumiem un ir gatavi dalīties savā pieredzē, kas mums visiem kopā dod ticību, spēku un cerību.»

Dr. Ilona Vārpa, BKUS Dinamiskās novērošanas programmas vadītāja, neonatoloģe: «Katru gadu pasaules attīstītajās valstīs tiek atzīmēta Pasaules Priekšlaicīgi dzimušo bērnu diena. Šo «steidzīgo» bērniņu skaits pasaulē pieaug. Tas, cik mazus bērniņus valstī ir iespējams izkopt, ir rādītājs valsts medicīnas līmenim kopumā. Attīstoties medicīnas tehnoloģijām un zināšanām par priekšlaikus dzimušiem bērniem, izdodas palīdzēt izdzīvot arvien mazākiem jaundzimušajiem. Sakarā ar to pasaulē pieaug priekšlaikus dzimušo un izdzīvojušo bērniņu skaits. Šiem «steidzīgajiem» bērniņiem pēc izrakstīšanās no slimnīcas ir nepieciešama īpaša uzraudzība un aprūpe, sakarā ar to, ka organisma sistēmas turpina attīstīties ārpus mātes organisma.

17. novembris ir diena, kad satiekas ģimenes ar «steidzīgajiem» bērniņiem ar saviem ārstiem un māsiņām, kā arī savā starpā. Dalās ar sasniegumiem un savu pieredzi.

Pasaules Priekšlaicīgi dzimušo bērnu dienas atzīmēšana pievērš sabiedrības uzmanību šo bērnu esamībai un viņu grūtam posmam, dzīvi sākot.»

Uz augšu
Back