No amata atkāpjas kultūras ministre Demakova

Dalīties Dalīties E-pasts Drukāt Iesūtiet ziņu Komentāri

Šodien Ministru prezidentam Ivaram Godmanim (LPP/LC) tiek nogādāts kultūras ministres Helēnas Demakovas (TP) iesniegums par atkāpšanos no ministres amata, informēja Kultūras ministrijas (KM) sabiedrisko attiecību speciāliste Dace Vizule.

Demisijas rakstā Demakova norāda, ka atkāpjas no amata, sākot ar šā gada 12.janvāri.

Godmanis vispirms vēlas redzēt oficiālo dokumentu par ministres demisiju un tās pamatojumu un tikai tad viņš sniegs savu atbildi, aģentūru LETA informēja premjera preses sekretārs Edgars Vaikulis.

Demakova uzskata, ka "šajos apstākļos, kad publiski izskan liberālajā ideoloģijā sakņotas, bezatbildīgi plašas kultūras institūciju, piemēram, desmitiem muzeju apvienošanas un pārprastas optimizācijas idejas, viņa nevar turpināt uzņemties atbildību par Kultūras ministrijas darbu, jo veselības stāvoklis liedz pilnvērtīgi piedalīties publiskajās debatēs un politiskajā procesā". Kultūras nozarei patlaban ir nepieciešama aktīva vadība, kas plaši piedalītos politiskajās diskusijās publiskajā telpā.

Tādēļ Demakova aicina Tautas partijas valdi iespējami īsā laikā izvirzīt jaunu kultūras ministra kandidātu. "Tam ir jābūt cilvēkam ar nacionālu un politiski konservatīvu stāju, taču ar lielu autoritāti kultūras cilvēku vidē un pierādītām nopietna, moderna kultūras menedžera spējām. Tam ir jābūt politiķim, kurš turpinās veidot kultūrpolitiku saskaņā ar nacionālas valsts ideju." Par šādu cilvēku Demakova uzskata aktieri, Žagarkalna slēpošanas trases īpašnieku, Cēsu Mākslas festivāla dibinātāju un vadītāju, Cēsu pilsētas domnieku un jau vairākus mēnešus Demakovas padomnieku Juri Žagaru.

Juris Žagars bija viens no aktīvākajiem protesta mītiņa organizētājiem 2007.gada 3.novembrī Doma laukumā, kad tika pieprasīta Saeimas atlaišana un premjera Aigara Kalvīša (TP) demisija.

Kultūras ministre Demakova par savu galveno panākumu uzskata to, ka kultūras joma Latvijā piecu gadu laikā no "bārenītes" un "lūdzējas" ir padarīta par nozari, kurai tiek atvēlēta Eiropas nacionālai valstij atbilstīga valsts finansējuma daļa. Kultūras nozarei ir skaidrs kultūrpolitisks redzējums, lieli attīstības projekti un potenciāls.

Demakova nešaubās, ka arī lielie kultūras infrastruktūras projekti varēs tikt īstenoti, pievienojot valsts aģentūru "Jaunie trīs brāļi" valsts kapitālsabiedrībai "Valsts nekustamie īpašumi".

"Kopumā ir skaidrs, ka kultūras nozares uzkrātā kapacitāte ir pietiekama, lai ar iespējami mazu risku pārdzīvotu pašreizējo budžeta krīzi," savā paziņojumā raksta Demakova.

Vienlaikus Demakova aicina visu sabiedrību un it īpaši Tautas partiju neļaut aiz krīzes plīvura iznīcināt nacionālas valsts kultūras pamatus - valsts sākotnē iedibinātās, tradīcijām bagātās kultūras institūcijas.

Iepriekšminēto personisko apsvērumu dēļ Demakova arī neatjaunos Saeimas deputātes mandātu un nekandidēs ne pašvaldību, ne Eiropas Parlamenta vēlēšanās.

Partijas "Jaunais laiks" (JL) valde uzdevusi JL Saeimas frakcijai pieprasīt kultūras ministres Helēnas Demakovas (TP) demisiju. Demisijas pieprasījums pamatots ar to, ka kultūras ministre vispārējas ekonomiskās krīzes situācijā atļāvusi slēgt izšķērdīgu līgumu par koncertzāles būvprojekta izstrādi.

JL valde uzskata, ka kultūras ministre ir rīkojusies nepiedodami, ļaujot pagājušā gada pēdējā darba dienā, 30.decembrī, aģentūrai "Jaunie trīs brāļi" slēgt līgumu ar arhitekta Anda Sīļa vadīto biroju "AB.SZK" par Rīgas akustiskās koncertzāles būvprojekta izstrādi, kas valstij izmaksātu vairāk nekā sešus miljonus latu.

"Vispārējas ekonomiskās krīzes apstākļos, kad no darba tiek atbrīvoti tūkstošiem cilvēku un valsts ir spiesta taupīt pat uz sociāli neaizsargāto cilvēku rēķina, kultūras ministres rīcība robežojas ar noziedzīgu izšķērdību," uzskata JL.

Uz augšu