Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Lasāmviela dāmām: pašanalīzei, liktenim un veselībai

Iznākušas pāris jaukas grāmatas, kas izteikti spēj trenēt tavu pašapziņu!

Gudrās rīcības māksla

ROLFS DOBELLI, Zvaigzne ABC

Latvijas lasītājiem jau pazīstamā grāmata «Skaidrās domāšanas māksla» līdz šim pārdota vairāk nekā 300 000 eksemplāru tirāžā un vairākus gadus dižojas vācu bestselleru sarakstu augšgalā. Neskaitāmi lasītāji apbrīno Rolfa Dobelli atjautīgās pārdomas par biežākajām domāšanas kļūdām. Tomēr, pat ņemot vērā Dobelli ieteikumus skaidrai domāšanai, vēl nav garantijas, ka viss dzīvē ies gludi. Izrādās - ceļā no domāšanas uz rīcību slēpjas jauni slazdi. Laimīgā kārtā tos var apiet. Ja zina, KĀ - un to Rolfs Dobelli atklāj grāmatā «Gudrās rīcības māksla».
52 nodaļās autors rāda,

  • kāpēc krīzes ļoti reti ir iespēju laiks,
  • kāpēc ir vērts atteikties no iespējām,
  • kāpēc informācijas pārbagātība noved pie negudras rīcības
  • un vēl daudz ko citu.

Rolfs Dobelli dod lasītājiem iespēju neklīst pa maldu ceļiem, bet mācīties no citu laipni pieļautajām kļūdām.
Domājiet skaidri un rīkojieties gudri!

Grāmata, kas palīdz noteikt savu psiholoģisko inteliģenci – «PSY-Q»

Jāņa Rozes apgāds

IQ testi intelektuālo spēju pārbaudīšanai pazīstami daudziem. Bet kāda ir jūsu psiholoģiskā inteliģence? «Jāņa Rozes apgādā» iznākusi psiholoģisko testu grāmata «PSY-Q», kas ikvienam palīdzēs dziļāk izzināt savu personību un cilvēku uzvedības motīvus. No angļu valodas to tulkojusi Maija Brīvere. Šī nav sausa un garlaicīga psiholoģijas mācību grāmata. Tā rosina iepazīt dziļāk savu personību ar interaktīvu testu, uzdevumu, mīklu, spēļu un iztēles palīdzību. Pārbaudiet savu intelektu, morālos kritērijus, domāšanas veidu, impulsivitāti, loģiskās spriešanas spējas, māku veikt vairākus uzdevumus vienlaikus un citas spējas – jūs būsiet pārsteigti, sajūsmināti, izbrīnīti, uzjautrināti, neapmierināti, šausmināti un, iespējams, apmulsuši! Piedāvājiet šos testus izpildīt arī draugiem un ģimenes locekļiem un salīdziniet rezultātus. Grāmata ir lielisks ievads psiholoģijā, ko novērtēs visu vecumu lasītāji. To papildina bagātīgs atsauču krājums ar norādēm uz zinātniskiem pētījumiem. «Droši vien vēlies zināt, ko psiholoģija var pastāstīt par tevi un tavu dzīvi. (..) Kad izlasīsi šo grāmatu, iegūsi ne tikai labākās atbildes, kādas var piedāvāt zinātne, bet arī iespaidīgu ieskatu savā psiholoģijā,» rosina grāmatas autors, Liverpūles Universitātes psiholoģijas pasniedzējs Bens Embridžs.

Grāmata – aicinājums mīlēt nepilnīgo un nebaidīties no kļūdām

Zvaigzne ABC

Latvietēs jau caur tautasdziesmām tiek ieaudzināts tikums, čaklums, pazemīga komunikācija gan ar pašas vecākiem un vīramāti, gan ar tautieti. Sētai jābūt sakoptai, maizei izceptai, matiem zelta pīnē sapītiem, krekliem izvelētiem un zeķēm raibi rakstaini saadītām. Grāmatas «No perfekcionisma uz mīlestību» autore Elīna Zelčāne tiecās tāda būt, tā arī nekad nesasniedzot ideālu, taču izbaudījusi vārīšanos «vai esmu pietiekami laba» katlā, izlēca no tā laukā. Grāmatā Elīna izstāsta savu pieredzi un secinājumus pēc neskaitāmu kļūdu pieļaušanas.
Ja arī tu esi perfekcioniste, kurai gribas visu izdarīt izcili, ja arī tev ir grūti atslābt, jo visu laiku jāuztraucas, vai citu acīs tiec novērtēta, šī grāmata tev noteikti noderēs. Tu uzzināsi, kāpēc mēs vispār kļūstam par perfekcionistiem, kā no tā atsvabināties un kā iemācīties dzīvot vieglāk.
Elīna domā, ka alternatīva perfekcionismam ir dzīve, kuras kvalitāte tiek mērīta spējā izbaudīt procesu, nevis tikai sasniegtos rezultātus. Vieglums, uz ko viņa aicina, ļauj mīlēt sevi un dzīvi arī tajos brīžos, «kad aizelsušies skrienam no punkta A uz punktu B». Un tad vairs nav jājūtas kā dziesmā: «Man apnicis šrubīt, man apnicis rubīt, / Man apnicis kalponei būt./ Pēc priekiem un smiekliem es ilgojos sen jau,/ Pēc visa, kas dzīvē bij liegts.» Tad prieks un smiekli tevi pavada ikdienā un mājas darbi nešķiet kā neiespējamā misija.
Perfekcionisms ir kā slazds, kurā iekrītam ceļā uz iedomātu laimi. Taču slazdā nav jāpaliek. Elīna sniedz praktiskus padomus, kā no tā izkļūt. Un tad dzīvot ir viegli. Apgādā Zvaigzne ABC izdota geštaltterapeites Elīnas Zelčānes pirmā grāmata «No perfekcionisma uz mīlestību», kurā viņa dalās savā pieredzē par to, kā iegūt vieglumu attiecībās ar mīļoto, bērniem un līdzcilvēkiem.
Elīna Zelčāne ir geštaltterapeite un filozofe. Sniedz privātas konsultācijas, vada seminārus un lasa lekcijas. Būdama triju bērnu mamma, specializējas jautājumos, kas skar vecāku un bērnu attiecības un ģimenes problēmas. Daudz strādā ar tādām tēmām kā emocionālā paškontrole, pašapziņas problēmas un personīgā izaugsme.

«Noķert uz āķa»

Nira Eijala, Raiens Hūvers/Zvaigzne ABC

Rūpīgi izpētot mūsdienu veiksmīgākos tehnoloģiju produktus, Nirs Eijals izstrādājis Āķa modeli, ko ražotāji izmanto paradumu veidošanā. Tieši paradums padara produktu, bez kura patērētājs itin viegli varētu iztikt, par pirmās nepieciešamības preci. Lietotājam nav miera, līdz nepārvaramā vēlme pēc šā produkta ir apmierināta... līdz nākamajai reizei.

Āķa modelis izskaidro,
- kāpēc dažu zīmolu produktiem izdodas piesaistīt mūsu uzmanību, savukārt citi tā arī paliek nepamanīti,
- kāpēc attiecībā uz dažiem produktiem mums izstrādājas pieradums,
- kas jāņem vērā, lai izstrādātu veiksmīgu produktu un patērētājs to izvēlētos atkal un atkal, taču uzņēmumam nebūtu jātērē daudz līdzekļu reklāmai vai agresīvam mārketingam.

