Komisijas vērtēs iedzīvotāju iniciatīvas par deputātu kompensācijām un azartspēlēm

Заседание Сейма

FOTO: Ernests Dinka, Saeima

Saeima ceturtdien uzdeva parlamenta Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijai izvērtēt iedzīvotāju iniciatīvu par kompensāciju atcelšanu Saeimā nepārvēlētiem deputātiem

Par šo iniciatīvu 10 000 iedzīvotāju paraksti portālā "manabalss.lv" tika savākti nepilnas nedēļas laikā.

Kā iniciatīvas autore norādīta mākslas kritiķe Jana Kukaine. Viņa uzskata, ka kompensācija trīs mēnešalgu apmērā nepārvēlētiem deputātiem ir pārāk dāsna. Viņas ieskatā, šāda kārtība liecina, ka deputāti tiek uztverti kā izredzēto grupa, kuri bauda privilēģijas, kas nav pieejamas nevienā citā sabiedrības sektorā.

"Šāda izpratne veicina sociālo nevienlīdzību un ir diskriminējoša attiecībā uz pārējo sabiedrības daļu, kas darba tirgū nav pasargāta no darba attiecību izbeigšanās iespējas. Neievēlēšanas fakts ir signāls tam, ka ir zudusi balsotāja uzticība, un īpašas piemaksas par to nepienākas. Ņemot vērā vispārējo Latvijas iedzīvotāju labklājības līmeni, šāda kompensāciju izmaksa ir arī neētiska," pārliecināta Kukaine.

Iniciatīvā pausts aicinājums grozīt Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likumu, atceļot punktu, kas paredz, ka Saeimas deputāts, kura mandāts izbeidzas līdz ar attiecīgās Saeimas pilnvarām, ja viņš nav ievēlēts nākamajā Saeimā, saņem vienreizēju pabalstu triju mēnešalgu apmērā.

Kukaines ieskatā, šādas pārmaiņas nodrošinātu, ka deputātu uzturēšanai tiktu tērēts mazāk līdzekļu, kā arī tiktu veicināta sociāla solidaritāte. Tāpat "valstsvīriem un valstsievām tiks dots signāls, ka viņi nepieder kādai īpaši izredzēto un aizsargājamo cilvēku grupai, bet ir daļa no Latvijas sabiedrības, un uz visiem atteicas vienādas likuma normas," uzskata idejas autore.

Iepriekš vēstīts, ka 13.Saeimā nepārvēlētajiem deputātiem kompensācijās tiks izmaksāti 610 374 eiro pirms nodokļu nomaksas. Vienreizēju pabalsts plānots izmaksāt 66 deputātiem, kuri nav pārvēlēti jaunajā parlamenta sasaukumā.

Tāpat Saeima šodien uzdeva parlamenta Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijai izvērtēt iedzīvotāju iniciatīvu par azartspēļu aizliegšanu.

Parakstu vākšana portālā "manabalss.lv" tika sākta pēc Jaunās konservatīvās partijas (JKP) ierosinājuma. Par to parakstījušies vismaz 10 000 iedzīvotāju, kas ļāvis šo iniciatīvu iesniegt Saeimā.

Pārmaiņas iecerēts īstenot, veicot grozījumus Azartspēļu likumā. Plānots noteikt, ka turpmāk azartspēļu zāles drīkstētu ierīkot tikai luksus klases viesnīcās.

"Nav muļķīgāka apgalvojuma, kā tas, ka azartspēļu nodokļos samaksātie miljoni ir ļoti svarīgi valsts budžetam," norāda JKP, pamatojot šo iniciatīvu.

Uz augšu