/nginx/o/2018/08/30/11330328t1hea6f.jpg)
Milzīgi logi, vitrāžas, stikla sienas un tml. elementi ir moderna interjera neatņemama sastāvdaļa. Mūsdienu cilvēkam patīk gaisma, svaigs gaiss un vieglums. Tas ir moderni un aktuāli, un tieši tāpēc nav nekāds brīnums, ka stikla bloki ir kļuvuši par vienu no iecienītākajiem celtniecības materiāliem.
Tiklīdz stikla bloki parādījās pārdošanā, tie uzreiz iekaroja dizaineru un interjera speciālistu sirdis. Patiesībā stikla bloki kā celtniecības materiāls tiek izmantoti jau 40 gadus. Agrāk tos iemontēja visneiedomājamākajās vietās. No tiem būvēja veselas sienas rūpnīcu cehos, sabiedriskajās pirtīs, baseinos un tualetēs, ar tiem izklāja kāpņu telpas, dzīvojamās un sabiedriskās ēkas. Taču patiesībā netika novērtētas to unikālās īpašības. Stikla bloki lieliski izolē siltumu, tie nedeg, tos neietekmē mitrums, tie laiž cauri gaismu, tiem ir ilgs mūžs un nav nepieciešama speciāla kopšana.
Stikla bloki ir celtniecības materiāls, kas veidots pēc vienkameras stikla paketes principa. Tas ir izstrādājums, kas veidots, savienojot divas sapresētas stikla kastītes (pusblociņus), to biezums ir 6 - 7 mm. Stikla bloka sānsienas ir nedaudz ieliektas, lai to varētu piepildīt ar speciālu montāžas pildījumu. Samērā biezais, presētais stikls nodrošina izturību. Siena, kas sastāv no šāda materiāla, ir ļoti izturīga pret mehāniskiem bojājumiem un nelielām zemestrīcēm, turklāt stikla bloki iztur ļoti augstu temperatūru, svārstībās no -40 līdz +50 grādiem.
Tāpat kā jebkuras citas stikla paketes, arī stikla bloki laiž cauri gaismu, taču salīdzinājumā ar parasto stiklu tiem ir dažas priekšrocības - to virsma var būt gan caurspīdīga, gan matēta, gan rievota, un tie var būt arī krāsaini. No šiem faktoriem ir atkarīgs tas, cik daudz gaismas un kādā veidā izkļūs cauri. Stikla bloki laiž cauri apmēram 85% gaismas - tie ir mazāk caurspīdīgi kā parastais stikls, un tāpēc attēls aiz tiem it kā izplūst un ir nedaudz slāpēts. Stikla bloki ar matētu virsmu laiž cauri apmēram 50% gaismas, un to pašu var sacīt arī par krāsaino stiklu.
Izvēloties krāsainu faktūru un zīmējumus, jāzina, kādiem nolūkiem materiāls tiks izmantots. Skaņas un siltuma izolācija šim materiālam ir par 15 - 20% augstāka nekā parastajam biezajam stiklam. Siena, kas būvēta no stikla blokiem, slāpē skaņu tikpat, cik analoga biezuma ķieģeļu siena, bet siltums stikla bloku ēkās saglabājas vēl labāk nekā ķieģeļu vai mūrētajās ēkās, taču sienas laiž cauri saules starus.
Stikla bloki ir izmantojami sienu un starpsienu būvēšanai telpās ar paaugstinātu mitrumu. Vispiemērotākās vietas ir pirtis, vannasistabas, dušas telpas, taču modernajā interjerā stikla bloki tiek daudz plašāk izmantoti. Tos izmanto virsmu dekorēšanai neatkarīgi no telpas funkcionalitātes, no tiem būvē veselas sienas tur, kur jūtams gaismas vai telpas deficīts, piemēram, koridoros, bēniņtelpās, kāpņu telpās un pat grīdās. No stikla blokiem veido arī ziemas dārzus un oranžērijas. No dizaineru viedokļa stikla blokus var novietot jebkurā telpā un vietā, taču no celtnieku viedokļa ir daži ierobežojumi, ko būtu vērts ņemt vērā. Ja runa ir par stikla bloku sienu, tad tās laukums nedrīkstētu pārsniegt 15 kvadrātmetrus. Tas tādēļ, ka stikla bloki ir diezgan smagi (2,5 - 4,5 kg). Ja slodze ir pārāk liela, tad siena var deformēties vai pat sabrukt. Ja paredzēts ievietot dažus stikla ķieģelīšus jau gatavā sienā, tad ļoti precīzi jāizmēra šis laukums, jo savienojuma vieta starp stikla blokiem nedrīkst pārsniegt 10 - 12 mm. Jāņem vērā arī, ka stikla bloku konstrukcijas nevar atrasties pašā malā, tām ir nepieciešams ietvars vai balsts - cita siena vai sānu konstrukcija no ķieģeļiem, metāla vai koka.
Daži padomi
Stikla blokus sastiprinot, jāraugās, lai šim nolūkam netiktu izmantoti materiāli, kas skrāpē virsmu.
Ja darba gaitā uz stikla virsmas uzkrīt cementa šķīdums, tas uzreiz jānomazgā ar ūdeni, jo, kad cements būs sakaltis, tas būs jāskrāpē ar metāla skrubi, un tas sabojās stiklu.
Bloku savienojuma vietas ir attiecīgi jāapstrādā. Šim nolūkam var izmantot krāsaino cementu vai parastajam maisījumam pielikt krāsainu pigmentu. Reizēm šīs vietas pat tiek krāsotas.
Montējot sienas, nav ieteicams likt vairāk par 3 blokiem augstumā pirmās dienas laikā: lai blokus labi nostiprinātu ar cementu, ir nepieciešams vairāk laika nekā ķieģeļu sastiprināšanai.
Lai sienas būtu īpaši izturīgas, savienojuma vietā var ielikt 4 - 6 mm biezu armatūru.
Daudzi stikla bloki, it sevišķi matētie, ir pārklāti ar matētu aizsargkārtu, kas pasargā virsmu no mehāniskiem bojājumiem. Pēc montāžas šo plēvīti noņem nost.