Krauze: jaunās partijas ir nodevušas gan savus principus, gan vēlētājiem dotos solījumus

Armands Krauze

FOTO: Edijs Pālens/LETA

Jaunās politiskās partijas, iesaistoties Krišjāņa Kariņa (JV) valdības veidošanā, jau pašā sākumā ir nodevušas savus iepriekš plaši deklarētos principus un vēlētājiem dotos solījumus par "efektīvas un kompaktas" valdības nepieciešamību, uzskata Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) valdes priekšsēdētājs Armands Krauze.

Kā aģentūru LETA informēja ZZS, Jaunā konservatīvā partija (JKP) pirms 13.Saeimas vēlēšanām solījusi ministriju apvienošanu, proti, esošo 13 ministriju vietā izveidojot astoņas spēcīgas ministrijas, savukārt "KPV.LV" līderis Artuss Kaimiņš aizstāvējis efektīvas un rīcībspējīgas valdības nepieciešamību, kas sastāvētu no sešiem ministriem un premjerministra, kā arī aicināja mainīt valsts pārvaldes modeli, izveidojot sekretariātus konkrētu uzdevumu izpildei.

Sarunās par "Jaunās Vienotības" politiķa Kariņa valdības izveidošanu ne JKP, ne "KPV.LV" nav uzstājušas uz iepriekš deklarētajiem principiem par valdības locekļu un līdz ar to ministriju skaita samazināšanu, tā vietā atbalstot līdzšinējo valdības modeli ar 13 ministriem un premjerministru, uzsvēris Krauze.

"Šāda atkāpšanās no principiem par labu iespējai iegūt amatus valdībā liek ar bažām raudzīties uz to, kā partijas, kuras sludināja jaunu politiku un stingrus darbības principus, spēs izpildīt citus sabiedrībai iepriekš dotos solījumus, piemēram, tik aktuālo jautājumu par obligātās iepirkuma komponentes likvidēšanu jau no šā gada vai plāna "3x500" realizāciju," norādīja Krauze.

ZZS cerot, ka JKP un "KPV.LV" līderis Kaimiņš tomēr pieturēsies pie iepriekš deklarētajiem principiem, un, turpinoties sarunām par jaunas valdības veidošanu, vilks nevis jaunas "sarkanās līnijas", bet pildīs savas apņemšanās un nepievils tos vēlētājus, kuri paļāvās uz solījumiem par jaunām vēsmām Latvijas politikā.

Jau vēstīts, ka Valsts prezidents Raimonds Vējonis premjera amatam nolēmis nominēt Kariņu.

Vējonis pēc saruna ar Kariņu žurnālistiem skaidroja, ka pagājušajā nedēļā viņš ticies ar vairāku 13.Saeimā ievēlēto partiju frakciju pārstāvjiem, kuri Vējonim esot apliecinājuši gatavību strādāt Kariņa vadībā, kas nozīmējot, ka šādai valdībai būtu iespējams Saeimas vairākums.

Viņš teica, ka šodien, 7. janvārī, ticies ar Kariņu, lai pārrunātu viņa redzējumu par valdības prioritātēm un to, kāds varētu būt atbildību sadalījums starp partijām.

Kariņš Vējoni iepazīstinājis ar iespējamiem ārlietu un aizsardzības ministru kandidātiem, par kuriem Vējonim iebildumu nav. Prezidenta prasība par šo ministru kandidātu saskaņošanu ņemta vērā un iebildumu par konkrētajām personām viņam nav.

Valsts prezidents novēlēja veiksmi Kariņam valdības veidošanā un uzsvēra, ka partijām jābūt atbildīgām, jo nepieciešams sākt darbu pie valdības deklarācijas izveides. Prezidents prognozēja, ka tas nebūs vienkārši, jo pirms vēlēšanām partijas esot solījušas daudz. Partiju vidū jābūt pretimnākšanai un jāmeklē kopsaucēji, lai deklarācija būtu tāda, ko valdība būtu gatava realizēt dzīvē, teica Vējonis.

Vaicāts, vai viņam nav bažu, ka kāds no ministru kandidātiem varētu nesaņemt pielaidi valsts noslēpumam, Vējonis skaidroja, ka šis jautājums noskaidrosies procesā, proti, kad valdība būs apstiprināta, katrs ministrs iesniegs attiecīgu iesniegumu, lai šādu pielaidi varētu saņemt, un tajā brīdī šis jautājums arī tikšot atrisināts.

Pēc Valsts prezidenta domām, valdības veidošanai vajadzētu noslēgties janvārī, jo valstī ir daudz svarīgu jautājumu, kurus nepieciešams risināt, tajā skaitā darbības saistībā ar "Moneywal" ziņojumu un dažādu reformu turpināšana. "Vilcināties ar valdības apstiprināšanu nedrīkst, tāpēc aicinu partijas būt atbildīgām," uzsvēra Valsts prezidents.

Komentējot to, vai Vējonim nav šaubu par kādu no potenciālajiem ministriem, Valsts prezidents sacīja, ka Ministru kabinetu sastāda Kariņš, tādēļ arī tieši viņš vērtēs katru kandidātu, ko aicina vai neaicina valdībā.

Kariņš piektdien nosauca topošās valdības prioritātes - finanšu sektora sakārtošana, tiesiskums, cīņa pret korupciju, ēnu ekonomikas apkarošana, izglītības reformas turpināšana, OIK likvidēšana, veselības aprūpes sistēmas pilnveidošana, teritoriālā reforma un demogrāfijas jautājumi.

Potenciālais premjera kandidāts uzskata, ka valdības deklarācijas veidošana būs sarežģīts darbs, tomēr cer rast kopsaucējus ar partneriem. Viņš iecerējis divās nedēļās vienoties par topošo valdību un tās uzdevumiem, un virzīties uz Ministru kabineta apstiprināšanu Saeimā.

Kariņš piedāvājis veidot valdību, kurā būtu pārstāvētas piecas partijas - JV, JKP, "KPV LV", "Attīstībai/Par" (AP) un "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un brīvībai"/LNNK (VL-TB/LNNK). Sākotnēji sarunās piedalījās arī ZZS, taču atsevišķu partiju "sarkano līniju" dēļ šīs sarunas netika turpinātas.

Uz augšu