Šodienas redaktors:
Māris Kūrēns
Iesūti ziņu!

Ja grib teikt seksam «jā», bet bērniem – «nē» (33)

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Raksta foto
Foto: flickr/By majovilamas

Ja pāris vēlas seksuālas attiecības, bet bērnus ne, jālieto ne tikai efektīvas, bet arī veselībai draudzīgas izsargāšanās metodes. Diemžēl par normālu kontracepcijas metodi daļai sieviešu joprojām tiek uzskatīts aborts vai «avārijas tablete», neslēpj ginekoloģe Evita Lapšāne.

Nedroši, tātad – bezatbildīgi

Būtu tikai apsveicami, ja ar ginekologu konsultētos jau pirms dzimumattiecību uzsākšanas, bet tas noteikti jādara, izvēloties piemērotāko kontracepcijas līdzekli, ieteic daktere. Parasti sievietes izvēli un

attieksmi pret kontracepciju ietekmē zināšanu vai nezināšanas, māņticības līmenis.

Joprojām ir sievietes, kas cenšas skalot maksti pēc dzimumakta, nepadomājot, ka spermatozoīds tiek līdz olšūnai ātrāk par jebkuru sprinteri ceļā uz vannas istabu. Dažas no izsargāšanās metodēm speciālisti par tādām nemaz neuzskatot, piemēram, pārtraukto dzimumaktu vai kalendāro metodi. Savukārt par pārējām metodēm informācija nereti ir balstīta uz baumām, pieņēmumiem. Jāņem vērā, ka ekonomiskās krīzes apstākļos daudz būtiskāk tiek uztverta kontracepcijas līdzekļa cena.

«Izpratnes par ietekmi uz organismu vienkārši nav, un pats absurdākais ir tas, ka nav arī intereses par tām uzzināt,» secina E. Lapšāne. Piemēram, viena «avārijas deva» organismam sniedz tādu hormonu devu, ko sieviete uzņemtu divu nedēļu laikā, lietojot ikdienas kontracepciju. Tālab jāatceras, ka tā ir lietojama tiešām tikai ārkārtas situācijā. Turklāt avārijas kontracepcija nevar pārtraukt grūtniecību, kas jau «ieligzdojusies» – piestiprinājusies dzemdes sienai, tāpēc tableti svarīgi dzert atbilstoši instrukcijai. Labs padomdevējs varētu būt farmaceits aptiekā, taču nereti avārijas kontracepciju pērk steigā, kautrējoties.

Cits jautājums – kādas ir jauniešu spējas prognozēt un novērst «ārkārtas situācijas». Vēsturiski «avārijas kontracepcija»

bija paredzēta tikai izvarošanas upuriem,

pēc tam tika izrakstīta strikti uz receptēm, bet 90. gadu beigās jau kļuva brīvi pieejama.

Ja avārija ir plīsis prezervatīvs un tā notiek pāris reižu nedēļā, jāpadomā, vai prezervatīvi atbilstoši tiek uzglabāti, varbūt nepieciešams pilnveidot tā uzvilkšanas tehniku vai jāizvēlas cita ražotāja produkcija.

Sterilizācija kā metode

«Vīriešu vazektomija pēdējos gados arī Latvijā tiek izmantota arvien plašāk, jo metode ir droša un vienkārši veicama, turklāt tā neietekmē vīrieša seksualitāti, libido vai erektilo funkciju un ir atgriezeniska. Savukārt sievietes neizvēlas sterilizāciju tieši tās neatgriezeniskuma dēļ,» raksturo ginekoloģe. Veicot sterilizāciju, olvadus parasti piededzina vai uzliek tiem skavas. Mēnešreizes notiek, taču olšūna līdz dzemdei netiek.

Lai veiktu vazektomiju, otras pusītes piekrišana nav nepieciešama, taču apspriesties vajadzētu. «Vīriešus, kas apspriedušies ar partneri, retāk māc nožēla,» zina teikt ārste. Vēlme rekonstruēt sēklvadu caurlaidību esot jauniem cilvēkiem, kuriem ir maz pēcnācēju. «Dzīvē visu nav iespējams paredzēt: atkārtota laulība vai partneres maiņa, pēcnācēju nāve, finansiālā stāvokļa uzlabošanās ir biežākie faktori, kādēļ vīrietis vēlas, lai sēklas vadi viņam atkal tiktu sašūti.»

Vajag veselības mācību

E. Lapšāne uzskata, ka par kontracepciju ar jauniešiem jārunā vēl un vēl, arī pieaugušajiem informācijas nekad nevar būt par daudz. «Ļoti nožēlojami, ka skolās vairs nav veselības mācības. Domāju, ka tas ir ļoti nepieciešams mācību priekšmets,» spriež ginekoloģe. Taču tā mācīšanā būtu jāpiesaista mediķi. «Ir pietiekami daudz jautājumu un elementāras lietas, uz kurām skolotāji diemžēl nav kompetenti atbildēt. No pieredzes droši varu teikt – pedagogiem bieži vien pašiem izpratne par daudzām medicīniskām lietām līdzinās nullei.»

Runājot par zemo izglītības līmeni, ārste ar nožēlu secina, ka joprojām ir problēmas ar higiēnu, to neievēro un nezina pat it kā elementāras lietas. «Sarūgtina, ja meitenei ir lakoti nagi, pīrsingi visās iespējamās vietās,

bet nav skaidrs, ka kājas un dzimumorgāni ir arī jānomazgā.»

JĀŅEM VĒRĀ

● Var palikt stāvoklī pirmā dzimumakta laikā.

● Var palikt stāvoklī pirms pirmajām menstruācijām. Ovulācija bieži notiek jau pirms tām.

● Var palikt stāvoklī drīz pēc dzemdībām, kā arī pirmajā mēnesī pēc aborta. Barošana ar krūti nav kontracepcijas metode!

● Ja lietotas pretapaugļošanās tabletes, bet dažas dienas ir bijusi caureja un vemšana, iespējams palikt stāvoklī. Līdz mēneša beigām kopā ar hormonālajām tabletēm jālieto vēl arī kāds cits pretapaugļošanās līdzeklis.

● Tikai tad, kad saistībā ar pārejas vecumu menstruāciju nav bijis vienu gadu, sieviete var būt droša, ka vairs nevar palikt stāvoklī. Ja menstruāciju nav bijis īsāku posmu, tās var atsākties. Tomēr statistika liecina, ka sievietes, kuras vecākas par 50 gadiem, ļoti reti paliek stāvoklī.

● Hormonālās tabletes, kuras lieto pārejas vecumā, nav pretapaugļošanās līdzeklis. Šādai funkcijai hormonu līmenis tajās ir ievērojami par zemu.

MĪTI PAR GRŪTNIECĪBU

◆ No viduslaikiem – ja sieviete seksa laikā neizjūt baudu, tad grūtniecība nevar iestāties.

◆ Mūsdienās – lai izvairītos no grūtniecības, maksti pēc dzimumakta vajag skalot ar kokakolu.

Komentāri (33)
Redaktors iesaka
Nepalaid garām!
Uz augšu