«Āķa modelis» ir četru stadiju process, ko ražotāji izmanto paradumu veidošanā. Eijals skaidro – «āķi» savieno lietotāja problēmu ar ražotāja risinājumu pietiekami bieži, lai izveidotu paradumu. Un tieši paradumam ir vitāli svarīga nozīme daudzu produktu veiksmē, jo par patērētāja uzmanību sacenšas tik daudzi ārējie stimuli, ka patērētājs ir «jāuzsēdina uz āķa», lai noturētu viņa uzmanību un radītu vēlmi atgriezties pie konkrētā produkta. Ja tas izdodas, patērētājs atgriežas atkal un atkal, un uzņēmumam nav jātērē daudz līdzekļu reklāmai vai agresīvam mārketingam. Grāmatas autors uzsver: par produktu ir jādomā kā par vitamīniem un pretsāpju līdzekli. Proti, produkts ir veiksmīgs tad, ja tirgū piedāvā inovatīvu risinājumu un atrisina kādu patērētāja problēmu, līdzīgi kā pretsāpju līdzeklis, taču ilgtermiņā rada atkarību un ir kā tonizējošs vitamīnu kokteilis, no kura ir grūti šķirties. «Noķert uz āķa» var lasīt gan kā ceļvedi, kā izveidot produktu, kuru cilvēki vienkārši nespēj nolikt malā, gan kā grāmatu, kura atklāj, kā lielāki un mazāki uzņēmumi cenšas ar mums manipulēt. Nirs Eijals saistošā veidā parāda ne vien to, kā tiekam pakļauti zīmoliem, bet kā jebkuram uzņēmumam vajadzētu domāt par saviem produktiem no to izstrādes pirmsākumiem. Grāmata būs saistoša lasāmviela tehnoloģiju jomas speciālistiem, spēļu un lietojumprogrammu izstrādātājiem, dizaina, reklāmas un pārdošanas jomas speciālistiem, zīmolvežiem, start-up uzņēmējiem, blogu autoriem, mārketinga studentiem un ikvienam, kuru interesē patērētāju psiholoģija.

Uzziniet, ko par jūsu dzīvi saka skaitļi!

Rozmarijas Templtone/Zvaigzne ABC

Grāmata «Numeroloģija» ir gan izklaidējoša, gan pārdomas rosinoša. Ar to var pavadīt ilgu laiku – skaitot, rēķinot, salīdzinot. Skaitļi ir pastāvīgi. Un tieši tāpēc, ka nemainās, tajos ir patiesība. Vai zinājāt, ka skaitļos var izteikt visu – kā kosmosu, tā nezāles? Pirmais to aptvēra Pitagors (grieķu matemātiķis un filozofs). Taču viņš arī saprata, ka visam, pat skaitļiem, ir arī otra – maģiskā – puse, un attīstīja šo teoriju, apvienojot senas matemātiskās sistēmas ar zināšanām par cilvēka dabu. Šī teorija ir pamatā arī Rozmarijas Templtones grāmatai «Numeroloģija. Skaitļi un to ietekme». Viņa numeroloģiju un Pitagora mācību sāka apgūt jau 17 gadu vecumā. Rozmarija Templtone grāmatā izklāsta numeroloģijas pamatus, kuri noderēs gan iesācējiem, gan zinātājiem. Sekojot skaidri saprotamām pamācībām, katrs spēs aprēķināt un izskaidrot savu vai cita cilvēka noteicošo, dienas, likteņa un personīgo gada skaitli. Lasītājs apgūs prasmi zīmēt un analizēt dzimšanas datuma un vārda matricas, vektorus un piramīdas, kas attēlo mūža laikā gaidāmās virsotnes un kritumus. Grāmatā sniegti daudzi piemēri, kuri liecina par skaitļu ietekmi uz slavenu cilvēku dzīvi. «Lai jums patīk grāmata un iepazīšanās ar numeroloģiju, jo šīs pozitīvās zināšanas jūs nekad nepievils,» saka Rozmarija Templtone. Numeroloģija parāda mūsu spēku un izaicinājumus. Tā palīdz brīžos, kad nākas izdarīt būtiskas izvēles. Izmantojot numeroloģiju, iespējams noteikt savas pozitīvās un uzlabojamās rakstura iezīmes un harmoniskāk mijiedarboties ar citiem cilvēkiem. Ar numeroloģijas palīdzību vecāki var labāk izprast un veidot uzticības pilnas attiecības ar bērniem. Numeroloģiju var lietot arī darbavietās, veicinot sapratni kolēģu starpā un radot patīkamāku darba vidi kopumā. Ja dzīves laikā nākas mainīt uzvārdu, ieteicams numeroloģiski pārbaudīt, kā jaunais uzvārds sader ar vārdu. Atcerieties, ka jaunā uzvārda vibrācijas sāk izpausties tikai trīs līdz sešus mēnešus vēlāk! Numeroloģija ir maģiska, un, izprotot tās pamatprincipus, varam iegūt ļoti svarīgu un praktiski izmantojamu instrumentu. Latviešu izdevumam ir pievienota autores speciāli sastādīta tabula ar latviešu burtiem, lai padarītu iespējamu latviešu vārdu analīzi.

Kāpēc daži nekad neslimo?
Zvaigzne ABC

Kā varat būt drošs, ka nodzīvosiet ilgu un veselīgu mūžu? Kā izvairīties no slimības lapas un darba kavēšanas? Un kā neslimot vispār? Šie jautājumi neliek mieru arī medicīnas žurnālistam Džīnam Stounam, kurš pēdējo divdesmit gadu laikā, rakstot par veselības jautājumiem, daudz eksperimentējis un uz savas ādas pārbaudījis teju katru padomu un metodi – izņemot tikai elektrokonvulsīvo terapiju... Par spīti visiem pūliņiem, Stouns tik un tā vismaz divreiz gadā slimo ar kādu saaukstēšanās slimību, gripu un drudzi. Tad viņš maina taktiku un pēc padoma vēršas nevis pie mediķiem un veselības jomas speciālistiem, bet pie cilvēkiem, kuri nekad vai tikpat kā nekad neslimo. Žurnālists vēlas noskaidrot, kā viņiem tas izdodas, un pārbaudīt, vai šo neslimotāju noslēpumi der arī citiem. Atlasījis 25 interesantākos un lietojamākos veselības saglabāšanas principus, Stouns saraksta 24 pasaules valodās iznākušo grāmatu «Kāpēc daži nekad neslimo», kas nupat nākusi klajā arī Apgādā Zvaigzne ABC. Grāmatas pievienotā vērtība ir bagātīgā vēsturiskā informācija par medicīniskiem atklājumiem, kas izklāstīti tik saistoši un uztverami, ka lasāmi gandrīz kā romāns. Ne velti izdevums Bookpage šo darbu raksturojis kā izklaidējošu un informatīvu mācībstundu veselībā, vēsturē un cilvēces izdomas spējā. Pēcvārdā autors arī pastāsta, kādi noslēpumi palīdzējuši viņam pašam, un drosmīgi atzīst, ka, iespējams, visiedarbīgākais bijis placebo efekts. Stouns uzsver: lai kādus veselības saglabāšanas principus lasītāji ievērotu, izdošanās atkarīga no konsekvences un pilnīgas pārliecības par metodes efektivitāti. Meklējot veselības recepti, Stouns intervē aptuveni 100 cilvēkus, kuri nekad neslimo. Veselības noslēpumu atlases kritērijs ir šāds: tiem jābūt zinātniski pamatotiem, atkārtojamiem un laika pārbaudi izturējušiem. Aptaujāto vidū ir visdažādākie cilvēki – piemēram, astoņdesmit piecus gadus vecs maratona čempions, Stouna 6. klases skolotāja un ķīnietis, kura dzīves ilgums tiek lēsts vismaz 200 gados. Grāmatā ietvertie ieteikumi veselības uzlabošanai neprasa pilnībā pārkārtot cilvēka dzīvi. Nekādas trakas, radikālas kūres, kas apgriež dzīvi kājām gaisā, – Stouns izceļ ieteikumus, kuru īstenošana neprasa daudz pūļu. Līdzās jau dzirdētiem un plaši atzītiem padomiem (ēst vairāk dārzeņu un zaļumu, kārtīgi izgulēties, nodarboties ar sportu vai jogu, uzturēt veselīgas attiecības, saglabāt pozitīvu attieksmi pret dzīvi) Stouns iekļāvis arī tādus, kuri pirmajā acu uzmetienā liek saraukt uzacis: piemēram, nepārspīlēšana ar higiēnu un sejas iegremdēšana ūdeņraža pārskābē. Nudien, daži noslēpumi var šķist savādi, tomēr to praktizētāji apgalvo – tie palīdz, un bieži vien labāk par tradicionālās medicīnas piedāvātajiem risinājumiem.

Uz augšu
Back