T, 28.09.2022.

ASV dod Latvijai "zaļo gaismu" četru helikopteru "Black Hawk" iegādei

Papildināts
TVNET/LETA
ASV dod Latvijai "zaļo gaismu" četru helikopteru "Black Hawk" iegādei
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 25
Foto: EPA/LETA

ASV Valsts departaments devis Latvijai "zaļo gaismu" iegādāties no Savienoto Valstu uzņēmuma četrus helikopterus "Black Hawk", vēsta ASV militārais izdevums "Defense News".

Pirkuma summa tiek rēķināta 200 miljonu ASV dolāru (173 miljoniem eiro) apjomā, ziņo "Defense News".

Šis darījums "atbalstīs ārpolitiku un Savienoto Valstu nacionālo drošību, palīdzot uzlabot NATO sabiedroto drošību," paziņojusi ASV Aizsardzības drošības sadarbības aģentūra (DSCA).

Paziņojumā norādīts, ka šie helikopteri sekmēs "savietojamību ar ASV un NATO spēkiem", kad nepieciešama ātra reaģēšana dažādās misijās un ātra karavīru izvietošana ar helikopteriem.

"Šo helikopteru pārdošana Latvijai nozīmīgi palielinās tās spējas nodrošināt karavīru pārvietošanu, robežu drošību, pretterorisma pasākumus, medicīnisko evakuāciju, meklēšanu un glābšanu (..) un kaujas atbalstu visos laikapstākļos," teikts DSCA paziņojumā.

"Defense News" vēsta, ka galvenais helikopteru piegādātājs būs ASV uzņēmums "Sikorsky".

Jau ziņots, ka Latvijas Aizsardzības ministrija un Valsts robežsardze tuvākajos gados plāno iegādāties sešus helikopterus. Plānots, ka līgumu par piegādēm noslēgs jau šogad, bet pirmā piegāde paredzēta 2021. gadā.

Jaunajiem helikopteriem būs meklēšanas un glābšanas, medicīniskās evakuācijas, kā arī ugunsgrēka dzēšanas funkcijas, norādīja Ārlietu ministrijā.

Pašlaik Gaisa spēkos ir četri lietoti "Mi-17" helikopteri un divi "Mi-2" helikopteri. Tāpat aģentūras LETA arhīvs liecina, ka 2012. gada nogalē noslēdzās iepirkums par 1990.gadā ražota helikoptera "Mi-17" kapitālo remontu. Toreiz remonta līguma summa bija 1 210 000 eiro.

Savukārt Valsts robežsardzē aģentūra LETA jūlijā noskaidroja, ka 2017. gada decembrī noslēgtā līguma ar kompāniju "Leonardo S.p.a." realizācijas rezultātā Valsts robežsardze nodrošinās helikopteru parka atjaunošanu, aizstājot divus "Agusta Bell 206B" helikopterus, kuri ražoti 1974. un 1980. gadā, ar diviem viendzinēja vieglās klases helikopteriem.

Atbilstoši līgumam paredzēts apmācīt helikoptera pilotus, aviācijas inženiertehnisko personālu un 2019. gadā piegādāt divus jaunus helikopterus "AW 119 Kx", kas kopumā izmaksās 12 482 718 eiro ar pievienotās vērtības nodokli.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu