T, 28.09.2022.
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

NATO iznīcinātāji pārtver četras lidmašīnas; ceļotāji šokā

TVNET/LETA
NATO iznīcinātāji pārtver četras lidmašīnas; ceļotāji šokā
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments

Latvijas gaisa telpā šodien ielidojušas četras aizsardzības dienestu neatpazītas "ultralight" klases jeb mazizmēra pasažieru lidmašīnas, no kurām trīs ir veikušas nosēšanos Ādažu lidlaukā, bet viena atradās gaisā.

Notikušā aculiecinieks ir arī TVNET lasītājs Helmuts, kurš atklāj, ka viņa uzmanību piesaistījis pamatīgais iznīcinātāju pārlidojuma radītais troksnis. "Šodien pēc plkst. 16.00 iznīcinātājs ļoti lēnām un zemu sekoja neliela izmēra lidmašīnai, kas nāca no austrumu puses pāri Dreiliņu dzīvojamam masīvam. Pārlidojot pāri, lidmašīnas pagriezās ziemeļu virzienā. Lidoja ļoti zemu, troksnis bija pamatīgs. Diemžēl šo nofilmēt nepaspēju, taču pēc kādām 15 - 20 minūtēm viens iznīcinātājs virzienā no dienvidiem vēlreiz pārlidoja pāri Dreiliņu masīvam, apmeta cilpu un devās prom ziemeļu virzienā," viņš raksta.

Nosūta iznīcinātāju no Šauļiem

Kā informēja Aizsardzības ministrijas preses pārstāvis Normunds Stafeckis, Nacionālo bruņoto spēku militārajos radaros fiksēts, ka Latvijas gaisa telpā ir ielidojis neatpazīts, iespējams, mazizmēra lidaparāts. Tā kā radio sakarus ar lidmašīnām nodibināt neizdevās, aktivizēta viena no Lietuvā, Šauļos, izvietotās NATO gaisa patruļas lidmašīnām "Mirage-2000", kura veica kaujas uzdevumu Latvijas gaisa telpā, mēģinot noskaidrot, kas ir ielidojušais nenoskaidrotas izcelsmes objekts.

Vienai lidmašīnai ļauj turpināt ceļu

Stafeckis informēja, ka šobrīd Ādažu lidlaukā nosēdinātas trīs lidmašīnas - "Stings", "Remoss G3" un "Pioneer 3000" -, bet viena atradās gaisā. Lietuvas iznīcinātājam ar to neizdevās nodibināt sakarus, taču vizuāli tika konstatēts, ka tā nav militāra un nevar radīt draudus, līdz ar to iznīcinātājs atgriezās atpakaļ bāzē, bet lidaparāts varēja turpināt savu ceļu.

Ceļotāji no Vācijas iznīcinātāju pārbaidīti

Lidlaukā "Ādaži" otrdienas vakarā NATO iznīcinātājlidmašīnas pavadībā nosēdinātie lidaparātu piloti ir pārbijušies un neziņā par turpmāko, pastāstīja lidlauka pārstāve Ilze Krūkle. Pēc viņas teiktā, šis gadījums parāda noteikumu atšķirību Latvijā un citās Eiropas valstīs. Latvija esot vienīgā valsts Eiropā, kur iepriekš jāsaskaņo lidojuma plāni.

"Tā kā visā Eiropā nav jāsaskaņo lidojuma plāni, kas ir tikai Latvijas Civilās aviācijas aģentūras noteikums, šīs lidmašīnas to nebija izdarījušas, jo to nebija zinājušas. Gaisa spēki tām sāka sekot jau Lietuvā, skatoties, kur tās novirzīsies," notikuma gaitu atstāstīja Krūkle.

Kopā ar lidlauka darbiniekiem ceļotāji tagad gaida ierodamies policiju.

"Uz vietas ir kluba biedri, kas kopā ar ceļotājiem gaida ierodamies policiju.

Lidotāji stāsta, ka nebija zinājuši to, ka Latvijā ir tāda kārtība, ka jāpiesaka lidojuma plāns. Piemēram, ja no Vācijas vēlies doties kaut kur, ir jāsaskaņo caur kādām lidostām tu dosies," viņa raksturoja.

Ar šādu gadījumu lidlauka "Ādaži" darbinieki sastapušies pirmo reizi.

NATO iznīcinātājs virs lidlauka "Ādaži" lidinājies aptuveni stundu.

"Pēc šā gadījuma varbūt varam cerēt, ka Civilās aizsardzības aģentūra pārskatīs noteikumus par ielidošanu Eiropas teritorijā, jo visā pārējā Eiropā lidojumu plānu pieteikšana ir atcelta," cerību pauda Krūkle. Sadarbības partneriem informācija par nepieciešamību saskaņot lidojuma plānus vienmēr tiek uzsvērta, lai viņi tiktu laicīgi brīdināti.

Akmens Latvijas dārziņā

Ādažu lidlauka administrators Raimonds Švarcs apstiprināja, ka patlaban Ādažu lidlaukā nosēdušās trīs vieglās lidmašīnas no Vācijas, kuras Latvijas gaisa telpā ielidojušas bez saskaņota lidojuma plāna. "Visā civilizētajā Eiropā ir normāli, ka nekontrolētajā civilajā gaisa telpā vieglās lidmašīnas var lidot bez atļaujas, arī Lietuvā un Polijā, jo esam Šengenas zonā. Latvijā joprojām ir vajadzīgas šādas atļaujas, un tas ir akmens mūsu lauciņā," sacīja Švarcs.

Visi lidaparāti iepriekšējā dienā sazinājušies ar Ādažu lidlauka darbiniekiem un saskaņojuši nosēšanos.

"Ar dokumentāciju viņiem viss ir kārtībā, cilvēki vienkārši nav zinājuši, ka Latvijas gaisa telpā jāsaņem atļaujas.

Viņi ir neizpratnē, jo Eiropā ir pieraduši brīvi lidot," norādīja Švarcs.

Neatsaucās uz mēģinājumu sazināties

Visas četras vieglās lidmašīnas ir no Vācijas un pa ceļam veikušas nosēšanos arī Polijā. Latvijas gaisa telpā tās ielidojušas bez saskaņota lidojuma plāna un nav atsaukušās uz mēģinājumiem ar tām sazināties, tāpēc Nacionālie bruņotie spēki aktivizējuši NATO iznīcinātājus.

Piloti stāstījuši, ka Latvijas gaisa telpā ar viņiem neviens nav mēģinājis sazināties. Švarcs teica, ka runa noteikti nav par ļaunprātīgu pārkāpumu, jo speciālas lidošanas atļaujas Šengenas valstu gaisa telpā nepieciešamas tikai Latvijā un Igaunijā, un šie lidotāji to nav zinājuši.

Savukārt aizsardzības ministrs Artis Pabriks (V) norādīja, ka arī Šengenas zonā ir jābūt pieteikumam Latvijas gaisa telpas šķērsošanai, citādi tas ir nopietns pārkāpums un par to pienākas sods.

Varētu noskaidrot atlidojušās personas

Valsts policijas preses pārstāvis Andis Rinkevics apliecināja, ka Ādažu lidlaukā, kurp devusies policijas operatīvā grupa, nosēdušās trīs ultravieglās lidmašīnas, kas no Vācijas caur Poliju lidojušas uz Rīgu. Pēc nosēšanās lidaparātos esošie cilvēki tos atstājuši, tos sagaidījis kāds vietējais un viņi devušies projām.

Rinkevics nezināja teikt, vai operatīvā grupa turpinās darbu uz vietas, jo šobrīd izskatās, ka problēma bijusi tajā, ka trūcis saskaņota lidojumu plāna. Viņš neizslēdza iespēju, ka tiks mēģināts noskaidrot atlidojušās personas.

NATO militārā operācija ir pārtraukta, bet par pilotu turpmāko likteni lems Valsts policijas un Civilās aviācijas aģentūras speciālisti, norādīja Stafeckis.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais