C, 28.09.2023.

JKP ceturtais lielākais ziedotājs attīsta LNG termināla projektu Skultes ostā

Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments 7
Kuģi sSkultes ostā.
Kuģi sSkultes ostā. Foto: Lita Krone/LETA

Mēnesi pēc Jaunās konservatīvās partijas (JKP) līderu tikšanās ar vienu no 18 Latvijas goda konsuliem ASV Pēteri Aloizu Ragaušu viņš partijai pārskaitījis 10 tūkstošus eiro, šādi kļūstot par vienu no lielākajiem partijas sponsoriem, vēsta TV3 raidījums “Nekā personīga”.

Raidījums noskaidrojis, ka goda konsuls ieplānojis attīstīt biznesu Latvijā, viņš Skultes ostā gribot būvēt sašķidrinātās gāzes termināli.

Latviešu izcelsmes amerikānis Pēteris Aloizs Ragaušs par goda konsulu Teksasā, Hjūstonā, iecelts pirms gada. Iepriekš viņš veidojis karjeru gāzes un naftas biznesā. Pabeidzis Mičiganas un Hārvarda universitāti, strādājis “British Petroleum” un citās lielās kompānijās.

Kā atceras vairāki politiķi un diplomāti, Ragaušs palīdzējis organizēt tikšanos ar Teksasas naftas un gāzes biznesmeņiem, kad ASV ieradās Latvijas prezidents Andris Bērziņš. Ragaušs bijis klāt, kad pirms trim gadiem notika ekonomikas ministres Danas Reiznieces-Ozolas vizīte. Arī uz lielākajiem naftas un gāzes uzņēmumiem Teksasā. Tobrīd ministre kuluāros dzirdējusi ideju no lobijiem ASV, ka Latvijā kāds varētu būvēt sašķidrinātās gāzes termināli.

Ministres pieminētais Ragauša priekštecis Latvijas goda konsula amatā Teksasā bija amerikānis Stefans Peins. Viņš strādā arī kā lobists un apgalvo, ka ir plaša spektra speciālists, sākot no enerģētikas līdz politikai un diplomātijai. Tomēr viņa konsula karjera beidzās ļoti klusu un ar kādu publiski neapspriestu nesmukumu.

Kā kļuva zināms “Nekā personīga”, konsulam darbs bija jāpamet, jo dzeltenās preses rīcībā tika nodots, visticamāk, viņa nofilmēts video, kur ASV vizītes laikā kādā ballītē dejo ministre Dana Reizniece-Ozola kopā ar sava biroja cilvēkiem. Klāt tika pievienotas baumas, kas skāra ministres privāto dzīvi.

Vairāki neoficiāli avoti apstiprināja, ka pēc tam šis materiāls ticis izmantots, lai ietekmētu Ekonomikas ministrijas viedokli saistībā ar Latvijas gāzes tirgus atvēršanu, kas tobrīd bija viens no karstākajiem tematiem Latvijas politikā. Video autors izskaitļots, un goda konsuls  iegūto amatu zaudējis.

Bijušais ekonomikas ministres biroja vadītājs Gatis Ābele pēc darba politikā izveidoja “Nacionālā gāzes termināļa biedrību”. Tobrīd biedrības plāns esot bijis lobēt gāzes tirgus atvēršanu. Šobrīd Gatis Ābele no biedrības aizgājis un kļuvis par Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas padomes locekli. Bet biedrībā nonākuši viņa paziņas ar jauniem plāniem - Skultes ostā veidot sašķidrinātās gāzes termināļa projektu.

Akciju sabiedrībā “Skulte LNG Terminal” padomes priekšsēdētājs ir jau iepriekš minētais Pēteris Aloizs Ragaušs. Valdē Uldis Salmiņš. 2010.gada vasarā, laikā, kad laikraksta “Diena” īpašnieku un vadības struktūrās sāka strādāt ar Aināru Šleseru un Andri Šķēli saistīti cilvēki, Salmiņš uz trim gadiem nonāca SIA "Dienas Mediji" valdes priekšsēdētāja amatā. Pēc tam viņš publiskā blogā aprakstīja, kā oligarhi ar viņa rokām centušies graut laikrakstu un kā viņš tam pretojies. “Nekā personīga" Salmiņš apgalvo, ka Skultes projektā Šķēles un Šlesera neesot. Bet, pateicoties Ragauša kontaktiem, tiekot meklēti investori ārzemēs.

Pēteris Ragaušs vēstulē “Nekā personīga” skaidro, ka līdz šim ziedojis konservatīviem politiķiem ASV. Bet šoreiz nolēmis sponsorēt partiju Latvijā, jo, viņaprāt, ziedotā summa Latvijas mērogiem būs nozīmīgāka, nekā ja to viņš pārskaitītu kādai partijai ASV.

Savukārt Skultes termināla projektā Ragaušs iesaistījies, jo tam esot visas iespējas kļūt par lētāko sašķidrinātās gāzes termināli pasaulē. To nodrošina Inčukalna gāzes krātuves tuvums. Tas nozīmē, ka ostā nebūs jāveido gāzes uzglabāšanas tvertnes, bet gāzi pa tiešo varēs pumpēt Eiropā trešajā lielākajā gāzes krātuvē. Projekts došot iespēju Latvijā iegūt būtiski lētāku gāzi. Valstij tikai esot jārūpējas, lai starp gāzes piegādātājiem notiek godīga konkurence. Ragaušs apgalvo, ka projektam atbalsts tikšot meklēts Latvijas valdībā, Briselē un Vašingtonā.

Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments 7

Tēmas

Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais