Pk, 7.10.2022.

Ar karoga pacelšanu atzīmē Latvijas pievienošanās NATO 15. gadskārtu

LETA
Ar karoga pacelšanu atzīmē Latvijas pievienošanās NATO 15. gadskārtu
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 5
Foto: Edijs Pālens/LETA

Šodien mēs esam stiprāki kā jebkad iepriekš, atzīmējot 15 gadus, kopš Latvija iestājās NATO, uzsver Valsts prezidents Raimonds Vējonis.

"Kopā ar mūsu Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem par mūsu valsts drošību stāv arī mūsu sabiedrotie - NATO dalībvalstis," par Vējoņa pausto informēja Valsts prezidenta kancelejā.

Prezidents uzsver, ka Latvijas iestāšanās NATO bija nozīmīgākais notikums pēc neatkarības atgūšanas.

Viņš arī atzīmē, ka 21.gadsimtā pasaule saskaras ar kompleksiem draudiem un izaicinājumiem. "Šos draudus pilnībā novērst un izaicinājumus pārvarēt varam tikai kopā un esot vienoti, stiprinot NATO un Eiropas Savienības aizsardzības iniciatīvām papildinot NATO," skaidro prezidents.

Vienlīdz būtiski ir turpināt darbu, lai NATO ietvaros paaugstinātu dalībvalstu spējas stāties pretī ne tikai tradicionālajam, bet arī hibrīdajam apdraudējumam, viņš piebilst.

Savukārt ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (JV) atgādina, ka 4.aprīlī NATO svinēs pastāvēšanas 70.gadadienu, tādējādi iezīmējot 2019.gadu kā NATO jubilejas gadu Latvijā un visā aliansē, informēja Ārlietu ministrijā.

Ministrs norāda, ka Latvija kopš neatkarības atjaunošanas vēlējās nostiprināties eiroatlantiskajā vērtību un drošības telpā, kas ir izdevies. Viņš uzsver, ka Latvija ir aktīvs un uzticams NATO sabiedrotais un pilda savus pienākumus. "Kā NATO dalībvalsts Latvija piedalās lēmumu pieņemšanā visaugstākajā līmenī, un tas tieši ietekmē Latvijas drošību," atzīmē ārlietu ministrs.

Viņš atgādina, ka Latvijas ceļš uz dalību pasaules vēsturē spēcīgākajā militārajā aliansē tika aizsākts uzreiz pēc neatkarības atjaunošanas 20.gadsimta 90.gadu sākumā. Šo posmu raksturo ilgstošs darbs kopā ar partneriem, kas neatlaidīgu pūliņu rezultātā vainagojies ar mērķa sasniegšanu, pauž ministrs.

Viņš izsaka pateicību ikvienam, kas ir sekmējis Latvijas iestāšanās procesu NATO - valsts amatpersonām, diplomātiem, Nacionālo bruņoto spēku pārstāvjiem un visai Latvijas sabiedrībai par nemainīgo atbalstu valsts eiroatlantiskajam kursam. "Šis ir brīdis, lai vēlreiz pateiktos Latvijas militārpersonām, kas diendienā sargā Latvijas drošību, un īpaši pieminētu tos, kas ir ziedojuši savu dzīvību, pārstāvot Latviju starptautiskajās misijās un operācijās," uzsver ministrs.

Arī viņš uzskata, ka Latvija ir kļuvusi drošāka nekā jebkad agrāk. "Šo panākumu nedrīkst uztvert kā pašsaprotamu. Latvijas dalībai NATO ir neizstājama nozīme mūsu valsts aizsardzības stiprināšanā un nodrošināšanā," norāda Rinkēvičs.

Vienlaikus būtisks ir arī Latvijas ieguldījums visas alianses kolektīvajā aizsardzībā, atzīmē amatpersona. Latvija piedalās NATO operācijās, nodrošina nepieciešamo uzņemošās valsts atbalstu sabiedroto karavīriem Latvijā, kā arī iegulda aizsardzībā 2% no iekšzemes kopprodukta, tādējādi ieviešot kolektīvi pieņemtos lēmumus, uzsver Rinkēvičs.

Atzīmējot Latvijas iestāšanās NATO 15 gadadienu, šorīt pie Rīgas pils notika svinīgā goda sardzes maiņa, kā arī Rīgas pils Svētā Gara tornī svinīgi tika pacelts NATO karogs.

Savukārt vakarā Ārlietu ministrijā tiks atklāta izstāde "Latvijas dalībai NATO 15". Izstādē apskatāma svarīgāko notikumu hronoloģija gan Latvijas ceļā uz NATO, gan esot pilntiesīgai alianses dalībvalstij, norāda Ārlietu ministrijā.

Savukārt 3.aprīlī un 4.aprīlī NATO 70.gadadienas zīmē norisināsies NATO ārlietu ministru sanāksme, kurā Latviju pārstāvēs Rinkēvičs. Par šīs jubilejas sanāksmes vietu simboliski izvēlēta Vašingtona, kur 1949.gada 4.aprīlī parakstīts NATO dibināšanas līgums. Kā uzsver Ārlietu ministrijā, šī sanāksme ir nozīmīgs atskaites punkts ceļā uz NATO līderu sanāksmi, kas norisināsies decembrī Londonā.

Vienlaikus ministrija atgādina, ka turpinās jauniešu pieteikšanās dalībai NATO samita simulācijas spēlei, ko 15.maijā Ārlietu ministrija rīko sadarbībā ar Aizsardzības ministriju, Latvijas Transatlantisko organizāciju un Latvijas Ārpolitikas institūtu.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu