Kerijs: Izraēla riskē kļūt par aparteīda valsti

ASV valsts sekretārs Džons Kerijs

ASV valsts sekretārs Džons Kerijs sarunā ar augsta ranga ārvalstu amatpersonām izteicies, ka Izraēla riskē kļūt par aparteīda valsti, ja drīzumā nenoslēgs mieru ar palestīniešiem, pirmdien vēsta ASV tīmekļa ziņu vietne «The Daily Beast».

Kerijs šādu pretrunīgu piezīmi izteica piektdien slēgtā nevalstiskās diskusiju grupas - Trīspusējās komisijas - sēdē.

«Divu valstu risinājums noteikti tiks izcelts kā vienīgā reālā alternatīva, jo vienota valsts beigās vai nu būs aparteīda valsts ar otrās šķiras pilsoņiem, vai arī valsts, kas iznīcinās Izraēlas iespējas būt par ebreju valsti,» saskaņā ar «The Daily Beast» rīcībā esošo informāciju sacījis Kerijs.

Viņš uzsvēris, ka, paturot prātā šo realitāti, divu valstu risinājums ir vienīgā iespēja.

«The Daily Beast» vēsta, ka Trīspusējās komisijas sēdē klāt bijušas ASV, Rietumeiropas, Krievijas un Japānas amatpersonas.

Termins «aparteīds» tiek lietots, runājot par rasu segregācijas sistēmu, kura tika īstenota Dienvidāfrikas Republikā (DĀR) laikā no 1948. līdz 1994. gadam.

Līdz šim Kerijs un ASV prezidents Baraks Obama ir atturējušies lietot šo terminu, runājot par Izraēlas-palestīniešu konfliktu, bet to darījis bijušais ASV prezidents Džimmijs Kārters, kuru uzskata par 1979.gada Izraēlas un Ēģiptes miera līguma autoru.

2006.gadā iznākušajā Kārtera grāmatā «Palestīna: Mieru, nevis aparteīdu» Izraēlas politika okupētajā Rietumkrastā salīdzināta ar to, kāda aparteīda režīma gados tika īstenota DĀR.

Uz augšu