P, 27.03.2023.
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Gājēj, tu neesi karalis! Nelec kā tāda govs uz gājēju pārejas!

TVNET
Gājēj, tu neesi karalis! Nelec kā tāda govs uz gājēju pārejas!
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Foto: AP/Scanpix

Ne viens vien auto vadītājs un jebkurš cits satiksmes dalībnieks, kas pārvietojas pa ielas braucamo daļu, ir saskāries ar situāciju, kurā nākas radīt bīstamu situāciju neapdomīgu gājēju dēļ. Tieši šī iemesla dēļ satiksmes noteikumos ir atrunāti arī gājēju pienākumi un tiesības. Nevis kā šorīt kādam TVNET lasītājam Mārupē viņam priekšā braucošajai Audi markas automašīnai uz gājēju pārejas pēkšņi burtiski izleca sieviete un visām automašīnām nācās strauji bremzēt, tādējādi radot avārijas situāciju.

Lai arī gājējs ir vismazāk aizsargātais satiksmes dalībnieks, viņš nedrīkst uzvesties kā karalis un slāt, kur iegribas. Tas ir gan viņa paša, gan pārējo interesēs. Pie tam Satiksmes noteikumos ir vairāk nekā skaidri uzskaitīts, ko kājāmgājējs drīkst darīt un ko nē.

Pirmkārt, Satiksmes noteikumu 2. nodaļas 22. punktā teikts: «Gājējiem brauktuve jāšķērso pa gājēju pārejām (pazemes vai virszemes), bet, ja to nav, - krustojumos pa ietvju vai nomaļu iedomāto turpinājumu. Ja redzamības zonā gājēju pārejas vai krustojuma nav, brauktuvi atļauts šķērsot taisnā leņķī attiecībā pret brauktuves malu vietās, kur ceļš labi pārredzams uz abām pusēm.»

Otrkārt, turklāt vēl svarīgāk: «Pirms brauktuves šķērsošanas pa gājēju pāreju, kur satiksme netiek regulēta,

gājējiem jānovērtē attālums līdz transportlīdzekļiem, kas tuvojas,

kā arī jānovērtē to braukšanas ātrums un jāpārliecinās par drošību.»

Arī tas ir minēts Satiksmes noteikumu pašā sākumā - 2.nodaļā.

Citiem vārdiem - ja esi gājējs, tad šis otrkārt ir pat svarīgāks. Ne tikai Satiksmes noteikumu otrās nodaļas 27. panta 4. punkta dēļ «gājējam aizliegts «iziet uz brauktuves, nepārliecinoties par to, vai netuvojas transportlīdzekļi, aiz stāvoša transportlīdzekļa vai cita šķēršļa, kas ierobežo redzamību» dēļ, bet kaut vai paša labklājības dēļ.

Protams savi pienākumi likuma noteiktajā kārtībā ir jāievēro arī autovadītājiem un uz ielas un gājēju pārējām un ietvēm

ir jāvalda savstarpējām cieņas pilnām gājēju un autovadītāju attiecībām.
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais