​Polija sniedz atbildi Strasbūras tiesai CIP cietuma lietā

Polija trešdien sniegusi Eiropas Cilvēktiesību tiesai (ECT) informāciju par tās veikto izmeklēšanu saistībā ar kāda Gvantanamo cietumnieka apgalvojumiem, ka viņš Polijā ASV Centrālās izlūkošanas pārvaldes (CIP) cietumā ticis spīdzināts.

Varšava ECT lūgusi, lai informācijas detaļas paliktu konfidenciālas, «ņemot vērā, ka to publiskošana kaitētu sākotnējai izmeklēšanai, kas tiek veikta Polijā», teikts Ārlietu ministrijas paziņojumā.

Polijas prokuratūra jau 2008.gadā uzsāka izmeklēšanu saistībā ar apgalvojumiem, ka ar Varšavas atļauju 2002. un 2003.gadā Kejkutu ciematā, valsts ziemeļaustrumos, esot pastāvējis CIP cietums, kurā esot bijuši ieslodzīti aizdomās turamie 2001.gada 11.septembra teroraktu lietā.

Eiropas Padome uzskata, ka ieslodzītie cietumā Polijā bijuši pakļauti «pastiprinātas pratināšanas» metodēm, arī tādiem spīdzināšanas paņēmieniem kā slīcināšanas simulācija. Organizācija arī norādījusi, ka citi slepenie cietumi izveidoti Rumānijā un Lietuvā.

Gvantanamo cietumā ieslodzītais Abd ar Rahims an Naširi vērsies pret Poliju ar sūdzību ECT, un saistībā ar šo lietu Varšava Strasbūras tiesai trešdien sniegusi atbildi, apliecināja Ārlietu ministrija.

Naširi apgalvo, ka viņš ticis spīdzināts CIP cietumā Polijā. 2011.gadā viņa advokāti sūdzējās Strasbūras tiesā, par «Polijas izmeklēšanas lēnumu un neefektivitāti».

Polijas prokuratūra šomēnes apliecināja, ka izmeklēšana tiek pagarināta līdz februārim, tiesa gan, šī soļa iemeslus nepaskaidrojot. Polijas varasiestādes līdz šim vairākkārt noliegušas, ka tās teritorijā būtu darbojušies tā dēvētie CIP «melnie objekti», bet premjerministrs Donalds Tusks solījis kliedēt neskaidrības šajā jautājumā.

Uz augšu