Kas bija baltās sporta lēdijas jeb bezbailīgās amazones ar tenisa raketēm?
Leģenda

FOTO: LNMM muzejs

“Mūsu pirmās “sporta lēdijas”!” Tā dzejnieks un sporta biedrības “Strādnieku sports un sargs” patrons Rainis apzīmēja pirmās latviešu sportistes. Bezbailīgās amazones, kas nostājās līdzās vīriešiem sporta laukumos. Starp sporta lēdijām bija arī baltā sporta – tenisa – pārstāves.

Teniss 20. gadsimta sākumā un īpaši 20. gados bija elitārs, taču ļoti izplatīts sporta veids, kurā ar spožiem panākumiem izcēlās vairākas sievietes, iemantojot slavu un popularitāti.

Tenisiste Aleksandra Beļcova

FOTO: LNMM

Tenisistes parādījās tā laika mākslas darbos – gan sportistes, gan dāmas, kuras tikai pozēja tenisistu apģērbos vai ar attiecīgajiem aksesuāriem, jo šis tēls asociējās ar jauno moderno sievieti.

Mode uz tenisu, līdzīgi kā norises politikas un kultūras dzīvē, bija saistāma ar Pirmo pasaules karu un izmaiņām, ko tas ieviesa sabiedrībā, – sievietes ieguva plašākas tiesības un iespēju līdzdarboties dažādās jomās, to skaitā arī profesionālajā sportā.

FOTO: Zilberts M.

Starpkaru Latvijā sieviešu žurnālos parādījās arī pa kādam daiļam, sportiski sievišķīgam akcentam,

uzsverot, ka nekas jaunai sievietei tā nepiedien kā izslavētā Annas Ašmanes ritmiskā vingrošana, balets, peldēšana, daiļslidošana, golfs, krikets un, protams, teniss.

Glezna “Tenisiste” (1927) ir būtisks un ievērības cienīgs darbs Aleksandras Beļcovas (Александра Бельцова, 1892–1981) daiļradē, un tam ir sava radīšanas vēsture, bet šoreiz uzmanība vairāk tiks pievērsta tenisam – sporta veidam, ar kura atribūtiem redzama Beļcovas darbā attēlotā sieviete.

FOTO: LNMM

2019. gada 9. aprīlī plkst. 17.30 izstādes “Vienas gleznas stāsts: Tenisiste” ietvaros Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejs (Rīgā, Elizabetes ielā 57a, dz. 26) aicina uz Latvijas Sporta muzeja vadošās pētnieces Ritas Apines lekciju “Baltās sporta lēdijas”, kas iepazīstinās ar pirmajām latviešu sievietēm-sportistēm, īpašu uzmanību veltot tenisistēm.

FOTO: LNMM

FOTO: LNMM

Uz augšu