Šodienas redaktors:
Oļesja Garjutkina
Iesūti ziņu!

Biljards - izklaide vai fons?

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

“Vakarā pēc darba varētu uzbliezt pa bumbām!” Azartisko ļaužu ausīm šie vārdi skan kā patīkama mūzika. Kāpēc gan ne? Biljards var būt gan aizraujoša izklaide, gan fons labai sarunai. Taču neaizmirsīsim, ka tas ir arī sporta veids. Bet – ja reiz sporta veids, tad spēlētājam pastāv iespēja kļūt par sportistu. Laipni aicināti!

“Uz biljardspēli iesim, nāc Hermion!” *V. Šekspīrs, Antonijs un Kleopatra

Versiju par biljarda izcelšanos netrūkst. Aristokrātiskās manieres dēļ biljarda radīšanu šķiet dabiski piedēvēt angļiem. Bumbu spēli savā lugā ir pieminējis pats Viljams Šekspīrs! Taču vairākas biljardam radniecīgas spēles spēlētas vēl senākos laikos visdažādākajās pasaules vietās. Acīmredzot veikli izrīkoties ar lodveida priekšmetiem, cilvēcei šķitis pievilcīgi vienmēr. Atklāt biljarda spēles smalkumus Apelsīnam līdzēja Latvijas Biljarda federācijas ģenerālsekretāre Inguna Sermuse.

Mūžu dzīvo, mūžu mācies...

Zināmā mērā meistarību biljardā var salīdzināt ar dejotprasmi. Dažās dzīves situācijās, pateicoties tai, var, tā teikt, krietni celt savas akcijas. Arī Rīgā tiek piedāvāta biljarda apmācība, turklāt – tik smalkam sporta veidam par simbolisku cenu. Lai divreiz nedēļā apmeklētu nodarbības, aptuvenā mēneša maksa ir Ls 10.

Inguna Sermuse teic, ka cilvēku uzskatos biljards bieži vien saistās ar piesmēķētiem klubiem, uz kurieni bērnus nevajadzētu laist. Taču tā nebūt nav. Treniņus var uzsākt, kad bērns jau redz pāri biljarda galda malai. Neatkarīgi no spēlētāju vecuma, iespējas pārbaudīt iegūto meistarību amatieru turnīros būs plašas. Noteikti jāpiebilst, ka biljards ir intelektuālais sporta veids. Šeit ne vien jāizdomā vairāki gājieni uz priekšu, bet arī jāizprot šis tas no ģeometrijas un trigonometrijas.

Ja radušies jautājumi, informāciju varat saņemt Latvijas Biljarda federācijā, tālrunis: 7455041.

Viena taisnība visiem

Bāros un kafejnīcās visbiežāk spēlētais biljarda paveids saucas pūls (Pool 8). Tieši šo spēli mēdzam dēvēt arī vienkārši par biljardu. Federācijas ģenerālsekretāre zina stāstīt, ka, spēlējot pēc pašu spēlētāju interpretētiem noteikumiem, rodas daudz domstarpību. Lai tā nenotiktu, Apelsīna lasītājiem piedāvājam detalizētus pūla noteikumus. Veltiet laiku spēlei, nevis nevajadzīgām diskusijām!

POOL’8

Šajā spēlē tiek izmantota viena baltā un 15 objekta bumbas, sanumurētas no 1 līdz 15. Vienam spēlētājam jāiesit bumbas, sanumurētas no 1 līdz 7 (vienkrāsainās), otram no 9 līdz 15 (svītrainās). Uzvarējis ir tas, kurš pirmais iesit savu bumbu grupu un pēc tam astoto (melno) bumbu. Spēlētājam pirms katra sitiena ir jānorāda, kuru bumbu kurā tā saucamajā lūzā viņš sitīs. Ja spēlētājs norādīto bumbu iesit citā lūzā, gājiens pāriet pretiniekam. Ja spēlētājs ir iesitis norādīto bumbu norādītajā lūzā, bet ar to pašu sitienu ir iesitis vēl kādu bumbu, viņš var turpināt gājienu. Jebkura bumba, kas iesista lūzā, tajā arī paliek, izņemot balto bumbu vai melno, ja tā tiek iesista spēles sākumā izsitot bumbas. Spēles sākumā bumbas tiek novietotas ar trijstūra palīdzību. Melno bumbu (nr. 8) novieto trijstūra centrā. Vienā no trijstūra apakšējiem stūriem jābūt vienkrāsainajai bumbai, otrā – svītrainajai. Pirmā trīsstūra bumba tiek novietota uz galda apakšējā punkta.

Pirmais sitiens tiek izdarīts no jebkuras vietas mājas laukumā (ar līniju atdalīts laukums trijstūrim pretējā galda galā). Izsitot bumbas, vismaz četrām bumbām jāpieskaras bortam. Ja tas nav noticis, pretiniekam ir izvēles iespēja:

- sist no mājas laukuma (drīkst sist tikai pa bumbām, kas atrodas tajā pusē, kurā atradās trīsstūris), - kārtot no jauna trīsstūri un sist no mājas laukuma, - kārtot no jauna trīsstūri un ļaut pretiniekam sist vēlreiz no mājas laukuma.

Ja, izsitot bumbas, tiek iesista baltā bumba, pretiniekam jāsit no mājas laukuma tikai pa bumbām, kas atrodas tajā pusē, kurā atradās trīsstūris. Ja, izsitot bumbas, tiek iesista astotā (melnā) bumba, to novieto uz punkta, kur atradās trīsstūris. Ja punkts ir aizņemts, bumbu novieto maksimāli tuvu punktam uz tuvākā īsā borta pusi pa centra asi.

Grupas izvēle (vienkrāsainas vai svītrainas bumbas) netiek noteikta, izsitot bumbas, pat tad, ja tiek iesistas viena veida bumbas. Izsitot trīsstūri, tiek noteikts tikai tas, vai spēlētājs varēs turpināt gājienu. Izvēle tiek izdarīta tikai tad, kad tiek iesista norādītā bumba norādītajā lūzā bez noteikumu pārkāpuma. Ja bumba netiek iesista norādītajā lūzā vai tiek iesista, pārkāpjot noteikumus, pretiniekam saglabājas izvēles tiesības.

Noteikumu pārkāpums tiek sodīts ar sitienu no rokas. Tas nozīmē, ka spēlētājam ir tiesības novietot balto bumbu jebkurā vietā uz galda (izņemot gadījumu, ja noteikumu pārkāpums tiek izdarīts, izsitot bumbas).

Pretinieks iegūst tiesības uz sitienu no rokas šādos gadījumos:

- baltā bumba tiek iesista lūzā; - baltā bumba nepieskaras nevienai bumbai; - pirmā tiek aizskarta pretinieka bumba; - pirmā tiek aizskarta astotā bumba, kamēr nav sasistas visas savas grupas bumbas; - pēc baltās bumbas saskaršanās ar kādu citu bumbu neviena bumba nepieskaras bortam; - bumba nolido no galda. (Objekta bumbu novieto uz punkta, kur atradās trīsstūris. Ja punkts ir aizņemts, bumbu novieto maksimāli tuvu punktam uz tuvākā īsā borta pusi pa centra asi. Ja no galda nolido astotā bumba, spēlētājam tiek ieskaitīts zaudējums.)

Uzmanību! Priekšrocības, kas iegūtas pēc pretinieka pārkāpumiem, jāizmanto uzreiz atbildes sitienā.

Zaudējums tiek ieskaitīts, ja spēlētājs izdara kādu no šādiem pārkāpumiem:

- astotā bumba tiek iesista, kamēr nav sasistas visas savas grupas bumbas; - astotā bumba tiek iesista tā paša sitiena laikā, kad tiek iesista pēdējā savas grupas bumba; - astotā bumba nolido no galda.

Paldies NB Biljarda skolas treneriem Aleksandram Jermolajevam un Ivo Šmitam!

Komentāri
Redaktors iesaka
Nepalaid garām!
Uz augšu