Šodienas redaktors:
Jānis Tereško
Iesūti ziņu!

Klepus: mocība un aizsargreakcija

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Laikam gan visa cilvēce ir vienisprātis par to, ka klepus ir mokošs pašam un kaitinošs apkārtējiem, tāpēc gribas no tā pēc iespējas ātrāk tikt vaļā.

To spilgti apliecina milzīgais pretklepus līdzekļu klāsts aptiekās. Taču dabai, radot klepu, ir bijis savs nodoms, kuru der izprast, lai izvēlētos pareizās zāles un sekmīgi izārstētos. Par šiem jautājumiem Mājai pastāstīja medicīnas doktors Tadeušs Tālers.

Dabiska parādība

Klepus var būt kādas slimības simptoms, taču ir situācijas, kad klepojam visi, teiksim, ieejot piedūmotā telpā, iekļūstot putekļu mākonī vai nejauši ieelpojot matu laku. Tā ir pilnīgi dabiska, normāla un stabila aizsargreakcija, jo klepojot organisms cenšas izvadīt no elpceļiem visu kaitīgo, traucējošo. Arī šķaudīšana būtībā ir klepus paveids, kas tīra deguna dobumu. Tāpēc klepus ne vienmēr signalizē par to, ka esam saslimuši. Tas vienkārši liecina, ka organisms darbojas pareizi un adekvāti situācijai.

Augšējo elpceļu kairinājums

Klepum ir ļoti daudz paveidu, bet visbiežāk tas ir augšējo elpceļu kairinājuma simptoms. Kairinājumu rada iekaisums, tāpat cēlonis var būt alerģiska reakcija, kam galarezultāts arī ir iekaisums. Te darbojas tas pats aizsargreakcijas princips – organisms mēģina izvadīt agresoru. Diemžēl iekaisums bieži pāriet hroniskā formā. "Pērn un arī šogad nākas sastapt sevišķi daudz pacientu, kuri sūdzas par ilgstošu, nevaldāmu klepu," stāsta T. Tālers, "un tas saistāms ar iekaisuma procesa hronizāciju, kad agresīvais faktors jau sen pazudis no elpceļiem, bet kairinājums un iekaisums ir saglabājies. Te ārstam nākas pamatīgi nopūlēties."

Lai nu kā, arī slimības gadījumā klepum ir pozitīva loma, jo tas nodrošina ne tikai augšējo elpceļu, bet arī plaušu, bronhu koka attīrīšanos. Var jau saprast, ka cilvēks, kuru kāsēšana pagalam nomocījusi, gatavs ķerties pie jebkādiem līdzekļiem, lai klepus nekavējoties pazustu, tāpēc lieto medikamentus, kas bloķē klepus reakciju. Tā var darīt, kad klepus naktīs neļauj gulēt vai arī cilvēkam noteikti jāiet uz kādu atbildīgu pasākumu, bet nedrīkst pārspīlēt. Reizēm mazu bērnu vecāki satraucas par katru atvasītes ieklepošanos un cītīgi dod mazajam šādas zāles. Tomēr ir arī jāklepo, lai nodrošinātu kaitīgo aģentu izvadīšanu un arī krēpu izvadīšanu (tajās ir vīrusu un mikrobu paliekas), un klepošanai ir arī zināma nozīme deguna blakusdobumu un plaušu epitēlija attīstībā. Tāpēc jācenšas klepu mīkstināt un padarīt pēc iespējas mazāk mokošu, neaizmirstot, ka attīrīšanās ir vajadzīga.

Sauss un mīksts klepus

Visbiežāk abi šie klepus veidi seko viens otram. Slimības sākumā ir elpceļu gļotādas kairinājums un sauss klepus. Pēc tam – vai nu ārstēšanas, vai organisma imūnās sistēmas darbības rezultātā sāk parādīties krēpas – gļotaini izdalījumi elpceļos, un klepus kļūst mīksts, atlecošs, kā mēs sakām ikdienā, vai produktīvs, kā to apzīmē ārsti. Tas ir solis izveseļošanās virzienā, izņemot atsevišķus specifiskus nopietnu slimību gadījumus. Ja cilvēkam ir ieildzis sauss klepus, tas nozīmē, ka organisma aizsargreakcijās ir kaut kādi defekti, kas traucē veidoties izdalījumiem bronhu kokā vai augšējos elpceļos.

Ilgstošs sauss klepus raksturīgs arī rīkles vai balsenes kairinājumam. Rīkle līdz ar deguna dobumu un mutes dobumu ir vieta, kura sastopas ar visu, kas tiek ieelpots, ieēsts, iedzerts – tie ir organisma vārti uz apkārtējo vidi. Zem balss saitēm atrodas zona, kam nav iespējams piekļūt ne ar inhalācijām, ne skalošanu, ne dažādiem citiem līdzekļiem. Tur klepus radītā mehāniskā kairinājuma dēļ var veidoties gļotādas defekts, kaut kas līdzīgs nobrāzumam, kas nepārtraukti rada kairinājumu. Sevišķi raksturīgi tas ir bērniem. Šajā gadījumā ir nevis jādod pretklepus līdzekļi, bet jārūpējas par gļotādas sadziedēšanu, tāpēc ārsts nozīmē preparātus, kas stimulē gļotādu reģenerāciju.

Nemeklējiet antibiotikas

Lai gan antibakteriālo preparātu iegādei vajadzīga ārsta recepte, ne mazums cilvēku izmanās tos kaut kur sadabūt un lietot pēc saviem ieskatiem. Par šādas rīcības kaitīgajām sekām daudz runāts un rakstīts, bet diemžēl tā joprojām notiek. Ja nav mikrobioloģiski pierādīts, ka tā ir bakteriāla infekcija, antibiotikas lietot ir liela kļūda. Visbiežāk slimības, kuru dēļ mēs klepojam, izraisa vīrusi, bet uz tiem antibiotikas neiedarbojas. Kompetenti par antibiotiku lietošanu var spriest tikai ārsts.

Ja problēma nav elpceļos

Pēdējos desmit gados par diezgan aktuālu veselības problēmu kļuvusi atviļņa slimība. Kuņģa skābe, nonākot barības vadā, kairina arī elpceļu gļotādu. Tā kā kuņģa sula ir ļoti intensīva skābe, tā izraisa spēcīgu kairinājumu. Te nederēs pretklepus līdzekļi.

Kardiālais klepus raksturīgs atsevišķiem sirds slimniekiem. Pēdējā laikā izplatīts nedaudz mazāk, bet agrāk to izraisīja daži nitrātu preparāti. Anatomiski bronhu koks, barības vads un sirds atrodas ļoti tuvu, un tos saista savstarpējas nervu saites, kādas organismā pastāv it visur.

Kad jāiesaistās ārstam

Bieži vien klepus ātri pāriet, jo organisms ar to veiksmīgi tiek galā saviem spēkiem – imūnā sistēma daudz ko dara mūsu labā, pat ja paši to neapzināmies. Ja klepus turpinās ilgāk nekā 72 stundas, tomēr jādodas pie ārsta. Jāatgādina arī, ka cilvēks, kuram ir iesnas un klepus, rada draudus arī visu apkārtējo veselībai, jo vairākums infekciju izplatās gaisa pilienu veidā.

DERĪGI PADOMI

Izvēloties bezrecepšu medikamentus

• Bezrecepšu medikamentu reklāmās bieži izteikta frāze: rūpīgi izlasiet lietošanas instrukciju. Patiešām – izlasiet! Lietpratīgi uzrakstītā zāļu anotācijā pasacīts tas, kas jums patiešām jāzina.

• Jāatceras, ka visos gadījumos neder vieni un tie paši pretklepus līdzekļi, jo katra situācija prasa atšķirīgu risinājumu, un ne vienmēr cilvēki uz savu roku atrod pareizo medikamentu. Ja neesat bijuši pie ārsta, konsultējieties par savu izvēli vismaz ar aptiekāru.

• Ir liela bezrecepšu preparātu grupa, kas šķidrina krēpas, palīdz tām atdalīties no bronhu sieniņām un veicina skropstiņepitēlija kustību, sekmējot izvadīšanu no organisma. Otra pretklepus medikamentu grupa paplašina bronhus, atvieglojot elpošanu, trešā bloķē klepus refleksu, iedarbojoties uz klepus centru galvas smadzenēs.

• Ja dodat priekšroku augu tējām, bet jums pašiem nav pietiekami labas zināšanas šajā jomā, pērciet tējas aptiekā. To sastāvu veidojuši kompetenti speciālisti, augu kompozīcijas ir pārdomātas, un šādai tējai pievienota arī lietošanas pamācība. Nevajadzētu uzskatīt, ka ārstniecības augi, lai kā un cik tos lietotu, ir organismam absolūti nekaitīgi. Pārmērības arī te var novest pie nevēlamām sekām.

Komentāri
Redaktors iesaka
Nepalaid garām!
Uz augšu