Šodienas redaktors:
Agnija Reiniece
Iesūti ziņu!

Stikla bloki

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Šo celtniecības materiālu lieto samērā sen, taču šķiet, ka jaunās, mūsdienīgās interjera noformēšanas idejas to akcentē jo īpaši. Protams, nevar salīdzināt padomju laika stikla blokus ar šodien ražotajiem – krāsainiem, atraktīviem, fakturētiem. No tiem var veidot nelielas, dažādu nozīmju telpu atdalošas sieniņas, tiem var būt aizslietņa vai citas interjera detaļas funkcija. Mūsdienu stikla bloki ļoti labi iederas modernajos interjeros, radot tajos īpašu noskaņu.

Bohēmijas kristāla radinieki

Lai gan pēc izskata šis interjera elements ir līdzīgs parastajam stiklam, to izgatavo no īpaša stikla. Atšķirība tāda kā starp parasto stiklu un kristālu (neslīpētu). Tas tāpēc, ka šim materiālam ir jābūt gan vizuāli pievilcīgam, gan arī izturīgam.

Vairumam Latvijā ievesto stikla bloku izejvielu – smiltis iegūst Čehijā, apmēram 30 kilometru no Bohēmijas, kur izgatavo slaveno čehu kristālu. Izmantotajām smiltīm ir vairākas specifiskas īpašības. Vairākas valstis mēģinājušas ražot stikla blokus no savām izejvielām, tomēr pat ar ļoti labām iekārtām bijis ļoti sarežģīti panākt augstu kvalitāti. Kvalitatīvus stikla blokus ražo Itālijā, Čehijā, Polijā un Vācijā. Iespējams, ka drīzumā tos sāks ražot arī Latvijā, taču vēl neskaidrs ir jautājums par izejvielām.

Atraktīvs bloks – tonēta plēve

Stikla blokus iedala 2 pamata grupās. Viena veida bloki ir ar virsmas ietonējumu, otra – ar visas stikla masas iekrāsojumu. Blokiem ar virsmas tonējumu abas iekšējās plaknes pārklātas ar krāsainu, caurspīdīgu plēvi. Paši bloki ir no augstas kvalitātes caurspīdīga, ļoti dzidra stikla. Atšķirībā no masā iekrāsotajiem šie bloki nopērkami standartizmēros – 20 x 20 centimetru. Taču šiem blokiem krāsas ir spilgtas, dzidras, un tie izskatās ļoti atraktīvi.

Masā iekrāsotie bloki ir ar ķīmiskiem līdzekļiem viscaur ietonēts stikls. Tie ir dzidri, izturīgi, taču toņu izvēle ir mazāka. Kopējā krāsu gamma vairāk atgādina pasteļtoņus. Populārākie ir tirkīza, zaļš, gaiši un tumši zils, bronzas, rozā un grafīta. Taču atšķirībā no otras bloku grupas šie ir dažādos izmēros – pusītes, stūrīši un mazie bloki. Tātad no tiem iespējams izveidot vairāk interesantu interjera detaļu.

Abu veidu bloki ir gan caurspīdīgi, gan matēti.

Simtiem iespēju radīt atraktīvu telpu

Masā iekrāsotos stikla blokus var lietot gan iekštelpās, gan arī ārā. Tie ir salizturīgi, krāsas noturīgas. Ar plēvi aplīmētos nav ieteicams lietot āra darbos, jo saules ultravioletā starojuma dēļ krāsainā plēve zaudēs intensitāti un izbalos.

Lietojot bloku konstrukcijas māju ārējā apdarē, rodas lieliskas iespējas padarīt atraktīvāku tās fasādi. No stikla blokiem var konstruēt nelielas mazās arhitektūras formas dārzos un parkos, terašu atbalsta sieniņas, noformēt māju ieejas daļas. Tāpat tos var izmantot garāžu logu aiļu aizpildīšanai, vietās, kur vajadzīgs mazāks izgaismojums, un daudzviet citur.

Plaši šos blokus var lietot interjeros. Kā atdalošo sienu blokus nereti izmanto vannasistabās, kurās nav logu, noliktavās, hallēs. Ja mājoklis pārveidots studio tipa dzīvoklī, ne visai augstu stikla bloku sieniņu var izmantot, lai vizuāli atdalītu dažādas zonas. Lielisku krāsu efektu, izvēloties dažādu toņu blokus, var radīt bērnistabās un nodarbību telpās.

Ražotāji piedāvā arī uz grīdas liekamus stikla blokus. Tie ir īpaši izturīgi, taču pagaidām pēc tiem ir visai neliels pieprasījums. Iespējams, ka mūsu interjera dizaineri vēl nav pārliecinājušies par to lietošanas daudzveidību.

