/nginx/o/2018/07/17/10395032t1hc75b.jpg)
Dzimumorgānu kārpiņas jeb smailās kondilomas izraisa cilvēka papilomas vīruss (CPV). Eksistē vairāk nekā 80 tipu CPV, un tikai daži no tiem izraisa dzimumorgānu kārpiņas. Pārējie vīrusa tipi ir atbildīgi par kārpām uz rokām, kājām u.c. ķermeņa vietām.
CPV var izraisīt ārējo dzimumorgānu ādas un dzemdes kakla vēzi. Lai agrīnā stadijā konstatētu izmaiņas dzemdes kaklā, visām sievietēm vienu reizi gadā no dzimumdzīves sākuma obligāti jāizdara dzemdes kakla izmeklēšana.
Kārpiņas izskatās kā bārkstaini izaugumi vai arī kā pacelts grumbuļains veidojums. Tās lokalizējas uz dzimumorgāniem un ap anālo atveri. Šajā apvidū ir nepatīkama nieze un dedzinoša sajūta.
Vīruss var parādīties vairākus mēnešus līdz pat gadus pēc kontakta ar inficētu slimnieku.
Ar vīrusu parasti inficējas seksuālā ceļā, kā arī dzemdību laikā no inficētas mātes. Dzimumorgānu kārpiņas bieži vien sagādā problēmas grūtniecēm. Pacientiem ar novājinātu imunitāti, AIDS slimniekiem, pacientiem ar orgānu transplantāciju, kā arī lietojot imūnsupresīvus medikamentus. Tikai nelielam skaitam cilvēku, kuri ir inficēti ar CPV vīrusu, attīstās smailās kondilomas.
Parasti diagnozi nosaka ārsts pēc klīniskās ainas. Neskaidrības gadījumā veic ādas biopsiju.
Kārpiņu ārstēšana nav vienkārša, un vienmēr pastāv iespēja, ka tās atjaunosies pēc terapijas. Pareizāko un labāko ārstēšanas veidu iesaka ārsts, vadoties pēc kārpiņu lokalizācijas, to skaita, izplatības un citiem faktoriem.
Terapijas veidi kārpiņu noņemšanai
Ķirurģiskā ceļā, ar krioterapiju (šķidro slāpekli), elektrokoagulāciju vai lāzeru; Lietojot medicīniskus preparātus.
Veiksmīga terapija nenozīmē, ka arī CPV vīruss ir iznīcināts, taču samazinās iespēja ar to inficēt seksa partneri.