/nginx/o/2018/07/16/10227280t1h1b29.jpg)
Daudzi latviešu jaunieši dodas mācīties un gūt pieredzi ārzemēs. Viena no izvēlēm ir Dānijas tautskolas. Kas tad tā īsti ir par mācību iestādi?
Tautskola (dāniski højskole) ir neformāla mācību iestāde, kas pulcē visdažādāko vecumu un tautību studentus. Tās galvenie mērķi ir sniegt studentiem iespēju nelielā laika posmā pilnveidot, izzināt un attīstīt sevi. Tautskolās nav kontroldarbu un eksāmenu, jo tiek uzskatīts, ka labākie mācību rezultāti var tikt sasniegti, studentam jūtoties brīvi jauniem atklājumiem, iedvesmai un komunikācijai.
Norvēģijā, Zviedrijā, Somijā un Vācijā ir iespējams atrast līdzīgas skolas, taču to kustība nav tik izplatīta un tās vairāk balstītas uz formālo izglītības sistēmu.
Tautskolu kustība sākās vairāk nekā pirms 100 gadiem, tās pamatlicējs bija dāņu mācītājs Nikolajs Frederiks Severins Gruntvigs, kura mērķis bija izglītot trūcīgo sabiedrības daļu. Protams, sākotnējās idejas ir mainījušās, bet dažas no tām pastāv joprojām. Būtiska nozīme no sākta gala ir tautskolu tradīcijām. Kā vienojošā jāmin dziedāšana – par šīs tradīcijas stiprumu liecina fakts, ka tautskolu dziesmu grāmata ir otra pirktākā grāmata Dānijā.
Kā apgalvo paši dāņi, tautskola ir iespēja sākt jaunu dzīves posmu.
Maja (dāniete, 19): "Februārī nācās saskarties ar smagu depresiju, kuras dēļ aprīlī pametu mācības vidusskolā. Vecāki ieteica doties uz tautskolu, jo paši tādā mācījušies. Es vēlējos saprast, kas esmu, ko vēlos savā dzīvē sasniegt, kā arī pilnveidoties, tāpēc nolēmu, ka tautskola būs piemērota man."
/nginx/o/2018/07/16/10227277t1h4448.jpg)
Tautskolā var satikt jauniešus, kas tikko beiguši mācības vidusskolā, universitāšu studentus, kas ietur pauzi studijās, 25 gadus vecus cilvēkus, kas joprojām nezina, ko vēlas no savas dzīves, cilvēkus pāri 30 ar vēlmi jaunos veidos sevi attīstīt. Ir svarīgi, ka studentiem ir jāiegulda sevi darbā 100% un jāmācās cītīgi.
LATVIEŠI TAUTSKOLĀS UN VIŅU PIEREDZE
Latvieši tautskolas sākuši apmeklēt aptuveni pirms pieciem gadiem. Arvien vairāk jauniešu pēc vidusskolas absolvēšanas nav īsti pārliecināti, ko vēlas studēt, vai vienkārši vēlas pārtraukumu studijās. Tautskola ir lieliska iespēja pārmaiņām, valodu uzlabošanai un jaunai pieredzei.
Krista (latviete, 19): "Nebiju vēl izlēmusi, ko vēlos studēt, bet zināju, ka mācīšos ārzemēs. Tā kā nebiju uzreiz gatava doties prom no Latvijas un sākt nopietnas studijas, nolēmu doties uz tautskolu, kas sniedz lielisku iespēju iejusties internacionālā vidē, sajust, kā ir ilgāku laiku prom no mājām. Mācību stipendija bija papildu mudinājums doties uz Dāniju."
Pateicoties Dānijas valdībai, kas piešķir stipendijas studentiem no 12 jaunajām ES valstīm (tajā skaitā Latvija), internacionālajiem studentiem jāmaksā neliela mācību maksa par studijām tautskolā.
Monika (latviete, 20): "Gadu mācījos Latvijas Kultūras akadēmijā (LKA) starptautisko kultūru sakarus Latvija-Dānija, kur mani iepazīstināja ar tautskolu sistēmu. Biju apsvērusi pēc studijām braukt mācīties uz Dāniju, tāpēc vispirms nolēmu atbraukt uz tautskolu un pārliecināties, kā akadēmijā mācītais atspoguļojas īstenībā, kā arī saprast, vai šī ir tā valsts, kur vēlos atgriezties. Pēc tautskolā pavadītā laika varu teikt, ka to biju iedomājusies mazliet citādāk, bet esmu apmierināta ar savu izvēli."
Motivācijas, protams, Latvijas jauniešiem ir atšķirīgas, taču tās vieno tādi faktori kā internacionāla vide, cita veida mācības un angļu valodas uzlabošana.
/nginx/o/2018/07/16/10227278t1h171c.jpg)
UN KO DOMĀ PASNIEDZĒJI?
Tautskolu jēdziens ir mācīšanās visa mūža garumā. Neatkarīgi no dzimuma, vecuma un rases tautskola ir atvērta visiem, jo zināšanu un lieliskas pieredzes nekad nevar būt par daudz. Ir svarīgi, ka studenti var mācīties no skolotājiem un otrādi, jo arī skolotājiem tā ir lieliska iespēja, strādājot kopā ar citvalstu studentiem, uzzināt vairāk par visu pasauli, kā arī uzlabot angļu valodas zināšanas.
Jespers Søndergaard (Odder Hojskole, dāņu kultūras, fotografēšanas un IT speciālists): "Mūsdienās tautskolu kustība pašiem dāņiem nav tik svarīga kā agrākos laikos, Dānijas jaunieši varētu dzīvot bez tautskolu apmeklēšanas. Tautskolām tagad ir pienākuši grūti laiki, jo ir sarežģīti būt svarīgai daļiņai Dānijas izglītības sistēmā, taču varu teikt, ka tautskolu kustība joprojām ir spēcīga un aktīva.
Tautskolā sāku strādāt pirms 20 gadiem, tajā laikā tās apmeklēja tikai dāņi. Ļoti patīk, ka tagad mūsu skolā tiek aicināti mācīties arī internacionālie studenti. Tas ir apbrīnojami, cik daudz internacionālie studenti dod skolai, bet svarīgākā ir iespēja iepazīt citas kultūras. Varu teikt, ka internacionālie studenti nav tik slinki kā dāņi, ir vairāk atvērti jaunām zināšanām, kā arī pat labāki studenti dažās no klasēm. Tautskolas internacionāliem studentiem var būt lielisks sākums tālākajai dzīvei šeit Dānijā. Ceru, ka turpināsies stipendiju sistēma, lai arvien vairāk citvalstu jauniešu varētu doties uz Dānijas tautskolām.
Vieni no pirmajiem internacionālajiem studentiem mūsu skolā bija latvieši. Nu jau aizrit piektais gads, kad sadarbojamies ar latviešiem, un, cik atceros, katru semestri mūsu skolā ir 2-4 latviešu studenti. Pēc pieredzētā šo piecu gadu laikā varu teikt, ka latviešu jaunieši ir atvērti jaunām zināšanām, cītīgi strādājoši un brīvi no aizspriedumiem. Nav bijis neviens latviešu students, kuram te nepatiktu vai kurš nepatiktu mums. Ir patīkami redzēt, kā viņi cītīgi mācās un neizšķiež daudz laika, ieturot pauzi mācībās."
/nginx/o/2018/07/16/10227279t1hbe13.jpg)
DAUDZKRĀSAINĀ IKDIENA
Katrs students, ierodoties tautskolā, sastāda savu mācību grafiku pēc individuālajām interesēm un vajadzībām. Līdz ar to mācību grafiki var būt ļoti atšķirīgi.
Arī valoda, kādā mācību priekšmeti tiek pasniegti (dāņu un angļu) var būt atšķirīga dažādās tautskolās - tas atkarīgs no citvalstu studentu skaita.
Tipiskā uzturēšanās tautskolā ir četri mēneši. Studenti mācās, guļ, ēd un pavada brīvo laiku kopā, visas darbības notiek uz vietas. Pārsvarā studenti dzīvo mājīgās istabiņās pa divi.
Skolas vadība ir ieinteresēta miksēt citvalstu un dāņu studentus dzīvošanai kopā – tā ir lieliska iespēja satikties divām dažādām kultūrām.
Tā kā tautskola ir viena liela ģimene, tajā ir noteikumi, kas jārespektē. Kā piemērus var minēt rīta sapulču apmeklēšanu, tīrības un kārtības uzturēšanu visā skolā, aktīvu stundu apmeklējumu.
Sporta spēles, pasākumu organizēšana, tematiskās ballītes, eksperimentēšana virtuvē, interesanti izbraucieni ir tikai daļa no trakā un jautrā, ko piedāvā tautskolas. Katra diena ir kā jauns piedzīvojums.
Tautskolās nemēdz būt divu vienādu dienu – rutīna nav iespējama!
Latviešiem nav problēmu iejusties tautskolas dzīvē, jo viņus vada entuziasms, draudzība, vēlme pēc jaunā un nezināmā. Ir patīkami apzināties, ka esi nozīmīgs puzles gabaliņš lielajā tautskolas ģimenē.
Ja ņem pretī, daudz var iegūt. Vajag tikai gribēt un atvērties!
Sīkāk par tautskolām - www.folkhojskoler.dk