Dators mājās noteikti atvieglo dažādu radošu darbu veikšanu. Bet tomēr pat jaudīgākais kompjūters nesniegs pabeigta darba izjūtu, ja nespēs radīto ideju (rakstudarbu, attēlu vai rasējumu) attēlot uz papīra. Tikpat atšķirīgs kā cilvēku vajadzības un materiālās iespējas ir arī dažādu printeru piedāvājums.
«Pirms printera iegādes cilvēkam ir pašam jānoskaidro vairāki jautājumi – vai viņš drukās tikai tekstu vai arī bildes, tikai melnbaltu vai arī krāsainu un cik daudz izdruku varētu tikt veikts vidēji mēnesī,» padomu potenciālajiem pircējiem dod «Hewlett Packard IPG» produktu menedžere Baltijas valstīs Vita Štopa. Tad pārdevējs varēs viņam ieteikt piemērotāko produktu.
Adatu printeri
Matricas jeb adatu printeris veido tekstu vai grafiskus attēlus pēc līdzīgas metodes kā rakstāmmašīna – ar adatām izdarot sitienus pa kopējamo lenti. Atšķirībā no rakstāmmašīnas šie printeri uzsit nevis uzreiz veselu burtu, bet nelielu simbolu (aplīti). Šo simbolu kopums tad arī veido burtus un zīmējumus. Lai paaugstinātu drukas kvalitāti, parasto deviņu adatu vietā bieži izmanto 24 adatu matricprinterus, kas nodrošina augstāku drukātā attēla izšķirtspēju.
Adatu printera pluss ir salīdzinoši pieticīgas prasības pret papīru, kā arī iespēja vienlaikus veikt vairākas izdrukas, izmantojot koppapīru.
Taču lielā trokšņa un nekvalitatīvas drukas (īpaši, ja jāprintē attēli) dēļ tos faktiski ir izspieduši tintes printeri. Šodien «adatniekus» lieto vienīgi gadījumos, kad nepieciešams liels daudzums ne īpaši kvalitatīvu izdruku, kā arī dažādās finanšu iestādēs un bankās rēķinu drukāšanai.
Lētākie no jaunajiem adatu printeriem maksā vismaz 150 latus. Taču lietotu iespējams atrast pat par pāris latiem.
Vērtējums: ļoti ekonomisks printeris, taču izdruka ir nekvalitatīva. Turklāt jaunie modeļi ir ļoti dārgi.
Tintes printeri
Pieņemamās kvalitātes un lētas cenas dēļ pašlaik vidusmēra lietotāju vidū tieši šie printeri ir visizplatītākie. Tintes printeru darbības pamatā ir tintes izsmidzināšana uz papīra, drukāšanas galviņai pārvietojoties pa lapu horizontālā virzienā. Tādēļ tintes printerus mēdz dēvēt arī par rindprinteriem vai strūklas printeriem. Tiem ir atsevišķa tintes kasete melnajai un krāsainajai drukai.
Nenoliedzami viens no vilinošākajiem «tintenieku» parametriem ir iespēja veikt krāsainas izdrukas. Šeit gan būtu vietā atgādināt, ka, iegādājoties printeri, jāpievērš uzmanība tādam parametram kā izšķirtspēja. Jo tā augstāka, jo attēls būs kvalitatīvāks. Lielākajai daļai mūsdienās nopērkamo tintes printeru izšķirtspēja pārsniedz 1200 dpi («dots per inch» – punkti collā), kas ir pilnībā pietiekami, lai drukātu 10 x 15 cm formāta fotogrāfijas mājas albumam. Ir arī speciāli fotoizdrukām domāti printeri. Tiem ir īpašs «slots» atmiņas kartes ievietošanai un displejs, kurš ļauj veikt attēla apstrādi.
Aptaujātie speciālisti ir vienisprātis, ka pašreiz populārākie ir tā sauktie kombainiņi (tintes printeris, kas reizē ir arī skeneris).
Tintes printeri maksā, sākot no 30 latiem. Viens no pieprasītākajiem modeļiem Latvijā pašlaik ir «HP 1510», kas maksā 72 latus.
Vērtējums: lētās cenas, krāsaino izdruku un dažādu papildiespēju dēļ tintes printeri ir vispiemērotākie lietošanai mājās.
Lāzerprinteri
Lāzerprinteris informāciju uz papīra atveido ar lāzera stara palīdzību. Toneris ir ļoti smalks pulveris (līdzīgs tiem, kādus izmanto kopētājos un faksa aparātos), kas tiek «uzkausēts» uz papīra. Lāzerprinteri nodrošina lielu drukāšanas ātrumu un augstu izdrukas kvalitāti, bet diemžēl lielākoties tikai melnbaltu. «Lāzerniekus» ērti pieslēgt datoriem caur tīklu, kas nozīmē, ka katram lietotājam nav nepieciešams atsevišķs printeris. Tādēļ tos parasti izvēlas biroji un organizācijas.
Taču šie printeri (īpaši – krāsainie) ir ļoti dārgi. Kaut arī cenas pastāvīgi krītas, mājas lietotājam tie joprojām ir neaizsniedzami. Turklāt parasti tiem ieteicams izmantot īpašas markas papīru, iespējamas problēmas, drukājot uz plēvēm. Būs problēmas apdrukāt reljefu papīru un plēves.
Melnbalto lāzerprinteri iespējams iegādāties, sākot no 60 latiem. Krāsainie «lāzernieki» mājas lietotājam joprojām ir diezgan nepieejami un maksā, sākot no latiem 200, bet cenas nemitīgi krīt.
Vērtējums: ja grasāties drukāt lielu daudzumu teksta un krāsainās izdrukas nebūs nepieciešamas, «lāzernieks» (kaut arī dārgs) galu galā būs ļoti ekonomisks pirkums.
Taupīga izmantošana
Iegādājoties printeri, rūpīgi jāaprēķina iespējamie blakus izdevumi un ekspluatācijas izmaksas. Attiecībā uz printēšanu lieto terminu «lapas izdrukas cena». Drukājot ar tintes printeriem, lielāko daļu ekspluatācijas izmaksu veido tinte. Tipiska trīskrāsu tintes kasetnes cena ir ap 14 – 25 latiem, bet melnās tintes 10 – 21 lats. Ar vienu kasetni pietiek 300 – 500 lappušu izdrukāšanai. Līdz ar to vienas lapas izdrukāšana ar tintes printeri izmaksās no diviem līdz sešiem santīmiem. Lāzerprinterim attiecīgās izmaksas svārstās ap vienu santīmu, taču pats printeris ir krietni dārgāks.
Tiesa, uzlabojoties tehnoloģijai, pastāvīgi samazinās arī printeru ekspluatācijas izdevumi. Mājas lietotājam interesanta varētu likties īpaša tintes taupīšanas programmatūra, kas ļauj regulēt printera tintes patēriņu. Piemēram, izmantojot programmu «Ink Saver», lietotājs pats var optimizēt printera darbību daudz precīzāk, nekā to izdara draiveris, un vairākas reizes pagarināt tintes kasetnes darbības laiku.
Ietaupīt iespējams, arī veicot «refilingu» (kasetņu atkārtotu uzpildīšanu) – melnās tintes kasetnes uzpildīšana maksā ap Ls 7, bet lāzera tonera uzpilde – ap Ls 17, kas ir apmēram puse no jaunas kasetnes/tonera cenas. V. Štopa gan brīdina: «Kasetnes galva ir pielāgota tikai vienai drukāšanas reizei, tādēļ pēc «refilinga» zudīs kvalitāte vai vēl ļaunāk – tiks bojāts printeris.» Šādos gadījumos ražotājs nepiedāvā garantijas remontu, jo neuzņemas atbildību par uzpildītāju darbu. Tādēļ pārliecinieties, vai uzpildītājs sniedz garantiju, ka drukas kvalitāte nemainīsies un printeris netiks bojāts.
Kas attiecas uz fotodrukāšanu mājas apstākļos, tā ieteicama tikai entuziastiem vai tiem, kam izejmateriāli pieejami īpaši lēti. Citos gadījumos labāk izvēlēties fotosalona pakalpojumus, kur izdrukas cena parasti nepārsniedz 15 santīmus. Mājās izmaksas būs 20 – 25 santīmi par vienas bildes izdruku.
Kopšana
Tipiski kļūdainas ekspluatācijas gadījumi ir nepareizi ievietots vai neatbilstošs papīrs, pārsniegts ieteicamais diennaktī drukājamo lapu skaits, nepareizi ievietota vai jau pirms ievietošanas bojāta kasetne, neatbilstošas plēves lietošana.
Speciālisti atgādina – ir nepareizi ņemt ārā tintes kasetnes no printera, pat ja ilgāku laiku nav paredzēts veikt drukas darbus. Kamēr tā ir printerī – tā ir drošībā, kur tai nevajadzētu ne sakalst, ne iztecēt. Jāatceras arī, ka printerim īpaši nepatīk putekļi un berze, tādēļ, to iegādājoties, jānoskaidro, vai tirgotājs piedāvā profilaksi – tīrīšanu un eļļošanu.