Gvatemalā kādā maiju templī ir atrasts senākais zināmais maiju rakstības paraugs, kas datējams ar 3.gadsimtu pirms mūsu ēras un liecina, ka šī hieroglifiskā rakstība radusies ātrāk, nekā līdz šim tika uzskatīts, informē populārzinātniskais žurnāls "Science".
Arheologi, pagājušā gada aprīlī veicot izrakumus piramīdu kompleksā džungļos, atrada 10 hieroglifus, kas ar melnu krāsu uzrakstīti virs balta ģipša kārtas uz akmens bluķa piramīdas iekšienē.
Maiju piramīda "Las Pinturas" atrodas Sanbartolo Gvatemalas ziemeļaustrumos, un tajā atrastos hieroglifus pētīja zinātnieki Ņūhempšīras universitātes antropologa Viljama Saturno vadībā. Lai gan šis raksta paraugs ir skaidri saskatāms, to vēl nav izdevies atšifrēt, jo pilnībā izlasīti maiju raksti ir vairākus gadsimtus jaunāki.
Viens no hieroglifiem tika atpazīts no jaunākiem maiju tekstiem un nozīmē titulu "ahav", kas tulkojams kā "kungs" vai "valdnieks". Pārējos hieroglifus nav izdevies izlasīt, bet to sarežģītība liecina, ka var tikt atrasti vēl senāki maiju raksti.
Raksta parauga datēšanai tika izmantota radioaktīvā oglekļa metode. Līdz šim vecākais zināmais maiju raksta paraugs bija datēts ar 100.gadu pirms mūsu ēras.
Senākā zināmā rakstības sistēma Vidusamerikā ir atrasta Meksikā Oahakas ielejā un tiek datēta ar laiku no 600. līdz 400. gadam pirms mūsu ēras. To lietoja olmeki, kas bija maiju rietumu kaimiņi.