Merkeles sabiedrotie zaudē absolūto vairākumu Bavārijas landtāga vēlēšanās

FOTO: AFP / Scanpix

Bavārijā svētdien notikušajās landtāga vēlēšanās Kristīgi sociālā savienība (CSU), kas šajā Vācijas federālajā zemē atradusies pie varas ilgāk nekā 70 gadus, zaudējusi absolūto vairākumu, liecina provizoriskie rezultāti pēc visu balsu saskaitīšanas.

CSU, kas ir Vācijas kancleres Angelas Merkeles vadīto kristīgo demokrātu (CDU) vietējā māsaspartija, ieguvusi 37,2% balsu, kas ir par aptuveni desmit procentpunktiem mazāk nekā iepriekšējās vēlēšanās 2013.gadā.

Vēl nepatīkamāku sagrāvi Bavārijā piedzīvojuši sociāldemokrāti (SPD), kas Berlīnē līdz ar CDU/CSU veido Merkeles vadīto "lielo koalīciju".

SPD ieguvusi tikai 9,7% balsu. Salīdzinot 2013.gadā savu balsi par sociāldemokrātiem atdeva 20,6% vēlētāju.

FOTO: AFP/EPA/AP/Imago/Scanpix

Tikmēr "zaļie" ieguvuši otru lielāko balsu skaitu - 17,5%, kas ir par aptuveni desmit procentpunktiem vairāk nekā iepriekšējās landtāga vēlēšanās.

Savukārt pret imigrāciju noskaņotā eiroskeptiķu partija "Alternatīva Vācijai" (AfD) ieguvusi 10,2% balsu, iekļūstot Bavārijas landtāgā ar pirmo piegājienu.

Līdz ar to 2013.gadā dibinātā eiroskeptiķu partija ir pārstāvēta gandrīz visos zemju reģionālajos parlamentos, izņemot Heseni, kur landtāga vēlēšanas notiks divas nedēļas vēlāk. Taču arī tur aptaujas AfD sola drošu piecu procentu barjeras pārvarēšanu.

Par Brīvajiem vēlētājiem (Freie Waehler - FW) nobalsojuši 11,6% bavāriešu, bet par liberālo Brīvo demokrātu partiju (FDP) - 5,1% vēlētāju.

Savukārt kreiso ekstrēmistu partija " Die Linke " ("Kreisie") saņēmusi tikai 3,5% balsu, neiekļūstot landtāgā.

No 205 vietām jaunajā Bavārijas landtāgā CSU būs attiecīgi 85 vietas, "zaļajiem" būs 38 vietas, FW būs 27, bet AfD - 22 vietas. Arī sociāldemokrātiem būs 22 vietas, bet FDP -- 11 vietas.

Vēlētāju aktivitāte sasniedza 72,5%, kas ir vairāk nekā vēlēšanās 2013.gadā, kad nobalsoja 63,6% vēlētāju.

Uz augšu