T, 10.08.2022.

Igaunijas parlamenta vēlēšanās visvairāk balsu Reformu partijai

LETA/BNS
Igaunijas parlamenta vēlēšanās visvairāk balsu Reformu partijai
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Igaunijas karogs. Ilustratīvs attēls
Igaunijas karogs. Ilustratīvs attēls Foto: Zane Bitere/LETA

Igaunijā svētdien notikušajās parlamenta vēlēšanās visvairāk balsu ieguvusi opozīcijā esošā Reformu partija, liecina Centrālās vēlēšanu komisijas paziņoti provizoriskie rezultāti pēc datu saņemšanas no visiem balsošanas iecirkņiem.

Liberālā Reformu partija, kuru vada partijas dibinātāja, kādreizējā premjera un bijušā eirokomisāra Sīma Kallasa meita Kaja Kallasa, saņēmusi 28,9% balsu.

Ar 22,9% balsu tai seko premjerministra Jiri Ratasa vadītā Centra partija.

Reformu partija, kurai bija premjerministra amats kopš 2005.gada, tika izstumta no valdības 2016.gadā, kad no ilgi opozīcijā bijušās Centra partijas priekšsēdētāja amata tika gāzts tās dibinātājs Edgars Savisārs un par līderi tika ievēlēts Ratass, kurš drīz pēc tam kļuva arī par valdības vadītāju. Ratass ir veltījis daudz pūļu, lai atbrīvotu Centra partiju no prokremliski orientēta politiskā spēka reputācijas un piešķirtu tai prorietumniecisku tēlu, tomēr partijā vēl ir daudz biedru ar prokrieviskiem uzskatiem. Centra partija, kas ilgstoši ir pie varas Tallinas pašvaldībā, ir populārākais politiskais spēks Igaunijas krievvalodīgo pilsoņu vidū.

Trešajā vietā ar 17,8% balsu ir opozīcijā esošā populistiskā un nacionālistiskā Igaunijas Konservatīvā tautas partija (EKRE), kuru vada kādreizējais Igaunijas vēstnieks Krievijā Marts Helme.

Ceturto vietu ar 11,4% balsu ieņēmusi valdošajā koalīcijā ietilpstošā nacionālkonservatīvā partija "Tēvzeme", kuras priekšsēdētājs ir bijušais lauksaimniecības ministrs Helirs Valdors Sēders.

Piektajā vietā ar 9,9% balsu ir bijušā izglītības un zinātnes ministra Jevgeņija Osinovska vadītā Sociāldemokrātiskā partija.

Pārējās sešas partijas nav pārvarējušas 5% barjeru iekļūšanai parlamentā.

Atbilstoši šiem provizoriskajiem rezultātiem Reformu partija ieguvusi 34 deputātu vietas, Centra partija - 26 vietas, Konservatīvā tautas partija - 19 vietas, "Tēvzeme" - 12 vietas, bet Sociāldemokrātiskā partija - 10 vietas.

Reformu partija ir palielinājusi savu deputātu mandātu skaitu par četriem, Centra partija – samazinājusi par vienu, EKRE – palielinājusi par 12 mandātiem, "Tēvzeme" – zaudējusi divus mandātus, bet Sociāldemokrātiskās partijas mandātu skaits samazinājies par pieciem.

Centra partija ieguva visvairāk balsu 1.vēlēšanu apgabalā (Tallinas Hābersti, Ziemeļtallinas un Kristīnes rajonos), 2.vēlēšanu apgabalā (Tallinas Kesklinnas, Lasnamē un Piritas rajonos) un 7.vēlēšanu apgabalā (Austrumviru apriņķī). 1.vēlēšanu apgabalā tā saņēma 30,2%, 2.vēlēšanu apgabalā – 37,6%, bet 7.vēlēšanu apgabalā – 47,9% balsu.

EKRE ieguva visvairāk balsu 11.vēlēšanu apgabalā (Veru, Valgas un Pelvas apriņķos) un 12.vēlēšanu apgabalā (Pērnavas apriņķī), kur par to nobalsoja attiecīgi 24,7% un 28,1% aktīvo vēlētāju.

Reformu partija ieguva visvairāk balsu pārējos vēlēšanu apgabalos, tai skaitā 3.vēlēšanu apgabalā (Tallinas Mustamē un Nemmes rajonos).

Balsotājiem bija iespēja izvēlēties no 11 partiju sarakstiem.

Vēlēšanās piedalījās 63,1% balsstiesīgo pilsoņu.

Iepriekšējā balsošanā internetā vai vēlēšanu iecirkņos nobalsoja 39,3% reģistrēto vēlētāju. Trīs dienu ilgajā iepriekšējā balsošanā, kas noslēdzās trešdienas vakarā, piedalījās 346 395 cilvēki. No viņiem 247 232 vēlētāji nobalsoja internetā, bet 99 163 cilvēki izmantoja tradicionālos papīra biļetenus. Līdz ar to ir pārspēts iepriekšējās vēlēšanās uzstādītais iepriekšējā balsošanā un balsošanā internetā piedalījušos vēlētāju skaita rekords. Pirms četriem gadiem iepriekšējā balsošanā piedalījās 296 109 vēlētāji, un 176 491 no viņiem nobalsoja elektroniski.

Vēlēšanu dienā svētdien bija iespējams balsot, tikai izmantojot papīra biļetenus.

Balsošanas iecirkņi bija atvērti no plkst. 9 līdz 20.

Igaunijas parlamentā Rīgikogu jeb Valsts sapulcē ir 101 deputāts, kas tiek ievēlēts uz četru gadu termiņu.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu