Lietuvas premjers: Pagaidām nav iemesla pārstartēt attiecības ar Krieviju

Lietuvas premjerministrs Sauļus Skvernelis

FOTO: EPA/Scanpix

Lietuvai jāraugās uz savām nacionālajām un ekonomiskajām interesēm atbildīgi, taču pagaidām nav iemesla runāt par attiecību pārstartēšanu ar Krieviju, paziņojis premjerministrs Sauļus Skvernelis.

"Vai ir pamats kaut kādai attiecību pārstartēšanai? Šobrīd es tādu noteikti nesaskatu. Bumba ir Krievijas pusē, un, ja kaimiņvalsts vēlas un ir noskaņota uzlabot attiecības vai uzturēt kaut minimālus konstruktīvus kontaktus, no tās puses būtu jābūt vismaz kaut kādam pozitīvam signālam, taču pagaidām tāda nav," Lietuvas sabiedriskajai televīzijai sacījis valdības vadītājs, kas maijā gaidāmajās vēlēšanās gatavojas kandidēt uz prezidenta amatu

Skvernelis uzsvēris, ka nekad nav runājis par stratēģisko partnerību ar Krieviju, īpaši "pašlaik, kamēr ir šāda situācija attiecībā uz starptautisko tiesību respektēšanu".

"Par to nav ne runas. Mēs runājam par savas valsts interešu aizstāvību un nosargāšanu. (..) Paraudzīsimies, kādā līmenī sadarbojas un sazinās ES valstis, - tās ļoti izteikti aizstāv savas intereses, sākot no ekonomiskajām līdz nacionālajām. Arī mums tas jādara," viņš piebildis.

Kā ziņots, pagājušā gada sākumā Skvernelis izteica domu, ka Lietuvai būtu jāatjauno politiskie kontakti ar Krievijas varas iestāžu pārstāvjiem un jāatsāk pirms vairākiem gadiem pārtrūkusī Lietuvas un Krievijas starpvaldību komisijas darbība. Pēc viņa sacītā, divpusējais dialogs varētu aptvert tirdzniecības sakarus, enerģētikas, autopārvadājumu, lauksaimniecības un transporta jomu, kā arī lietuviešu skolotāju situāciju Krievijas Kaļiņingradas apgabalā.

Prezidente Daļa Grībauskaite premjera ierosinājumu nodēvēja par bezatbildīgu, norādot, ka galvenie stratēģiskie enerģētikas, transporta un tirdzniecības jautājumi abām valstīm jārisina ar Eiropas Savienības (ES) institūciju starpniecību.

Ārlietu ministrs Lins Linkevičs drīz pēc tam paziņoja, ka Lietuva uztur nepolitiskus kontaktus ar Krieviju un šo jomu raksturo diezgan labi rādītāji, bet rīkot politiskas tikšanās pašlaik nebūtu jēgas.

Uz augšu