Daži konstruktīvi knifi

Stikla bloku konstrukciju var veidot uz jebkuras cietas virsmas. Taču tās nestspēja ir ierobežota. Šīs konstrukcijas nedrīkst lietot kā nesošās sienas daļas. Tā kā stikla bloku sieniņa ir pašnesoša, jāievēro, ka bez īpašām pārsedzēm to var mūrēt ne vairāk kā 4 metru augstumā. Turklāt platumā sieniņa nedrīkst pārsniegt

5 metrus. Mūrējot šādu konstrukciju, jāievēro pareiza kārtu armēšana. Katra horizontālā kārta jāarmē ar diviem cinkotas armatūras stieņiem. To diametrs 4 – 5 milimetri. Tāpat armatūra jāliek arī katrā vertikālajā kārtā. Tāda konstrukcija būs stabila.

Stikla blokus var līmēt ar šim nolūkam paredzētām īpašām līmēm. Tās nopērkamas vietās, kur tirgo blokus. Ar vienu maisu līmes, kurš maksā aptuveni 8 latus, var uzmūrēt 1,5 – 2 m2 sienu (atkarībā no šuvju biezuma). Šāds paņēmiens ir samērā dārgs, taču būs iegūts laiks, jo īpašā līme ātrāk žūst.

Speciālisti neiebilst, ja bloku samūrēšanai lieto parasto cementa javu. Taču stikls ir absolūti mitrumu neuzsūcošs materiāls, tādēļ, lai java labāk un ātrāk sacietētu, tai kā piedevu lieto sauso maisījumu Rotband vai Perflix. Tas veicinās javas vienmērīgāku un ātrāku sacietēšanu. Šādā veidā mūrējot stikla bloku konstrukciju, būs ievērojams laika patēriņš, jo vienā reizē nedrīkst likt vairāk par 3 kārtām. Tas nozīmē, ka vienā dienā var uzmūrēt tikai 3 kārtas.

Ja stikla blokus lieto kā ārtelpas atdalošo konstrukciju, kurai jāpilda arī siltumizolējoša funkcija, speciālisti iesaka izmantot celtniecības montāžas putas. Iepildot tās bloku starpā, panāk to sasaisti un samazinās telpas siltuma zudumi. Caur pašu bloku siltuma zudumi ir nelieli, jo siltumatdeves koeficients tam ir tāds pats kā trīskāršai logu stikla paketei. Tātad blokus droši var lietot vietās, kur jāaizstāj pakešu logi.

Lai panāktu labu vizuālo efektu, blokus var šuvot ar dekoratīvajām plastmasas starplikām. Ar tām var bez javas salikt neliela augstuma konstrukcijas. Tas ir ļoti izdevīgi tad, ja sieniņu vajag pēc kāda laika demontēt. Ja tā samūrēta ar javu – to nevarēs izjaukt, taču, ja izmantotas gan horizontālās, gan vertikālās dekoratīvās plastmasas līstes, problēmu nebūs.

Rēķins vienkāršs – maksā par gabalu

Stikla bloku konstrukcijas nav lētas. Pat neliela sieniņa izmaksās ievērojamu summu. Vislētākie ir masā iekrāsotie stikla bloki. To standarta izmērs ir 200 x 200, biezums 60 – 80 milimetru. Viens bloks maksā aptuveni 2,80 latus. Nedaudz dārgāki ir ar plēvi izlīmētie bloki – standarta bloks maksā ap 3 latiem. Visdārgākie ir matētie – ap 4 latiem gabalā.

Plastmasas dekoratīvo šuvju konstrukcijas nopērkamas firmās, kas tirgo stikla blokus, taču to cena atkarīga no platības, kādā to nepieciešams ierīkot.

Vēl kāda svarīga nianse – pirms bloku iegādes jāizvērtē to novietne attiecībā pret gaismu. Vislielāko vizuālo efektu rada pareizi izgaismota bloku konstrukcija. Variantu ir ļoti daudz, taču ir divi galvenie nosacījumi – dabisks un mākslīgais apgaismojums. Dabiskajā apgaismojumā tie būs vizuāli pievilcīgi, ja atdalīs telpu, kurā ir pietiekami dienasgaismas, no tumšākas telpas. Savukārt, ja dabiskās gaismas nepietiek, jādomā par to mākslīgu apgaismošanu. Gaismas avots jānovieto aiz blokiem tā, lai sieniņas pēc iespējas vairāk lauztu starus.

Komentāri
Redaktors iesaka
Nepalaid garām!
Uz augšu