Prokuratūra ceļ apsūdzību ekstrēmistam Osipovam par valsts karoga zaimošanu

Jevgeņijs Osipovs FOTO: Ieva Čīka/LETA

Kurzemes tiesas apgabala prokuratūra ir cēlusi apsūdzību radikālās organizācijas «Par dzimto valodu!» līderim Jevgēņijam Osipovam par Latvijas valsts karoga zaimošanu, informēja Kurzemes tiesas apgabala prokuratūras prokurore Inta Radkeviča.

Apsūdzība Osipovam celta pēc Krimināllikuma 93.panta, kurā ir noteikts, ka kriminālatbildība iestājas, ja persona ir norāvusi, saplēsusi, salauzusi vai iznīcinājusi Latvijas valsts karogu, kā arī par citādu valsts simbolu zaimošanu.

Osipovs gan šodien aizņemtības dēļ nav varējis ierasties prokuratūrā, lai saņemtu apsūdzības dokumentu, un telefoniski lūdzis to pārcelt uz rītdienu, 15.jūliju, piebilda prokurore.

Kā ziņots, Drošības policija (DP) nodevusi Kurzemes tiesas apgabala prokuratūrai kriminālprocesa materiālus pret partijas «Par dzimto valodu!» līderi Osipovu kriminālvajāšanas sākšanai par Latvijas valsts karoga zaimošanu, aģentūru LETA informēja DP.

DP sāka kriminālprocesu pret partijas «Par dzimto valodu!» līderi Osipovu saistībā ar valsts svētku laikā sociālajā tīklā pausto viedokli par sarkanbaltsarkano lentīti. Osipovs 2013.gadā valsts svētku laikā sociālajā vietnē «Facebook» ierakstīja, ka viņa meita no skolas atnesusi sarkanbaltsarkanu «figņu». Lentītes skolēniem dalītas Lāčplēša dienā, un viņš aizliedzis savam bērnam izmantot pie apģērba lentīti «puvušu asiņu krāsā». Osipova izteikumi izraisīja plašu nosodījumu sociālajos tīklos.

Kriminālprocess tika sākts 2013.gada 20.novembrī pēc tam, kad Osipovs tīmekļa vietnē «www.facebook.com» ievietoja ierakstu, kas kvalificējams kā Latvijas valsts karoga zaimošana. Process tika sākts atbilstoši Krimināllikuma 93.pantam, kurā ir noteikts, ka kriminālatbildība iestājas, ja persona ir norāvusi, saplēsusi, salauzusi vai iznīcinājusi Latvijas valsts karogu, kā arī par citādu valsts simbolu zaimošanu.

DP skaidro, ka saskaņā ar Latvijas valsts karoga likuma 17.panta 2.daļu lentes Latvijas valsts karoga krāsās un krāsu proporcijās neatkarīgi no to lieluma, materiāla un lietošanas veida ir uzskatāmas par Latvijas valsts karoga lietošanu dekoratīvos nolūkos, līdz ar to bauda tādu pašu tiesisko aizsardzību kā Latvijas valsts karogs un tām ir valsts simbola statuss.

Pamatojoties uz kriminālprocesā iegūtajiem materiāliem, tika konstatēts, ka tīmekļa vietnē «facebook.com» ievietotais ieraksts ir kvalificējams kā Latvijas valsts karoga zaimošana. 4.jūnijā Osipovam tika piemērots aizdomās turamā statuss, savukārt 1.jūlijā kriminālprocesa materiāli tika nodoti prokuratūrai kriminālvajāšanas sākšanai.

DP atgādina, ka neviena persona nav uzskatāma par vainīgu noziedzīga nodarījuma izdarīšanā, kamēr tās vaina nav atzīta ar tiesas spriedumu.

Ar iesniegumu DP izvērtēt Osipova rīcību bija vērsies Vidzemes Augstskolas Politoloģijas programmas students, nacionālās apvienības «Visu Latvijai!»-«Tēvzemei un Brīvībai»/LNNK biedrs (VL-TB/LNNK) Artis Spertāls.

Uz augšu
Back