Šodienas redaktors:
Māris Kūrēns
Iesūti ziņu!

Vasarīga varavīksne mutē

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Raksta foto
Foto: www.flickr.com

Melleņu laikā zobiem ir, ko turēt, taču parasti viņi kaut kā pamanās ātri atgūt savu ierasto krāsu, ja vien mutē ir pietiekami daudz siekalu. Koši krāsainās konfektes agresīvāk metas uz mēles kārpiņām, zobi, par laimi, nepaliek ne zaļi, ne koši oranži kā nutrijām. Taču kāda lasītāja satraucas – zināju, ka zemenes krāso rokas, bet ne jau zobus! Pēc ogu ēšanas uz zobiem paliekot melnas svītriņas.

Krāsa atklāj zobakmeni

Zemenes un citas ogas krāso zobus ēšanas laikā, bet šo problēmu iespējams novērst ar zobu tīrīšanas palīdzību, skaidroPaula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcasZobārstniecības un sejas ķirurģijas centra zobu higiēniste Sanita Kiršteine. Ar zobu tīrīšanu domāta pareiza zobu tīrīšana – pietiekami ilgu laiku jeb divas minūtes, ar atbilstošiem kopšanas līdzekļiem, to skaitā zobu diegu. Ja aplikums saglabājas arī pēc zobu iztīrīšanas, jāvēršas pie zobu higiēnista, kas veiks zobu higiēnu un noņems zobakmeni. Ne velti televīzijas reklāmās tieši iekrāsošana kalpo kā uzskatāms paraugs, cik pareizi ir zobu tīrīšanas paradumi.

Zobakmens veidojas, ja uz nepietiekami notīrītās zobu virsmas nogulsnējas siekalās esošie kaļķa joni – vidēji pietiek ar trīs līdz piecām dienām, lai rastos zobakmenim nepieciešamais aplikums.

Kad zobakmens ir izveidojies, to var noņemt tikai speciālists.

Tāpēc svarīgi tīrīt tā, lai maksimāli notīrītu aplikumu – nepareiza tehnika, kā arī nepilnīga zobu birstes saskare ar zobiem ir visbiežākais nepietiekamas zobu notīrīšanas un zobakmens veidošanās iemesls.

Bērniem zobi jāpārtīra

Žilbinoši baltie piena zobiņi smaidu krāšņo tikai līdz skolas gaitu sākumam, taču tas nenozīmē, ka tiem nevajag pievērst uzmanību. Tīrot piena zobus, tiek veidoti paradumi visam mūžam, turklāt pilnvērtīga rezultāta dēļ vecākiem būtu jāpārtīra bērnu zobi līdz 10 gadu vecumam, norāda S. Kiršteine. Netīrīti piena zobi, «pudeļu kariess» ietekmē arī pastāvīgo zobu veidošanos. Rūpīga zobu kopšana un bērna vecumam atbilstošas fluora tablešu devas lietošana palīdzēs saglabāt zobu veselību tiem bērniem, kam ātrāk veidojas kariess un ir vairāk plombētu zobu. Tomēr jārēķinās, ka pamatzobi būs pavisam citā tonī: ne vairs «balti kā piens», kas devis nosaukumu pirmajiem zobiem, bet gan tādi, kādus nu daba un vecāgenofonds piešķīruši.

«Vislielāko ļaunumu zobu krāsai nodara smēķēšana. Smēķējošas grūtnieces nodara lielu kaitējumu savai un mazuļa veselībai, tomēr bērna zobu krāsu šādā veidā ietekmēt nevar,» skaidro speciāliste.

Zināmi atsevišķi antibiotiku lietošanas gadījumi grūtniecēm, kad bērniem pēc tam bijuši koši dzelteni zobi,

tomēr mūsdienās šādi medikamenti vairs netiekot lietoti.

Par balināšanu jāvienojas

ASV Nacionālais veselības institūts, uzskaitot nenormālas zobu krāsas iemeslus, kā pirmo norāda tetraciklīna lietošanu līdz astoņu gadu vecumam. Tikai pēc tam seko «krāsains uzturs» – tēja un kafija. Par nenormālu mājaslapā tiek definēta «jebkura cita krāsa, kas nav balta vai dzeltenīgi balta».

Par balinošiem līdzekļiem būtu jāvienojas ar savu zobārstu vai higiēnistu, kas pārzina mutes kopējo veselības stāvokli. Balinošas pastas ir pieejamas arī jutīgiem zobiem.

Aplikumu iekrāsojošās tabletes pacients var izmantot arī mājās, lai novērtētu higiēnas pasākumu pareizību. Tiek ieteikts šo pārbaudi veikt pie sava zobārsta, kam ir šis iekrāsojošais līdzeklis un tāpēc ir iespēja noteikt vietas, kurām nepieciešama rūpīgāka tīrīšana, un veikt individuālu mutes dobuma kopšanas higiēnu.

Iekrāsošanas procedūras mērķis ir padarīt redzamas nepietiekami tīrītās zobu vietas un koriģēt mūsu zobu tīrīšanas paradumus.

Komentāri
Redaktors iesaka
Nepalaid garām!
Uz augšu