Kariņš: nepieciešamais kompromisa gars sarunās pagaidām nav sasniegts
Papildināts

JV līderis Krišjānis Kariņš. FOTO: Edijs Pālens/LETA

Nepieciešamais kompromisa gars starp potenciālajām valdību veidojošajām partijām vēl nav sasniegts, šodien pēc sarunām ar politiskajiem spēkiem sacīja "Jaunās Vienotības" (JV) premjera amata kandidāts Krišjānis Kariņš.

Kariņš sacīja, ka nevienai no partijām nebija būtisku iebildumu pret JV redzējumu par pamatprincipiem valdības veidošanai. Vienlaikus nav pazudušas atsevišķas pretrunas un politisko spēku "sarkanās līnijas".

Kariņš gan paudis apņēmību mēģināt izveidot šo valdību, tomēr vēl neesot skaidrības, vai pārējās partijas būs gatavas kompromisiem. Viņš nākamajā nedēļā sagaida atbildi no partneriem par gatavību pieņemt viņa vēl gaidāmo konkrēto piedāvājumu strādāt valdībā.

Kariņš pieļauj, ka trešdien vajadzētu būt zināmai galīgajai atbildei par to, vai ir iespējams izveidot valdību viņa vadībā.

Attiecīgais piedāvājums vēl tiks sagatavots un iesniegts partneriem nākamnedēļ.

Ja izrādītos, ka partijas ir ar mieru un iezīmētos koalīcija arī ar atbildības jomu sadalījumu, tad Kariņš vērstos pie Vējoņa ar aicinājumu viņu nominēt kā valdības vadītāja amata kandidātu, skaidroja JV pārstāvis.

Līdz ar to Kariņš turpinātu darbu pie valdības veidošanas un atbilstoši ministru sadalījumam taptu valdības deklarācija, kur katras sfēras atbildību uzņemtos ministra amata kandidāts, norādīja pats politiķis. Viņš redz, ka valdības deklarācijai jātop "tikai tā", paužot, ka situācija kā līdz šim, kad visi sanāk vienā telpā un savstarpēji viens otram nepiekrīt, "tā nav aršana".

"Man ir vajadzīgs arkls un kārtīgs zirgs - skaidrs potenciāls ministra amata kandidāts, kas uzņemas atbildību par jomu, lai tas cilvēks organizē darbu un nonāk līdz rezultātam, un mēs varam piedāvāt valdību un iet līdz balsojumam Saeimā," pauda Kariņš. Tomēr līdz tam pašlaik ir "divu soļu" attālums, kas vēl jāveic, izteicās politiķis.

Kā ziņots, JV piedāvā potenciālajiem partneriem sadalīt atbildības jomas valdībā pēc paritātes principa, proti, katrs pārraudzītu vienādu jomu skaitu, neskatoties uz partijas pārstāvniecības apmēru Saeimā. Paredzēts, ka Saeimas priekšsēdētāja amats ir līdzvērtīgs ministra pozīcijai, tātad kopumā runa ir par 15 amatiem - 14 valdības locekļiem un parlamenta spīkers.

Partiju apvienība "Attīstībai/Par!" (AP) topošajā valdībā ir ieinteresēta uzņemties Finanšu ministrijas (FM), Veselības ministrijas (VM) un Aizsardzības ministrijas (AM) pārraudzību.

Zaļo un zemnieku savienība (ZZS) pagaidām iespējamo pārraugāmo ministriju skaitu saista ar koalīcijas lielumu, reizē šodien sarunās ar partiju apvienību JV pārrunāta interese par Zemkopības ministriju (ZM), AM, Satiksmes ministriju (SM) un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju (VARAM).

Jaunā konservatīvā partija (JKP) veidojamajā valdībā vēlētos pārraudzīt trīs ministrijas - Iekšlietu ministriju (IeM), Izglītības un zinātnes ministriju (IZM), kā arī VARAM vai SM.

"KPV LV" solījusi vēlētājiem būtisku reformu īstenošanu, tāpēc jaunajā valdībā varētu uzņemties atbildību par Ekonomikas ministriju (EM) un VARAM.

Nacionālā apvienība "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un brīvībai"/LNNK (VL-TB/LNNK) jaunajā valdībā vēlētos turpināt pārraudzīt VARAM un Kultūras ministriju (KM), kā arī varētu uzņemties atbildību par Labklājības ministriju (LM), IZM, kā arī IeM).

Uz augšu
Back