Tāpat cilvēki uzskata, ka ar jaunu darba vietu radīšanu pirmkārt jānodarbojas valstij, nevis privātajiem uzņēmējiem. Valdošs ir arī uzskats, ka pilnīgi visiem lielajiem uzņēmumiem, kā arī komercbankām būtu jāatrodas kopīpašumā.
«Cilvēki joprojām grib tā, lai tur, tā teikt, tiem privātajiem, sliktajiem, biezajiem, tā teikt, oligarhiem nepieder kaut kādi uzņēmumi, bet labāk lai tie pieder valstij, lai, tā teikt, neviens tur nelien tā pārāk uz augšu,» skaidroja Ījabs.
Politiķi gājuši vieglāko ceļu
Lai iedzīvotājiem «pārdotu» tādas idejas kā indivīda brīvības un kapitālisms, politiķi šajos gados gājuši vieglāko ceļu, nepārtraukti atsaucoties uz stratēģisko partneru prasībām Briselē un Vašingtonā, tā «Top10» uzsvēruši eksperti. Nav skaidrots, kāpēc šīs idejas ir labas pēc būtības, tāpēc cilvēki uzskata, ka viņiem tās uzspiestas no ārpuses.
Ījabs turpina: «Ja mēs neiestāsimies Eiropas Savienībā vai neiestāsimies eirozonā – un tur no mums tirgu prasa nepārprotami -, tad mēs nonāksim, nu jūs paši zināt kur! Tad mēs nonāksim atkal Krievijas ietekmes sfērā ar visām no tā izrietošajām sekām un tā tālāk. Un tādēļ, dārgā tauta, pacieties bišķiņ ar savām saimnieciskajām vajadzībām un pretenzijām, ja, jo mums ir pirmkārt jānokārto šie te valsts drošības jautājumi.»
Iedzīvotāji nesaskata sakarības
Tikmēr prasība pēc iespējami lielākām sociālajām garantijām un sabiedriskā sektora pakalpojumiem nonāk klajā pretrunā ar vēlmi pēc zemākiem nodokļiem un milzīgo ēnu ekonomikas apjomu. «Savulaik Alvis Hermanis, manuprāt, teica diezgan veiksmīgi, proti, cilvēki nesaskata to saikni tā kā starp mīlēšanos un dzemdībām.
Cilvēki nesaskata saikni starp nodokļu maksāšanu un to publiskā sektora pakalpojumu sniegšanu,»
Aptauja apliecina, ka Latvijas iedzīvotāji dod priekšroku tradicionālām vērtībām un stingrai likuma varai. Piemēram, lielākā daļa iedzīvotāju uzskata, ka skolās bērniem jāmācās kārtība un disciplīna, nevis radošums un brīvība. Tāpat 55% piekrīt, ka likums un kārtība ir svarīgāki par indivīda tiesībām publiski izteikties televīzijā, radio vai rīkot gājienus un demonstrācijas. Tam nepiekrīt tikai 14%.
«Un tas bija tas, kas bija iebūvēts Padomju Savienībā, ka nu vajag mazliet cenzūras, ka
nevajag katram dīvainim runāt to, ko viņš gribētu runāt,
ka tomēr vajag tā kā mazliet rēķināties ar sabiedrības, vairākuma viedokli. Nu labi, varbūt tajā laikā ne vairākuma viedokli, bet ar šīm te valdošajām morāles normām, ka nevajag te kādas ātras, briesmīgi straujas pārmaiņas, ka viss notiek lēnām, pamazām pēc plāna mēs ejam uz to komunismu,» sacīja Kaktiņš.
Partiju programmu «putra» parādās arī pētījumā
Pie tam visu partiju vēlētāju ideoloģiskaie uzskati ir ļoti līdzīgi. Līdz ar to ideoloģisks mikslis ir sastopams arī politisko partiju piedāvājumā. «Cilvēkiem jau nav īstu paraugu, no kuriem mācīties, kas ir labējs vai kreiss, vai kas ir liberāls vai konservatīvs, jo tas, ko cilvēki redz politiķu izteikumos un