Japānā sprādziena draudi vēl vienā AES

Situācija zemestrīces skartajā atomelektrostacijā (AES) saglabājas dramatiska, svētdien paziņoja Japānas premjerministrs Naoto Kans. Svētdien pārstājusi darboties AES "Fukušima 1" otrā kodolreaktora dzesēšanas sistēma, amatpersonas brīdina, ka pastāv sprādziena draudi. Tikmēr ārkārtas stāvoklis izsludināts vēl vienā atomelektrostacijā - Onagavas, kuras apkārtnē paaugstināts radiācijas līmenis.

Onagavas atomelektrostacija atrodas netālu no Onagavas un Išinomaki pilsētas Mijagi prefektūrā, ko zemestrīce un cunami skāra vissmagāk. Vienā Onagavas AES rektora turbīnas ēkā piektdien izcēlās ugunsgrēks, taču tas ir nodzēsts. Iepriekš ziņots arī par ūdens ieplūdi vienā no stacijas reaktoriem.

Savukārt "Fukušima 1" atomelektrostacijā sprādzienā sestdien tika daļēji sagrauta ēka, kurā atrodas viens no kodolreaktoriem, taču reaktoru apņemošā metāla struktūra palika neskarta.

Japānas valdības pārstāvis Jukio Edano svētdien pavēstīja, ka degvielas serdeņu kušana notikusi divos atomelektrostacijas reaktoros.

Sprādziena draudi trešā reaktora ēkā

"Mēs rīkojamies ar pieņēmumu, ka pastāv ļoti liela iespēja, ka tas [kodoldegvielas serdeņa kušana] ir noticis stacijas pirmajā reaktorā. Attiecībā uz reaktoru numur trīs mēs rīkojamies ar pieņēmumu, ka tas ir iespējams," sacīja Edano.

"Pastāv sprādziena draudi trešā reaktora ēkā," pavēstīja amatpersona, piebilstot, ka arī šo reaktoru aizsargājošā struktūra izturēs sprādzienu, tāpat kā pirmā reaktora gadījumā.

Kodolreaktora degvielas serdeņa kušana notiek pārkaršanas gadījumā, radot bojājumu kodolreaktora struktūrā un radot potenciālu radiācijas noplūdes risku.

Gaisā izmests radiācijas mākonis

Sestdien pirmajā kodolreaktorā notikušais sprādziens izmeta gaisā radiācijas mākoni, AES tuvumā radiācijas līmenim uz laiku palielinoties 20 reizes. Tomēr neilgu laiku vēlāk AES apkārtnē radiācijas līmenis nokritās, vējam radioaktīvā piesārņojuma mākoni nesot Klusā okeāna virzienā.

Japānas kodoldrošības aģentūra negadījumu novērtējusi ar ceturto pakāpi starptautiskajā septiņu pakāpju skalā.

Evakuēti 200 000 iedzīvotāju

Abu Fukušimas atomelektrostaciju, kurās atrodas pavisam desmit kodolreaktori, apkārtnē 20 kilometru rādiusā evakuēti aptuveni 200 000 cilvēku.

Japānas premjerministrs arī brīdināja, ka pēc AES apturēšanas zemestrīces skartajā zonā Japānai draud plaša apmēra elektroenerģijas piegādes pārrāvumi, aicinot iedzīvotājus taupīt enerģiju. Japānas kodolenerģijas industrija nodrošina aptuveni trešo daļu no valstij vajadzīgās elektroenerģijas.

Uz augšu