Iesūti ziņu!

Prostatas vēzis nav ceļa gals (3)

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Raksta foto
Foto: Flickr

Mūsu valstī ir daudz smēķētāju, tāpēc viena no visbiežāk sastopamajām vīriešu slimībām Latvijā ir plaušu vēzis. Taču stiprā dzimuma otra populārākā saslimšana ir prostatas vēzis.

Mediķa darbā daudz nācies uzklausīt pacientu stāstus. Viens no tiem ir šāds: «Līdz šim nebiju nopietni slimojis, strādāju kā zirgs, nebija nekādu sūdzību, par veselību nedomāju. Te pēkšņi pienāca ziņa, ka miris skolasbiedrs Valters. Pirms trim mēnešiem abi tikāmies, Valters bija dzīvespriecīgs, stāstīja par mazbērniem, sieviņu un nākotnes plāniem. Vēzis parādījās negaidīti un pieveica viņu dažos mēnešos. Man nebija nekādu sūdzību, bet nolēmu aiziet pie ārsta. Vēzi atklāja arī man... Cik ļoti mainās šā vārda jēga, ja tas attiecināms uz pašu! Kur laimīgās vecumdienas, mazbērnu skološana, mazdārziņš un suns? Viss beidzies... Vai tiešām? Man vēzi atklāja sākuma stadijā, tāpēc iespējama izveseļošanās. Dakteris teica, ka gaidāma nopietna ārstēšana un var būt nepatīkamas blakusparādības. Labi, ka man līdzās ir uzticama un saprotoša sieviņa. Ārstēšos, nepadošos! Tagad saprotu, pie ārsta jādodas laikus, kaut šķiet – viss ir kārtībā.»

Lielāko daļu izārstē

No prostatas vēža mirst trīs procenti vīriešu. Saslimšanu diagnosticē 15% pacientu, tātad lielāko daļu mēs protam izārstēt. Laikus atklāts prostatas vēzis ir laba prognoze ilgai un laimīgai dzīvei.

Lai prostatas vēzi laikus atklātu, vīriešiem no 50 gadu vecuma reizi gadā regulāri jāapmeklē urologs. Dakteris nosūta uz speciālu prostatas vēža analīzi, kur nosaka prostatas specifisko antigēnu (PSA). Izvērtējot šo analīzi un izmeklējot pacientu, neviens neizspruks nepamanīts. Urologs jāapmeklē arī tiem vīriešiem, kam veikta labdabīgas prostatas operācija, jo prostatu neizoperē pilnībā, atlikušajā daļā var veidoties ļaundabīgs audzējs. Laba ziņa tiem kungiem, kas sasnieguši 75 gadu vecumu, – viņu risks nomirt no prostatas vēža ir niecīgs. Ja nav sūdzību, PSA analīze nav jāveic.

Var palīdzēt tomāti un valrieksti

anchor1203
anchor1203 Foto: Flickr

Amerikas Savienotajās Valstīs (ASV) prostatas vēzi atklāj bieži, Āzijā – ļoti reti, bet tie, kas no Āzijas pārceļas uz dzīvi ASV, slimo tikpat daudz kā amerikāņi. Zinātnieki domā, ka vainīgs ASV raksturīgais uzturs – hotdogi, burgeri, pārmērīgs uzņemto kaloriju daudzums un mazkustīgs dzīvesveids.

Nav jābrīnās, ja pēc prostatas vēža konstatācijas dakteris iesaka nesteigties ar ārstēšanu, bet gan rekomendē nogaidīt. Prostatas vēzis ļoti atšķiras no citiem audzējiem. Bieži tas iekapsulējies «mierīgi guļ» prostatā, neizraisot nekādus veselības traucējumus vairākus gadus un pat gadu desmitus. Dakteris uzmanīgi vēro pacientu un ārstēšanu sāk tad, kad vēzis progresē.

Tikai daļa prostatas vēžu ir ļoti agresīvi un jāārstē nekavējoties.

Jāizlemj ģimenē

Lai arī prostatas vēža ārstēšana pēdējā gadu desmitā ir ievērojami uzlabojusies, jāņem vērā dažādas blakusparādības. Prostatu iespējams operēt, turklāt saudzējoši, laparoskopiski. To var starot ar precīzām, modernām iekārtām. Var lietot arī medikamentozu ārstēšanu. Metodes izvēle atkarīga no slimības stadijas, pacienta vecuma, vispārējā veselības stāvokļa un citiem faktoriem. Ārstam jāizskaidro katras metodes priekšrocības un iespējamie riski, bet lēmumu pieņem slimnieks.

Daudz kas ir atkarīgs no pacienta ģimenes attiecībām.

Dažkārt vīrietis par ārstēšanos lemj pats, ir ģimenes, kurās sieva uzspiež savus uzskatus, bieži problēmas tiek risinātas atklātā diskusijā.

Prostatas vēzis nav nāves spriedums un ceļa gals, to var ārstēt.

Komentāri (3)

Tēmas

Redaktors iesaka
Nepalaid garām!
Uz augšu