Šodienas redaktors:
Māris Kūrēns
Iesūti ziņu!

Sēdētāj, celies un staigā! (4)

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Raksta foto
Foto: www.flickr.com

Ikdienas paradums kustēties ir jāveido apzināti. Savu artavu tajā var sniegt darba devēji, bet pensionāriem un citiem mājās «sēdētājiem» jādomā pašiem.

Mudina kustēties

Ja laiku, ko pavadām sēdus, saīsina par trim stundām, prognozējamais dzīves ilgums pieaug par diviem gadiem, interneta žurnāls «BMJ Open» informē par britu zinātnieku atklājumiem. No televizoru ekrāniem līdzcilvēkus viņi cenšas atraut ar salīdzinājumu – ja TV skatīšanās laiku, ko parasti pavada sēdus, samazināsit līdz divām stundām dienā, iegūsit papildu 1,4 gadus dzīves.

Iedzīvotāju drošības un veselības institūta (Institution of Occupational Safety and Health, IOSH) pārstāve Džeina Vaita atgādina, ka ne jau tikai sēdēšana vainīga – slikta ir jebkura poza, ja tā ir nemainīga ilgu laiku. Viņa norāda, ka galvenais ir iedrošināt cilvēkus vairāk kustēties un – ja nepieciešams – pakārtot tam arī vidi. Institūts saviem darbiniekiem organizē jogas pauzes, bet citas iestādes, sekojot pamudinājumiem vairāk kustēties, esot vēl radošākas – biroja darbinieki, atbildot uz telefona zvaniem, pieceļas, organizācijas iekšējie epasti ir pasludināti par nevēlamiem, lai mudinātu cilvēkus izkustēties un aprunāties personīgi.

Vēl kāds uzņēmums novērojis, ka sapulces kļuvušas produktīvākas un īsākas, kopš no tikšanās telpas izvākti galdi un krēsli un apspriedes notiek stāvus. Savukārt Britu sirds fonds aicina uzņēmumus, kuri raizējas, vai viņu darbiniekiem ir pietiekami daudz kustību, izmantot soļu skaitītājus. Printeri var nolikt zināmā attālumā no darba galda, tāpat arī dzeramā ūdens krājumus, lai cilvēks soļotu pēc ūdens un vēlāk attiecīgi līdz tualetei.

Neaizmirsti padzerties!

Šķidruma uzņemšana tiešā mērā ietekmē cilvēka veselību, noskaņojumu, spēju koncentrēties un prāta funkcijas. Pat smags darbs nevar būt attaisnojums atstāt novārtā cilvēka organisma pamatvajadzības – tieši pretēji, uzsver Eiropas Hidratācijas institūta speciālisti. Tā kā darbā tiek pavadīta liela daļa laika, būtu nepieciešams aptuveni 60 procentus no nepieciešamā šķidruma uzņemt tieši darbavietā. Svarīgi ir uzņemt šķidrumu pirms slāpju sajūtas rašanās.

Atrodoties darbā, būtu ieteicams vienmēr tuvumā turēt glāzi dzēriena.

Ja iespējams, istabas temperatūrā – šādas temperatūras dzērienus cilvēki dzer vairāk.

«Ja vasaras laikā kāds pamanās notiesāt kilogramu gurķu un milzīgu arbūzu, tad tajā dienā, iespējams, var nedzert vispār, jo abi iepriekšminētie produkti satur ap 90 procentiem ūdens un pilnībā nodrošinās organisma vajadzības. Bet parasti jau tā nenotiek,» spriež dietologs Andis Brēmanis. Ja nav ļoti karsts laiks un izteikta svīšana fiziskas slodzes rezultātā, tad diennakts šķidruma zudumi ir apmēram līdz 2,5 litriem, ko vajadzētu atgūt. Karstā laikā un slodzes apstākļos svīšana nodrošina ķermeņa dzesēšanu un šķidruma zudumi var sasniegt pat četrus, piecus un vairāk litru.

Ķermeņa apgādei ar nepieciešamo šķidrumu kalpo gan tēja un sulas, gan piens, ķīselis, zupa utt. Taču ūdens ir populārākais arī tamdēļ, ka nekrāso zobus kā kafija, neuzkrauj liekas kalorijas vai ķīmiskas vielas kā limonādes un citi padzērieni.

Deg arī kalorijas

Ārste Sāra Džarvisa, kas vada britu raidsabiedrības BBC dzīvesstila raidījumu «One Show», atgādina bieži skandēto padomu, ko tik grūti ievērot – kad vien vari, lifta vietā izmanto kāpnes! Vēl vairāk – nekraujiet pagaidām nevajadzīgās lietas patrepē, bet nesiet augšā uz bēniņiem! Kad tās vajadzēs, būs iemesls tām kāpt pakaļ.

«Ja cilvēki dienas gaitā šādos sīkumos sadedzina papildu 100 kalorijas, mēnesī tas nozīmē sadedzināt mārciņu liekā svara, bet tas jau vairs nav tālu no stona gadā,» S. Džarvisa palīdz saskatīt taustāmāku rezultātu (britu mārciņa – 0,435 g, stons – 6,35 kg).

Turklāt vieglāk ir lieko svaru nepieļaut nekā pēc tam cīnīties ne tikai ar tā samazināšanu, bet vēl arī ar citām tā radītām problēmām.[c/]

IOSH skaitītājiem gatavs piedāvāt arī citus uzmundrinošus ciparus – 10 minūtēs, stāvot pie kopētāja un kopējot, sadeg 28 kilokalorijas (kcal). Stāvot un runājoties, pusstundas laikā sadeg 78 kilokalorijas.

Ja pēc čaklas darba dienas mājupceļā sadomāsit lietot alkoholu, atcerieties, ka 100 grami vermuta apveltīs ar 253 kilokalorijām! Lai tās nodedzinātu, mājup no bāra būs jādodas lēnā riksī – ar nosacījumu, ka dzīvojat no bāra vismaz pusstundas skrējiena attālumā.

Padomi

◆ Ja darba diena paiet diezgan nekustīgā pozā pie datora, var uzlikt atgādinājumu mobilajā tālrunī gan acu atpūtas pauzei, gan nepieciešamībai izstaipīties.

◆ Nemeklējiet vietu auto novietošanai tuvāk lielveikala durvīm un nepārdzīvojiet, ja ļaujat sev pastaigāt mazliet vairāk!

◆ Nebaidieties nogurt, bet vairāk piedomājiet pie iespējas pilnvērtīgi atpūsties!

Komentāri (4)
Redaktors iesaka
Nepalaid garām!
Uz augšu