:format(webp)/nginx/o/2020/03/20/13017729t1hd13f.jpg)
ASV ir iecerējušas atcelt lēmumu par mākslīgā intelekta mikroshēmu eksporta ierobežošanu, liecina informācija ASV Tirdzniecības ministrijas Rūpniecības un drošības biroja tīmekļvietnē.
ASV Tirdzniecības ministrija (DOC) uzsākusi bijušā prezidenta Džo Baidena administrācijas Mākslīgā intelekta izplatīšanas noteikumu atcelšanu, vienlaikus izziņojot papildu pasākumus pusvadītāju eksporta kontroles pastiprināšanai visā pasaulē.
Mākslīgā intelekta izplatīšanas noteikumi izdoti 15.janvārī, un tajos noteiktās prasības bija paredzēts ieviest no 15.maija. ASV Tirdzniecības ministrijas Rūpniecības un drošības biroja tīmekļvietnē uzsvērts, ka jaunās prasības būtu kavējušas amerikāņu inovācijas un uzliktu uzņēmumiem pārmērīgu regulatīvo slogu. Tāpat šie noteikumi būtu grāvuši ASV diplomātiskās attiecības ar desmitiem valstu, pazeminot to statusu uz otrā līmeņa partneriem.
Latvijas ārlietu ministre Baiba Braže (JV) tviterī uzsver, ka ASV lēmums atcelt "nepamatotos ierobežojumus" mākslīgā intelekta čipu eksportam ir "mūsu diplomātu, biznesa kopienas, zinātnieku kopīgs darbs un pamatojums, kā arī lobijs tā panākšanai".
Kā vēstīts, ASV 13.janvārī paziņoja, ka pastiprina ierobežojumus mākslīgā intelekta mikroshēmu eksportam uz daudzām valstīm, izņemot tikai 18 ASV tuvākos partnerus - Austrāliju, Beļģiju, Dāniju, Dienvidkoreju, Franciju, Itāliju, Īriju, Japānu, Jaunzēlandi, Kanādu, Lielbritāniju, Nīderlandi, Norvēģiju, Spāniju, Somiju, Taivānu, Vāciju un Zviedriju.
Otrajā grupā ir ap 120 valstu un šīm valstīm ir noteiktas mākslīgā intelekta mikroshēmu eksporta kvotas. Šajā grupā līdzās Baltijas valstīm ir arī Singapūra, Izraēla, Meksika, Portugāle, Saūda Arābija, Šveice, Apvienotie Arābu Emirāti un citas valstis. Savukārt uz valstīm, kurām ASV noteikušas ieroču embargo, piemēram, Krievija, Ķīna un Irāna, mākslīgā intelekta mikroshēmu eksports ir aizliegts.
Latvija, Igaunija un Lietuva pauda bažas par ASV lēmumu ierobežot mākslīgā intelekta mikroshēmu eksportu. Baltijas valstis kopīgā paziņojumā skaidroja, ka lēmums var radīt šķelšanās risku Eiropas Savienības vienotajā tirgū, sadalot Eiropu divās daļās attiecībā uz pieeju mākslīgā intelekta tehnoloģijām, un apdraud Baltijas valstu mākslīgā intelekta ekosistēmu attīstību.
Baltā nama paziņojumā bija norādīts, ka "mākslīgais intelekts ātri kļūst par galveno gan drošības, gan ekonomisko spēku" un ASV ir jārīkojas izlēmīgi, lai nodrošinātu, ka pretinieki nevar viegli ļaunprātīgi izmantot attīstīto mākslīgo intelektu.