Vienkārši par sarežģīto: biežāk uzdotie jautājumi par mājokļa būvniecību

TVNET
CopyLinkedIn Draugiem X
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: Pixabay

Arvien vairāk Latvijas iedzīvotāju šobrīd steidz īstenot sapni par savu privātmāju, bieži izvēloties to būvēt paši. Taču kā neiekrist uz daudziem zemūdens akmeņiem, kas var būt paslēpti komplicētajā mājokļa būvniecības procesā, un kā atrast zelta vidusceļu plašajā izvēļu lokā? Swedbank būveksperts Gatis Pūcītis sniedz atbildes uz cilvēku biežāk uzdotajiem jautājumiem par mājokļa būvniecību.

Ar ko sākt, plānojot/ domājot par ēkas būvniecību?

Nereti ģimene jau ir nolēmusi par labu privātmājas būvniecībai, un tikai tad sākas apbūves zemes izvēles un iegādes process. Taču arī pirms tam būtu vērtīgi savstarpēji izdiskutēt un saprast vēlamo ēkas platību, kas var palīdzēt izdarīt izvēli zemes iegādes procesā. Savukārt, plānojot ēkas platību, jāņem vērā, ka platībai ir piesaistītas ne tikai būvizmaksas, bet arī nekustamā īpašuma nodoklis un apsaimniekošana jeb mājokļa uzturēšana nākotnē. Tāpēc vēlams jau laicīgi pieaicināt arhitektu un uzklausīt viņa ieteikumus - palīdzēs izvēlēties arī atbilstošākos konstruktīvos un inženiertehniskos risinājumus.

Foto: Pixabay

Būvēt pašu spēkiem vai izvēlēties būvniecības uzņēmumu?

Mājas būvniecībā nav viena pareizā atbilde, kā darīt labāk. Tas attiecas arī uz to – būvēt pašam vai piesaistīt uzņēmumu. Izvēli par labu vienam vai otram ir jāizdara katram pašam. Būvējot pašu spēkiem ir iespēja ietaupīt, tajā pašā laikā, jārēķinās ar daudz lielāku iesaistīšanos būvniecības procesā, kas prasa laiku un nervus. Savukārt, izvēloties uzticēt būvniecību uzņēmumam, pretī tiek saņemtas garantijas. Taču jebkurā gadījumā noteikti nevajadzētu censties ietaupīt līdzekļus uz neatkarīgu būvuzraugu, kurš ar profesionālu skatu spēs novērtēt jebkuras nianses, kas noteikti ilgtermiņā atmaksāsies. Būvuzrauga klātbūtne būvniecības laikā ļaus izvairīties no nepatīkamiem pārsteigumiem ēkas ekspluatācijas laikā, kurus izlabot vairs nebūs iespējams.

Koks vai mūris?

Koks vai mūris – divi populārākie materiāli mājas būvniecībai, katrs ar savām īpašībām un priekšrocībām. Tā, piemēram, koka karkasu ēku kopējais būvniecības termiņš ir īsāks, nekā būvējot mūra māju. Galvenā nianse, ko jāatceras būvējot koka karkasa ēkas - koks būvniecības gaitā ieviestās kļūdas nepiedod. Tas nozīmē, ka būtiski ir ievērot pareizus tehnoloģiskos risinājumus. Izvēloties rūpnieciski ražotas koka karkasa ēkas vai uzņēmēju ar pieredzi šo ēku būvniecībā, karkass tiek būvēts/ montēts ar pastiprinātu uzraudzību, kas dod garantiju ēkas ilgmūžībai. Savukārt izmaksu ziņā būtiskas atšķirības starp viena vai otra veida mājām nav.

Foto: Pixabay

Kāda veida pamatus izvēlēties, būvējot ēku?

Galvenais pamatu izvēles kritērijs ir grunts sastāvs, ēkas apjoms un konstruktīvais materiāls. Pēdējā laikā ļoti populāri ir plātņu veidu pamati, kas summāri ir ekonomiskākie. Taču, pirms lemt par labu konkrētiem pamatu veidiem, obligāti vajadzētu veikt apbūves zemes gabala ģeoloģisko izpēti (urbumus).

Kādu apkures veidu izvēlēties?

Joprojām, kā ekonomiski pamatotākais apkures veids ir gāzes apkure (dabasgāze). Vietās, kur nav pieejama dabasgāze, kā populārs un gana ekonomisks apkures veids ir granulu apkure. Kā vēl viena alternatīva apkures sistēmām ir zemes siltumsūkņi, taču te der atcerēties – jo lielāka māja, jo lielāks laukums vajadzīgs cauruļvadu sistēmu izbūvei (pastāv arī vertikālais urbums, tas gan ir vēl dārgāks kā horizontālais “cauruļu paklājs”). Vienam apkurināmās mājas m2 nepieciešams viens līdz četri m2 teritorijas kolektora izvietošanai, atkarībā no kolektora ierīkošanas tehnoloģijas. Turklāt uz laukuma, kurā ierakts kolektors, nedrīkst būvēt ēkas vai nojumes – lai zemi var apspīdēt saule.

Foto: Pixabay

Kādas ir šī brīža būvniecības izmaksas? 

Šī brīža vidējās būvniecības izmaksas privātmājai sastāda aptuveni 900 eiro/ m2 (rēķinot uz ēkas iekštelpu platību). Izmaksās iekļauts pilns būvniecības cikls no pamatiem līdz atslēgai, neietverot projektēšanas un valsts nodevu izmaksas.

Vai banka finansē visa veida (koka, mūra, dzelzsbetona) ēkas?

Banka finansē visa veida un tipa dzīvojamās un palīgēkas. Galvenie kritēriji ir nekustamā īpašuma nākotnes vērtība, būvniecības kopējās izmaksas un klienta maksātspēja.

Lai arī biežāk uzdotie, tomēr šie ir tikai daži no jautājumiem, uz kuriem atbildes būs jāmeklē ikvienam, kas nolēmis par labu savas privātmājas būvniecībai. Lūkoties pēc atbildēm uz citiem sev interesējošiem jautājumiem noteikti ir vērts gan attiecīgā apgabala būvvaldē, gan pie izvēlētā arhitekta vai būvuzņēmuma, gan arī pieteikties uz konsultāciju bankā. Māju visbiežāk ceļ reizi mūžā, tāpēc septiņreiz nomērīt pirms griezt šajā reizē būs patiesi vietā.

KomentāriCopyLinkedIn Draugiem X
Redaktors iesaka
Nepalaid garām!
Uz augšu