/nginx/o/2018/07/16/10213209t1hf990.jpg)
Mūsdienu straujajā dienas ritējumā, kad informācijas apmaiņai iespējami īsā laikā ir liela nozīme, būtisku lomu spēlē kanāli, caur ko tā notiek.
Tehnoloģiskajā akmens laikmetā, kad mobilās industrijas sasniegums bija peidžeris ar nelielu divkrāsainu ekrānu, kurā parādījās vien telefona numurs, kuru nepieciešams sazvanīt, tikai patiesākie vizionāri varēja iztēloties, ka pēc apmēram 20-25 gadiem sakaru industrija būs spērusi tik lielu soli, lai ikvienam būtu iespēja ar jebkuru pasaules nostūri sazināties, laiskojoties pludmalē, meklējot sēnes mežā vai turoties pie stieņa sabiedriskajā transportā.
Mobilos tālruņus cilvēcei amerikāņu kompānijas Motorola inženieri atklāja jau septiņdesmito gadu beigās
un astoņdesmito gadu sākumā (pirmais veikalā iegādājamais mobilais tālrunis bija 1983.gada DynaTAC 8000x), taču īstais šīs nozares uzplaukums, atteikšanās no vadiem un mobilo ierīču uzvaras gājiens sākās tikai deviņdesmitajos gados. Un tas turpinās joprojām.
Pirms 20 gadiem mobilo sakaru lietotāju skaits visā pasaulē bija mērāms dažos miljonos, bet šobrīd to skaits jau ir ap 6 miljardiem, turklāt ir valstis, kurās mobilo sakaru pieslēgumu ir vairāk nekā iedzīvotāju, piemēram, ASV, Krievija, Brazīlija. Protams, daudz ir tādu mobilo sakaru lietotāju, kas savus telefonus izmanto tikai zvanīšanai un zvanu saņemšanai, taču, tā kā aizvien pieejamāki kļūst viedtālruņi ar paplašinātu funkciju klāstu, pieaug arī citu saziņas formu izplatība.
/nginx/o/2018/07/16/10213206t1hc290.jpg)
Šobrīd pārliecinošs viedtālruņu tirgus līderis operētājsistēmu konkurencē ir Android.
Tirgus izpētes kompānijas Canalys statistikas dati* liecina, ka aizvadītā gada pēdējā ceturksnī (oktobrī, novembrī, decembrī) visā pasaulē kopā pārdoti 216,5 miljoni viedtālruņu, bet no tiem 69,2% bijuši viedtālruņi ar šo atvērtā koda operētājsistēmu. Bez tā, ka tā ir izplatītākā, Android operētājsistēmai ir arī virkne citu priekšrocību - ar milzīgo lietotāju skaitu tā piesaista neatkarīgo izstrādātāju uzmanību un gala patērētājam piedāvā ļoti plašu funkcionalitāti.
Tā kā Android ir cieši saistīts ar Google, tas jau bāzes komplektācijā (ja tā var teikt) ir labi aprīkots ar dažādām papildu iespējām, kā uzturēt kontaktus ar privāti un lietišķi pazīstamiem cilvēkiem. Šeit noteikti jāatzīmē no lielo datoru pasaules zināmais Google epasta produkts Gmail. Viedtālrunī un citās mobilajās ierīcēs tā eksistē kā atsevišķa aplikācija - kompaktāka, pārskatāmāka, vieglāk uztverama par datora ekrānā redzamo pārlūku -, taču funkcionalitātes un iespēju ziņā neatpaliek no pilnā Gmail.
Tāpat kā sēžot pie datora, arī no mobilā tālruņa ir iespējams sūtīt un saņemt vēstules
ar līdz pat 25 megabaitu pielikumiem, tās šķirot un kārtot pēc atslēgas vārdiem un svarīguma pakāpes, izmest miskastē, kur tās nevienam netraucē, bet vajadzības gadījumā tomēr ir pieejamas līdzīgi kā sagumzīta papīra lapa atkritumu grozā.
/nginx/o/2018/07/16/10213207t1hb021.jpg)
Tāpat ļoti ērta ir pēc noklusējuma aktīvā funkcija, kas atvieglo darbošanos e-pasta pārlūkā, ir sarakstes grupētājs. Tas no kopējās vēstuļu jūras izvelk un vienā kaudzītē saliek sūtījumus, kas vieno divus adresātus. Šāda sarakste tiek speciāli iezīmēta, ir ērti pieejama vēstuļu koka formā, turklāt nepiedrazo viedtelefona salīdzinoši nelielo ekrānu ar bezgalīgi garu viena autora vēstuļu sarakstu.
Taisnības labad gan jāsaka, ka Gmail aplikācija ir tikai viens Google produkts, kas radīts speciāli mobilajām ierīcēm. Bez tās interneta vietnē play.google.com (ja, protams, aplikācija nav Android viedtālrunī vai planšetdatorā instalēta pēc noklusējuma) var lejupielādēt sociālā tīkla Google+, Google Talk, Google Drive, Translate Google un citas, tostarp arī karšu un navigācijas, aplikācijas. Un, kas vēl - ir ļoti ērti visus kontaktus glabāt savā Google kontā datu mākonī - tā vairs nav pamata satraukties par kontaktu sarakstu gadījumā, ja ar telefonu notiek bēda (tas pazūd, noslīkst, tiek nozagts); aktivizējot savu Google kontu, visa kontaktinformācija nonāk arī jaunajā telefonā.
* http://www.canalys.com/newsroom/android-powered-third-all-mobile-phones-shipped-q4-2012