Valsts izmaksās bijušajam policijas darbiniekam Gudermanim paprāvu summu

Bijušais Ekonomikas policijas priekšnieks Gatis Gudermanis

FOTO: Evija Trifanova/LETA

Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa nolēmusi, ka valstij jāmaksā 6432 eiro bijušajam Valsts policijas (VP) Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes (ENAP) priekšniekam Gatim Gudermanim.

Ņemot vērā, ka process notika aiz slēgtām durvīm, tiesā aģentūrai LETA lēmumu atteicās izpaust. Gudermanis aģentūrai LETA apstiprināja, ka tiesa nolēma piedzīt no valsts par labu viņam nemantisko kaitējumu, tiesas izdevumus un ar lietas vešanu saistītos izdevumus kopumā 6432 eiro apmērā, izmaksājot piedzītos naudas līdzekļus no valsts pamatbudžeta līdzekļiem.

Gudermaņa advokāts Lauris Liepa aģentūrai LETA atzina, ka kopumā ir apmierināts ar tiesas spriedumu, jo tiesa atzinusi, ka Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) rīcība attiecībā pret prasītāju esot bijusi nepamatota un ar nepamatoti ierosinātu kriminālprocesu prasītājam ticis nodarīts kaitējums.

Advokāts atzīmēja, ka tiesa pilnībā neatlīdzināja visu likumā paredzēto mantisko atlīdzību. Izvērtējot šo un citus spriedumā norādītos apstākļus, vēl tiks lemts par apelācijas sūdzības iesniegšanu, norādīja advokāts.

Jau ziņots, ka Gudermanis tiesā prasību iesniedzis pret Ģenerālprokuratūru un KNAB. Gudermanis aģentūrai LETA iepriekš skaidroja, ka prasības galvenais pamats ir tas, ka viņš nepamatoti turēts aizdomās un apsūdzēts par noziedzīga nodarījuma izdarīšanu. Lai arī sākotnēji viņam bija uzrādīta apsūdzība, Ģenerālprokuratūra pagājušā gada maijā nolēma KNAB sākto kriminālprocesu daļā pret Gudermani izbeigt, jo netika konstatēts noziedzīga nodarījuma sastāvs.

Gudermanis prasību iesniedzis, jo, pēc viņa teiktā, divus gadus publiski tika apgalvots, ka viņš izdarījis noziegumu, kas beigās neapstiprinājās. "Līdz ar to es uzskatu, ka man ir nodarīts zināms kaitējums. Nav patīkami, ja divu gadu garumā tiek apgalvots, ka esmu izdarījis noziegumus, pie kuriem es neesmu vainīgs. Šāda tiesībsargājošo iestāžu nostāja arī veidojusi nepareizu manu publisko tēlu," uzsvēra Gudermanis.

Pēc tam, kad KNAB viņam inkriminēja noziegumu, Gudermanis izvēlējās doties izdienas pensijā un tagad darbojas privātbiznesā.

Prokuratūrā aģentūrai LETA iepriekš, nesniedzot plašāku informāciju, vien apstiprināja, ka lieta pret Gudermani ir izbeigta, bet pret citu VP amatpersonu par kukuļņemšanu - nodota tiesai.

KNAB 2016.gada novembrī preses paziņojumā informēja, ka birojs lūdzis prokuratūru sākt kriminālvajāšanu pret bijušo ENAP priekšnieku par dokumentu viltošanu, bet pret kādu VP amatpersonu - par 25 383 eiro kukuļņemšanu.

KNAB izmeklētājs rosināja sākt kriminālvajāšanu pret bijušo ENAP priekšnieku par 99 dokumentu viltošanu personu grupā pēc iepriekšējas vienošanās. Savukārt pret VP amatpersonu tika lūgts sākt kriminālvajāšanu par piesavināšanos 11 gadījumos, par dokumentu viltošanu mantkārīgā nolūkā 11 gadījumos, par kukuļņemšanu 18 gadījumos, par valsts amatpersonas pienākumu nepildīšanu, ja ar to izraisītas smagas sekas, un par 99 dokumentu viltošanu personu grupā pēc iepriekšējas vienošanās.

KNAB uzskatīja, ka VP amatpersona, rīkojoties aiz mantkārības, prettiesiski ieguva un izšķērdēja svešu mantu, būdama persona, kurai šī manta uzticēta un kuras pārziņā tā atradusies, kā arī piesavinājās naudu, viltoja dokumentus, kas klasificēti kā valsts noslēpuma objekts, un izmantoja tos mantkārīgā nolūkā, kā arī, izmantojot savu dienesta stāvokli, vairākkārt pieprasīja un pieņēma kukuļus ar starpnieka palīdzību - kopumā 25 383 eiro apmērā, pieļaujot bezdarbību kukuļdevēja interesēs.

Turklāt VP amatpersona ilgstošā laika periodā tīši neveica amata pienākumus, lai atklātu, pārtrauktu un novērstu noziedzīgus nodarījumus, kā rezultātā tika radīts mantisks zaudējums 63 897 eiro apmērā, uzskatīja KNAB.

Gudermanis saistībā ar KNAB sākto kriminālprocesu tika no amata atstādināts 2015.gada vasarā. Tobrīd viņš ieņēma Kriminālizmeklēšanas pārvaldes (KIP) priekšnieka vietnieka amatu. ENAP priekšnieka amatu viņš atstāja pēc tam, kad VP vadībā notika amatpersonu rotācijas.

Uz augšu