Konsultē Gvido Zinkevičs, pirtnieks, masieris, dziednieks, biedrības "Latvijas pirts" dibinātājs.
Lietas, kas jāievēro pirtī: gaiss, karstums un mitrums
Atmosfēras stāvokli kopumā raksturo gan temperatūra, gan relatīvais mitrums. Mitrums ir mainīgs, no 0 līdz pat 100%, bet gaisa temperatūra mainās no 30 līdz 150 °C.
“Būtiskākā ir pirts atmosfēra, kur jābūt pietiekami daudz skābeklim, līdz ar to ļoti būtiska ir ventilācijas sistēma. Ne velti pirtīs liek arī logus, ar kuru palīdzību telpu var ātri izvēdināt pēc vajadzības,” stāsta pirtnieks Gvido Zinkevičs.
Ja pirtī ir metāla krāsniņa, kas žigli vien sadedzina skābekli, gaisa aprite ir būtisks faktors. Kā stāsta Gvido, nozīmīgi ir arī pirts akmeņi, kas jāizvēlas rūpīgi. Pirtnieks pēc savas pieredzes iesaka žadeīta akmeņus, kas dodot mīkstu garu.
“Žadeītu iegūst Armēnijā, un tas ir ļoti piemērots saunās un pirtīs jau tāpēc vien, ka tam ir itin liela siltumietilpība, īpaši labi uzsūc un izstaro siltumu, izturīgs pret pēkšņām vides pārmaiņām, kuras notiek, strauji mainoties temperatūrai. Tāpat žadeīts neizdala nekādas indīgas gāzes,” uzsver Gvido. Žadeīts, salīdzinot ar parastiem akmeņiem, uzsūc ūdeni divas reizes, bet bieži arī ievērojami mazāk. Tas nozīmē, ka, pārliets ar ūdeni, tas savu temperatūru maina pamazām, nevis ar visu jaudu uzreiz.