Lietuvas prokuratūra par spiegošanu Krievijas labā lūdz piespriest astoņu gadu cietumsodu

Cietums; ilustratīvs foto. FOTO: Reuters/ScanPix

Lietuvas Ģenerālprokuratūra lūgusi piespriest astoņu gadu cietumsodu Romānam Šešelim, kas apsūdzēts par spiegošanu Krievijas labā, vācot datus par NATO karakuģiem, kompāniju "Klaipedos nafta" un citiem objektiem.

"Domāju, ka vaina ir pierādīta, ir veikta bīstama noziedzīga darbība. Aizstāvība domā citādi," ziņu aģentūrai BNS sacījis valsts apsūdzības uzturētājs prokurors Reds Savicks, kas otrdien Klaipēdas apgabaltiesas sēdē ierosināja šādu cietumsodu.

Lietuvas likumdošana par spiegošanu paredz brīvības atņemšanu uz laiku no trim līdz piecpadsmit gadiem.

Apsūdzētais, kas atrodas apcietinājumā, savu vainu neatzīst. Lietā ir trīs liecinieki, kas aptaujāti prāvas gaitā. Tā tiek izskatīta slēgtās sēdēs, jo atklāta iztiesāšana būtu pretrunā ar nepieciešamību aizsargāt valsts noslēpumu.

Šešelis, kas ir Lietuvas pilsonis, dzimis un ilgu laiku nodzīvojis Krievijā.

Kā norāda Ģenerālprokuratūra, apsūdzēto savervējusi Krievijas izlūkošanas organizācija un viņš pildījis uzdevumus, kas saistīti ar informācijas vākšanu un nodošanu šai organizācijai.

Savāktie dati ļauj uzskatīt, ka no 2015.gada līdz aizturēšanai 2017.gada decembrī viņš vācis un nodevis tālāk informāciju par Lietuvas Bruņoto spēku Jūras spēkiem, NATO karakuģiem un tajos transportēto militāro tehniku, kā arī objektiem Klaipēdā un Klaipēdas jūras ostā, ieskaitot objektus, kuriem ir stratēģiska nozīme no Lietuvas nacionālās drošības viedokļa.

Cita starpā Šešelis vācis informāciju par Klaipēdas sašķidrinātās dabasgāzes termināli, kompāniju "Klaipedos nafta", šo objektu infrastruktūru, rezervuāriem, drošības sistēmām un pārmaiņām tajās.

Dati par viņa iespējamo nelikumīgo darbību iegūti pretizlūkošanas operācijas gaitā. Pērn decembrī, balstoties uz izlūkdienestu sniegto informāciju, sākta pirmstiesas izmeklēšana.

Prokuratūra uzsvērusi, ka Šešelis nav vācis un nodevis tālāk slepenus dokumentus, taču viņa darbība uzskatāma par noziedzīgu, jo viņš darbojies ārvalsts izlūkošanas organizācijas uzdevumā.

Tiesībsargājošajām iestādēm ir dati, ka apsūdzētajam bijis dots uzdevums iedibināt draudzīgus kontaktus ar Lietuvas Bruņoto spēku Jūras spēku pārstāvjiem un iemantot viņu uzticēšanos.

Par spiegošanu Lietuvā kopš 2014.gada cietumsodi piespriesti pieciem cilvēkiem, daļa no viņiem sodu jau izcietuši.

Kā ziņots, pagājušā gada nogalē Lietuvas tiesībsargājošās iestādes paziņoja, ka veic jaunu izmeklēšanu par iespējamu spiegošanu Krievijas labā un šī izmeklēšana aptver "veselu personu tīklu, kuru darbība apdraud Lietuvas nacionālo drošību". Aizdomās turēto skaitā ir kādreizējais Seima deputāts, radikāli kreisās partijas "Lietuvas Sociālistiskā tautas fronte" bijušais līderis Aļģirds Paleckis, kurš apcietinājumā atrodas jau kopš oktobra. Konkrēts aizturēto skaits netiek izpausts.

Uz augšu
Back