Deputāti atkal neļauj Jūlijai Stepaņenko mainīt komisijas

13.Saeimas deputāte Jūlija Stepaņenko

FOTO: Edijs Pālens/LETA

Saeimas vairākums ceturtdien balsoja pret iespēju no partijas "Saskaņa" saraksta ievēlētajai deputātei Jūlijai Stepaņenko samainīt parlamenta komisijas, kurās viņa strādā.

Stepaņenko kopš Saeimas sasaukuma sākuma ir pie frakcijām nepiederošā deputāte, un viņa vēlējusies turpmāk strādāt Pieprasījumu komisijā, nevis Eiropas lietu komisijā. Viņas lūgums tika noraidīts.

Stepaņenko šādu lēmumu nosauca par "parlamentāro dzimtbūšanu", uzsverot, ka šis ir pirmais tāds lēmums šajā un arī iepriekšējā Saeimas sasaukumā. Viņasprāt, šādi tiek ierobežotas neatkarīgā deputāta tiesības, aizbildinoties ar Saeimas lēmumu, kas attiecas uz frakciju deputātu proporcionālu sadali pa komisijām.

Viņa uzskata, ka šāda "bezkompromisa demokrātija, kurā vairākums vēršas pret vienu deputātu, liecina par lielām bailēm". "Es jums ieteiktu vairāk strādāt pie tā, lai jūsu darbs koalīcijā būtu vairāk koleģiāls, lai jums nebūtu jābaidās par sava ministra ādu," noteica Stepaņenko.

Tikmēr deputāts Sandis Riekstiņš (JKP) debatēs ironizēja, pateicoties Stepaņenko par "jaukajiem ieteikumiem", ko deputātiem darīt vai nedarīt. Viņš teica, ka Stepaņenko pirms šo ieteikumu sniegšanas vajadzētu "vakarā mājās vīram pajautāt, kā viņš rīkojas Rīgas domē". "Tur ir vēl traģiskāka situācija ar visām šīm komitejām," izteicās Riekstiņš.

Saeimas lēmumu kritizēja arī vairāki citi deputāti. Pie frakcijām nepiederošais parlamentārietis Aldis Gobzems pauda, ka "bezkompromisa tiesiskuma koalīcija" neļauj Stepaņenko mainīt komisiju, jo tad, viņaprāt, Pieprasījumu komisijā varētu rasties situācija, kurā pārāk daudz jautājumu tiek uzdoti ministriem. "Saeimas deputātu darbu jūs nevarat ierobežot, šeit nav komunisms, šeit ir demokrātija," pauda Gobzems.

Deputāts Ivars Zariņš (S) mudināja deputātus izklāstīt juridiskus argumentus, kuru dēļ Stapaņenko nevar mainīt komisijas. Viņaprāt, šāds lēmums ir "maksimāls absurds" un šādi deputāti "apkauno visu Latvijas valsti".

Jau pirms nedēļas deputāti divas reizes noraidīja priekšlikumu darba kārtībā iekļaut jautājumu par komisiju maiņu Stepaņenko.

Partiju apvienības "Jaunā Vienotība" Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Ainars Latkovskis toreiz skaidroja, ka ir jāievēro Saeimas pieņemtajos noteikumos par deputātu darbu komisijās noteiktais proporcionālais sadalījums pa frakcijām.

Viņš norādīja, ka, atbalstot deputātes komisiju maiņu, tiktu atbalstīta pieeja "mētāt deputātus" pa komisijām, kas izjauktu proporcionālo sistēmu. Tas nozīmētu, ka "Saskaņa" varētu lemt arī par citu deputātu izstāšanos no frakcijas, lai nodrošinātu sev lielāku pārstāvniecību kādā komisijā, izrietēja no Latkovska teiktā.

Uz augšu